Akbaş: Van'ın makus talihini kırmak için yola çıktık

Gazetecilerle bir araya gelerek projelerini açıklayan İyi Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Akbaş, 'İyi Parti olarak seçimlere iddialı bir şekilde giriyoruz. Van Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere aday çıkardığımız 9 ilçemizde çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam etmektedir. Allah'ın izniyle 2-3 ilçemizde belediye başkanlığını kazanacağız. Yıllardır iki parti arasında sıkışan Van'ın makus talihini kırmak için yola çıktık. Van'ımızın kalkınması ve gelişmesi için çok güzel projeler hazırladık. Seçimleri kazandıktan sonra sorunları çözüp projelerimizi hayata geçireceğiz' dedi.

Vansesi Gazetesi'nden Burhan Ergin'in haberine göre 31 Mart Pazar günü yapılacak yerel seçimlere sayılı günler kala çalışmalarına ağırlık veren İyi Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Akbaş beraberindeki Tuşba Belediye Başkan Adayı Selim Özgökçe ve partililerle birlikte basın mensuplarıyla iftarda buluşarak projelerini açıkladı.

“İNSANLARIMIZ UCUZ ET İÇİN SAATLERCE KUYRUKTA BEKLEMEK ZORUNDA KALIYOR”

Ülkemizde hayat pahalılığından dolayı insanların alım gücünün düştüğünü belirten Akbaş, “Hayvancılığın merkezi Van’da, yüzlerce insan ucuz et alabilmek için saatlerce kuyrukta bekliyor. Seçim çalışmalarımız kapsamında esnaf ziyaretleri, STK ziyaretleri ve ev ziyaretlerimiz devam ediyor. Büyükşehir başta olmak üzere, 9 ilçemizde aday çıkarmış bulunmaktayız. 4 ilçemizde bazı sıkıntılardan dolayı aday çıkaramadık. YKS’nın adaylarımızı reddetmesi yâda eksik evraklardan dolayı 4 ilçede aday çıkaramadık. İyi Parti olarak güçlü bir şekilde seçimlere girdik. Amacımız büyükşehir dâhil olmak üzere 9 ilçede belediye başkanlığını kazanmak. Bu kapsamda çalışmalarımız devam ediyor. Tuşba başta olmak üzere Bahçesaray ilçemizde çok güçlü olduğumuzu belirtmek istiyorum. Ülkemizin ve şehrimizin içinde bulunduğu sorunların ana kaynağında adalet yatmaktadır. Adaletin olmadığı yerde, yoksulluk ve yolsuzluk kaçınılmazdır. Adaletin olmadığı yerde, adaletin yerini korku politikaları sarar. İnsanlar kendilerine ve yakınlarına herhangi bir zarar gelmemesi için, tasvip etmedikleri şeyleri onaylamak zorunda kalır. Bu maalesef bize özgü bir durum değil. Adaletin olmadığı bütün şehirlerde aynı sıkıntıyla karşı karşıya kalıyoruz. Bizi biz yapan ana kaynağımız adalettir” diye konuştu.

Akbaş: Van'ın makus talihini kırmak için yola çıktık

“DEM’LE FİKİRLERİMİZ ÇAKIŞABİLİR, AMA SEÇİLMİŞ BİR ADAYIN YERİNE DARBE YAPILIR GİBİ KAYYUM ATANMASINA KARŞIYIZ”

Kayyum atamalarına karşı olduklarını ifade eden Akbaş, “İyi Parti olarak seçimlere iddialı bir şekilde giriyoruz. Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere aday çıkardığımız 9 ilçemizde çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam etmektedir. Allah’ın izniyle 2-3 ilçemizde belediye başkanlığını kazanacağız. Yıllardan beri iki parti arasında sıkışmış bir Van’ımız var. Şehrimizi bu makûs talihinden kurtarmak için üçüncü bir güç olarak, üçüncü bir yol olarak seçimlere girdik. Sadece Van’da değil, Türkiye genelinde de yapılan anketlere baktığınız zaman, İyi Parti olarak üçüncü sıradayız. 20 yıldan fazla bir zamandır hizmet alamayan, tabiri caizse koca bir köy haline dönen Van’ımızdan bahsediyoruz. Van’ın hak ettiği hizmetleri alabilmesi için böyle bir yola girdik. Halkımızın takdiri ile, Allah’ın izniyle inşallah 31 Mart gecesi istediğimiz sonucu alacağız. 20 yıldan fazla zamandır Van’a hizmet edilmediğinden bahsediyoruz. Hepimizin bildiği gibi yıllardır DEM kökenli partiler ipi göğüslüyor. Ama sanki danışıklı bir dövüş varmış gibi, çıkarmış oldukları adaylar özellikle kayyum atanmasına olanak sağlayacak şekilde belirleniyor. Maalesef kayyumlar eliyle ilimize hizmet edilmiyor. Biz bunun önüne geçebilmek için, kayyumların ilimizi yönetmesine engel olabilmek için bu göreve talibiz. Tabi ki bazı şeyler değişmeden olmuyor. Bizim DEM’le fikirlerimiz çakışabilir, ama seçilmiş bir adayın yerine darbe yapılır gibi kayyum atanmasına da karşıyız” diye konuştu. 

“GENEL BAŞKANIMIZIN İLİMİZE GELMESİ İÇİN GÖRÜŞMELERİMİZ DEVAM EDİYOR”

Akbaş açıklamalarının devamında, “Van’daki seçim çalışmaların da adaletsiz bir yarış var. Adaylardan birinin seçim çalışmaları için 24-25 milyon TL para ayırdığını duyduk. Tabi şuan ki çalışmalarına baktığımız zaman bahsedilen paranın üzerinde bir para harcadığını görüyoruz. Ortalama bir belediye başkanının aylık maaşı 150 bin TL civarındadır. Bu para yılda 1 milyon 800 bin, 5 yılda ise 9 milyon TL yapıyor. 5 yılda 9 milyon maaş olacak olan bir aday, 25 milyon harcıyorsa, bu parayı nereden ve nasıl karşılayacak? Biz özellikle buna karşıyız. Biz elimizdeki kısıtlı imkânlarla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Biz bu tür yolsuzlukları ortadan kaldırabilmek için sadece ve sadece hizmet için geliyoruz. Van’a ve Vanlıya hizmet için bu yola çıktık. Tek amacımız hizmettir. Şu anda seçim çalışmaları kapsamında milyonlar harcayanlar geldiği zaman o parayı nasıl yerine koymak için çalışma yapacaklardır. Bunu Van halkının takdirine bırakıyoruz. Siyaseti zenginlik aracı olarak görenlerden kurtarmak için, siyasete kalite katmak için, siyasetin amacının Van’a ve Vanlıya hizmet olduğunu gösterebilmek için bu yola çıktık. Genel Başkanımızın ilimize gelmesi için görüşmelerimiz devam ediyor. Genel Başkanımızın programı çok yoğun. Şuan için net bir şey yok. Seçime bir gün kala da programında bir boşluk olursa gelecek” dedi.

Akbaş: Van'ın makus talihini kırmak için yola çıktık

BAŞKAN ADAYI AKBAŞ’IN PROJELERİ

Van için hazırladığı projelere değinen Akbaş, “Bizim en önemli projelerimizden biri arıtma tesisidir. Arıtma tesisi Van’ın ve Tuşba’nın gelişmesinde en büyük engeldir. Türkiye’nin hiçbir yerinde arıtma tesisi şehrin merkezinde değildir. Arıtma tesisini oradan kaldırdığımız zaman, Tuşba ilçemiz, Edremit’ten farklı bir hal alacaktır. Tuşba’nın 60 kilometrelik sahil şeridi var. Edremit sahil bandında daha güzeldir. Kumsal ve Antalya Konyaaltı Sahili’ne eşdeğer sahillerimiz var. Biz arıtma tesisini oradan kaldırdığımız zaman Tuşba’yı daha da geliştirmiş olacağız. Tuşba sahil bandında yapacağımız spor tesisleri ve 5 yıldızlı otellerle Van’ı bir turizm cenneti haline getirmeyi planlıyoruz. Mevcut stadyumu yıkıp, aynı yerde şehrimize yakışır bir stadyum yapacağız. Şehirlerarası Otobüs Terminalimiz bir köye bile yakışmıyor haldedir. Onu tamamen yenileyip yapacağız. Yapımı 15 yıla yaklaşan Van Çevre Yolu’nu bitireceğiz. Alt geçit ve üst geçit sayılarını attıracağız. Trafiğin yoğun olduğu yerlerde alt geçitler yaparak, trafik sorununu minimize etmeyi düşünüyoruz. Çiftçilerimize üretimden hasada kadar mazot desteği ve tohum desteği vereceğiz. Çiftçilerimize ekipman desteğinin yanı sıra, alım garantisi vereceğiz. Hayvancılık yapan vatandaşlarımıza yem desteği sağlayacağız. Yapboz haline dönüşen alt yapı çalışmalarını, Avrupa standartlarına dönüştürmeyi planlıyoruz. Bu konuda çalışmalarımız var. Üretime dayalı iş imkânları geliştireceğiz. Esnaflarımıza destekler vererek, onların güçlenmesini sağlayacağız” ifadelerini kullandı. 

Akbaş: Van'ın makus talihini kırmak için yola çıktık

“ALLAH’IN İZNİYLE SEÇİMDEN İKİNCİ PARTİ OLARAK ÇIKACAĞIZ”

Yerel seçimlerde ikinci parti olarak çıkacaklarını kaydeden Akbaş, “Sınır illerinin ekonomisi sınır ticaretine dayalıdır. Maalesef biz sınır ili olmamıza rağmen, sınır ticaretinden istenilen şekilde faydalanmamaktayız. Bununla ilgili gerekli çalışmaları, gerekli görüşmeleri yaparak, sınır ticaretini canlandırarak ilimizin ekonomisini geliştirmeye çalışacağız. Bizim amacımız yoksulluğu ortadan kaldırmak olacak. İş imkânları sağlayarak, yoksulluğu ortadan kaldırmaya çalışacağız. Ülkemizin en pahalı suyunu kullanan bir Van ilimiz var. Allah izin verirse kazanırsak, bunun önüne geçmek için projeler geliştireceğiz. Maalesef her tarafımız sularla çevriliyken, en pahalı suyu kullanıyoruz. Bununla ilgili güzel projelerimiz var. Bunun yanında farklı projelerimiz var. İlk etapta bu projelerimizi hayata geçirmek istiyoruz. Bu arada 31 Mart Pazar günü yapılacak seçimler kapsamında yapmış olduğumuz anketlere göre Van’da ikinci parti durumundayız. Tabii ki kazanmak için çalışıyoruz. Tabi DEM Parti gerçeği var. Allah’ın izniyle ikinci parti olarak çıkacağız” şeklinde konuştu.

Akbaş: Van'ın makus talihini kırmak için yola çıktık

Bakmadan Geçme