Acının Üzerinden 4 Yıl Geçti

2020 Yılında Van'ın Bahçesaray ilçesinde meydana gelen çığ felaketinin üzerinde 4 yıl geçmesine rağmen acılar hâlâ taze.

Van’ın Bahçesaray ilçesinde 3 bin rakımlı karabet geçidi’nde ilki 4 Şubat ikincisi 5 Şubat 2020 tarihlerinde meydana gelen çığ faciasının üzerinden 4 yıl geçti. Meydana gelen çığ faciasında 42 kişi hayatını kaybetmişti 84 kişide yaralı olarak kurtarılmıştı.

FELAKETTE GÖREV YAPAN OPERATÖR O ANLARI ANLATMIŞTI

Bahçesaray’da meydana gelen faciada görev yapan kepçe operatörü Ömer Orhan o anları şu şekilde anlatmıştı: “Orhan, “Yaşanan birinci çığdan önce yemekteydik. Beni arayarak çığın geldiğini ve bir minibüse ulaşamadıklarını söyledikleri gibi kepçelerimizi aldık ve gidip arama çalışmalarına başladık. Yaptığımız aramalarda transiti bulduk. Bulduğumuzda araçta hayatını kaybedenler de vardı. 
Arama kurtarma çalışmalarında iki arkadaşlarının kaybolduğunu söyleyen Orhan, Onlarda çığ gelmeden önce araca zincir takmak için inmişler, çığ onları da alıp götürmüştü. O gün gece yarısına kadar aradık ama iki arkadaşı bulamadık. Soğuk ve tipiden dolayı herkes üşüdüğü için o gece arama çalışmalarını bıraktık.

Sabah saat 10’da tekrar arama kurtarma çalışmalarının başladığını ve tekrar çığın yaşandığı alana gittiklerini aktaran Orhan, “İki arkadaşı arama çalışmalarına devam ettik. Bazı arkadaşlarımız ısınmak için teker yakmıştı ve bende ısınmak için onların yanına gittim. Bir süre sonra kepçeme doğru gittim, arkamdan gelen çalışma arkadaşım Veysi ile istişarelerde bulunduk. Biz konuşurken horultu sesi gelmeye başladı. Horultunun geldiği yöne baktığım gibi çığ beni ters çevirdi ve bir anda üzerime karlar yığıldı. O an şoka girdim... Hayatını kaybeden arkadaşlarımızın ailelerini gördüğümüzde, bu yoldan geçtiğimizde, çığ alanına geldiğimizde acımız hala taze kalıyor ve tazeliğini koruyacak. Öyle bir yol ki, kışın oradan geçen Kelime-i Şehadet getirip öyle geçiyor. Çok zorlu bir yol. Şu an çığ nedeniyle yolumuz kapalı ve kış boyunca yağışlar olduğu müddetçe bu şekilde olacak. Bu nedenle yetkililerden talebimiz, burada bir tünel yapılmasıdır.”  İfadelerini kullanmıştı. 

Bahçesaray felaketinin üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen yaşanan acılar ilk günkü gibi tazeliğini koruyor. 

Bizlerde Vansesi Gazetesi ailesi olarak Faciada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet acılı ailelerine baş sağlığı diliyoruz.

Vansesi Haber
 

Bakmadan Geçme