Güncel Haber Girişi: 03.06.2015 - 12:02, Güncelleme: 15.10.2020 - 08:20

ABD’nin seçim senaryoları

 

ABD’nin seçim senaryoları

‘Davutoğlu, günah keçisi olur, görevden alınır, ‘Davutoğlu kazanırsa Erdoğan’a bayrak açabilir’, ‘AKP başarılı olursa, Türkiye Batı’dan uzaklaşır.
ABD’nin önde gelen düşünce kuruluşlarından Partilerüstü Politika Merkezi’nin, 7 Haziran seçimleri öncesinde yayımladığı “Yeni Türkiye mi, yeni hükümet mi” adlı raporu ilginç tespitlerde bulundu. ABD’nin Türkiye eski büyükelçilerinden Morton Abramowitz ile Eric Edelman başkanlığındaki bir heyetin kaleme aldığı raporda, 7 Haziran seçimlerinin sonuçlarının HDP’nin siyasi strajisini ve Erdoğan ile Davutoğlu ilişkisini belirleyeceği belirtildi. Raporda, “Sonuç ne olursa olsun, Türkiye’de kutuplaşma ve sosyal gerginliklerin artacağı neredeyse kesin” ifadeleri yer aldı. İşte rapordan saptamalar: “Seçim sonuçları Erdoğan- Davutoğlu ortaklığı için bir test olacak. AKP’nin galibiyeti halinde, Davutoğlu, bir gün Cumhurbaşkanlığı koltuğunu miras almak umuduyla, Erdoğan’ın “gölgesinde kalabilir” veya “Türkiye’nin iki en güçlü politikacısı arasında çatışma” yaşanabilir. AKP başarısız olursa, Erdoğan Davutoğlu’nu değiştirebilir. 330’la rüştünü ispatlar “Davutoğlu ancak yakın veya 330 vekil kazanması halinde rüştünü ispatlayabilir. Davutoğlu, parti içinde kendi tabanını genişletmeye çalışabilir ve Erdoğan’dan bağımsız davranabilir ya da bağlılığını sürdürür ve kendisinin 2019-2024’te Erdoğan’ın yerini almaya çalışır.” “Davutoğlu’nun büyük kayıp verilen bir Pirus zaferi kazanması halinde ise beklentiler sınırlı kalır, “günah geçisi” ilan edilir ve “zaiyat” yaşanır. AKP çoğunluğu alamazsa hem parti hem de Türkiye ciddi krizlerle karşılaşır. Erdoğan, AKP delegelerinden başbakan ve parti liderini değiştirmesini isteyebilir.” Siyasi şiddet artar “2013’te Gezi protestoları yaşanmıştı. 1970’li yıllarda 5 binden fazla kişi ölmüştü, benzer sebepler pekâlâ Türkiye’de benzer sonuçlara yol açabilir. HDP parlamentoya giremezse PKK büyük çaplı saldırılarda bulunabilir. AKP zayıflasa veya cezalandırılsa da kısa vadede daha istikrarlı bir sonuca götürmeyecek.” 2014 yerel seçimlerindeki seçim hilelerine geniş yer ayrılan analizde, koalisyon olasılıkları da değerlendiriliyor. “En muhtemel ittifak” için AKP-HDP koalisyonu ilk sıraya konulurken, “Ama HDP Erdoğan’ın samimiyetini sorgulayabilir” deniyor. Raporun ilerleyen bölümünde ise bu koalisyon için “olasılık dışı” ifadesi yer alıyor. Diğer koalisyon olasılığında MHP’ye işaret edilirken, iki partinin benzer siyasi yaklaşımları olduğu vurgulanıyor. Erdoğan’ın adamları AKP’nin adayları arasında Erdoğan ve Davutoğlu’nun kendilerine yakın isimlerine yer verdiğine de işaret edildi. Erdoğan’ın adamları olarak damadı Berat Albayrak, en yakın sırdaşı Mücahit Arslan, Aydın Ünal ve avukatı Ali Özkaya, kabinedeki Efkan Ala, Yalçın Akdoğan, Nabi Avcı, Çağatay Kılıç ve Numan Kurtulmuş gibi isimlerin yer aldığı anımsatıldı. Davutoğlu’nun listesine kendisine yakın danışmanlarından Ali Sarıkaya, Vedat Bilgin, Emine Nur Günay, Taha Özhan, Ertan Aydın ve Celil Göçer’i aldığı belirtildi.Cumhuriyet Gazetesi
‘Davutoğlu, günah keçisi olur, görevden alınır, ‘Davutoğlu kazanırsa Erdoğan’a bayrak açabilir’, ‘AKP başarılı olursa, Türkiye Batı’dan uzaklaşır.

ABD’nin önde gelen düşünce kuruluşlarından Partilerüstü Politika Merkezi’nin, 7 Haziran seçimleri öncesinde yayımladığı “Yeni Türkiye mi, yeni hükümet mi” adlı raporu ilginç tespitlerde bulundu. ABD’nin Türkiye eski büyükelçilerinden Morton Abramowitz ile Eric Edelman başkanlığındaki bir heyetin kaleme aldığı raporda, 7 Haziran seçimlerinin sonuçlarının HDP’nin siyasi strajisini ve Erdoğan ile Davutoğlu ilişkisini belirleyeceği belirtildi. Raporda, “Sonuç ne olursa olsun, Türkiye’de kutuplaşma ve sosyal gerginliklerin artacağı neredeyse kesin” ifadeleri yer aldı. İşte rapordan saptamalar:

“Seçim sonuçları Erdoğan- Davutoğlu ortaklığı için bir test olacak. AKP’nin galibiyeti halinde, Davutoğlu, bir gün Cumhurbaşkanlığı koltuğunu miras almak umuduyla, Erdoğan’ın “gölgesinde kalabilir” veya “Türkiye’nin iki en güçlü politikacısı arasında çatışma” yaşanabilir. AKP başarısız olursa, Erdoğan Davutoğlu’nu değiştirebilir.

330’la rüştünü ispatlar

“Davutoğlu ancak yakın veya 330 vekil kazanması halinde rüştünü ispatlayabilir.

Davutoğlu, parti içinde kendi tabanını genişletmeye çalışabilir ve Erdoğan’dan bağımsız davranabilir ya da bağlılığını sürdürür ve kendisinin 2019-2024’te Erdoğan’ın yerini almaya çalışır.”

“Davutoğlu’nun büyük kayıp verilen bir Pirus zaferi kazanması halinde ise beklentiler sınırlı kalır, “günah geçisi” ilan edilir ve “zaiyat” yaşanır. AKP çoğunluğu alamazsa hem parti hem de Türkiye ciddi krizlerle karşılaşır.

Erdoğan, AKP delegelerinden başbakan ve parti liderini değiştirmesini isteyebilir.”

Siyasi şiddet artar

“2013’te Gezi protestoları yaşanmıştı. 1970’li yıllarda 5 binden fazla kişi ölmüştü, benzer sebepler pekâlâ Türkiye’de benzer sonuçlara yol açabilir.

HDP parlamentoya giremezse PKK büyük çaplı saldırılarda bulunabilir. AKP zayıflasa veya cezalandırılsa da kısa vadede daha istikrarlı bir sonuca götürmeyecek.”

2014 yerel seçimlerindeki seçim hilelerine geniş yer ayrılan analizde, koalisyon olasılıkları da değerlendiriliyor. “En muhtemel ittifak” için AKP-HDP koalisyonu ilk sıraya konulurken, “Ama HDP Erdoğan’ın samimiyetini sorgulayabilir” deniyor.

Raporun ilerleyen bölümünde ise bu koalisyon için “olasılık dışı” ifadesi yer alıyor. Diğer koalisyon olasılığında MHP’ye işaret edilirken, iki partinin benzer siyasi yaklaşımları olduğu vurgulanıyor.

Erdoğan’ın adamları

AKP’nin adayları arasında Erdoğan ve Davutoğlu’nun kendilerine yakın isimlerine yer verdiğine de işaret edildi. Erdoğan’ın adamları olarak damadı Berat Albayrak, en yakın sırdaşı Mücahit Arslan, Aydın Ünal ve avukatı Ali Özkaya, kabinedeki Efkan Ala, Yalçın Akdoğan, Nabi Avcı, Çağatay Kılıç ve Numan Kurtulmuş gibi isimlerin yer aldığı anımsatıldı. Davutoğlu’nun listesine kendisine yakın danışmanlarından Ali Sarıkaya, Vedat Bilgin, Emine Nur Günay, Taha Özhan, Ertan Aydın ve Celil Göçer’i aldığı belirtildi.Cumhuriyet Gazetesi

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.