Kültür Haber Girişi: 24.07.2015 - 11:41, Güncelleme: 15.10.2020 - 08:20

ABD'li profosörün Van’da Ermeni İsyanı Kitabı Çıktı

 

ABD'li profosörün Van’da Ermeni İsyanı Kitabı Çıktı

ABD'deki Louisville Üniversitesi tarih profesörü Van tarihi üzerine araştımrma ve konferansları olan Justin McCarthy'nin 1915 Van’da Ermeni İsyanı kitabı Çıktı
  Hacı Yılmaz Vansesi Özel  ABD'deki Louisville Üniversitesi tarih profesörü, Van üzerine özel araştırmalar yapan ve kitapları bulunan, konferaslarda konuşan Amerikalı tarihçi Prof. Dr.Justin McCarthy'in  Van'da yaşanan 1915 Ermeni isyan ve katilamlarına ışık tutan araştırma kitabı "1915 Van'da  Ermeni İsyanı"Tarih Kuram Yayınevi darafından basılarak yayınlandı. İnglizce  basılan Türkiye'de Türkçeye çevrilerek yayınlanan  320 sayfadan oluşan kitap 24 TL'den kşitapevleri ve internet üzerinden satılıyor.  Vansesi gazetesi yaptığı incelemede ABD'li Prof. Dr.Justin McCarthy  Van'da yaşanan katilamlara ilşkin olarak kitabında özetle şunları belirtiyor: " "Van'da Ermeni İsyanı", Van'da 1870'lerden başlayarak 1919'a dek yaşananlara dair oldukça geç kalınmış bir incelemeyi sunuyor. Müslüman sivillerin içinde bulunduğu ilk büyük katliam savaşın başladığı dönemde Ruslar Dir-Başkale ve Saray bölgelerini işgal ettiğinde gerçekleşti. Dir, Başkale ve Saray şehirlerindeki işgal edilen köylerde kadınlara toplu tecavüzler, yağma ve cinayetler vuku buldu. Bu şehirlerde yaşananlar diğer bölgelerde arkadan gelecek olayların habercisiydi. Önce memurlar, askerler ve jandarmalar öldürüldü. Bunu hırsızlık ve gasp izledi. Müslümanların sakladıkları mallarını haraç olarak vermesi karşılığında canlarını bağışlama sözü verildi ancak bu sözler nadiren tutuldu. Savaşacak yaşta olan erkekler öldürüldü. Kadınlara tecavüz edildi. Saray'daki Müslümanlar camiye toplandı ve cami yakıldı. Kurtulanlar tarafından verilen rakamlar sağlıklı olmasa da yaşanan vahşeti göstermek açısından önemlidir." Türkiye'de özellikle Ermeni meselesindeki çalışmaları ile tanınan, dünyanın önde gelen Türk tarihi uzmanlarından Prof. Justin McCarthy ABD'de Louisville Üniversitesi'nde Ortadoğu Tarihi profesörü olarak çalışmakta, aynı zamanda Sosyal ve Beşeri Bilimler Enstitüsü'nün de başkanlığını yapmaktadır."
ABD'deki Louisville Üniversitesi tarih profesörü Van tarihi üzerine araştımrma ve konferansları olan Justin McCarthy'nin 1915 Van’da Ermeni İsyanı kitabı Çıktı

 

Hacı Yılmaz Vansesi Özel 

ABD'deki Louisville Üniversitesi tarih profesörü, Van üzerine özel araştırmalar yapan ve kitapları bulunan, konferaslarda konuşan Amerikalı tarihçi Prof. Dr.Justin McCarthy'in  Van'da yaşanan 1915 Ermeni isyan ve katilamlarına ışık tutan araştırma kitabı "1915 Van'da  Ermeni İsyanı"Tarih Kuram Yayınevi darafından basılarak yayınlandı. İnglizce  basılan Türkiye'de Türkçeye çevrilerek yayınlanan  320 sayfadan oluşan kitap 24 TL'den kşitapevleri ve internet üzerinden satılıyor. 

Vansesi gazetesi yaptığı incelemede ABD'li Prof. Dr.Justin McCarthy  Van'da yaşanan katilamlara ilşkin olarak kitabında özetle şunları belirtiyor: "

"Van'da Ermeni İsyanı", Van'da 1870'lerden başlayarak 1919'a dek yaşananlara dair oldukça geç kalınmış bir incelemeyi sunuyor. Müslüman sivillerin içinde bulunduğu ilk büyük katliam savaşın başladığı dönemde Ruslar Dir-Başkale ve Saray bölgelerini işgal ettiğinde gerçekleşti. Dir, Başkale ve Saray şehirlerindeki işgal edilen köylerde kadınlara toplu tecavüzler, yağma ve cinayetler vuku buldu. Bu şehirlerde yaşananlar diğer bölgelerde arkadan gelecek olayların habercisiydi.

Önce memurlar, askerler ve jandarmalar öldürüldü. Bunu hırsızlık ve gasp izledi. Müslümanların sakladıkları mallarını haraç olarak vermesi karşılığında canlarını bağışlama sözü verildi ancak bu sözler nadiren tutuldu. Savaşacak yaşta olan erkekler öldürüldü. Kadınlara tecavüz edildi. Saray'daki Müslümanlar camiye toplandı ve cami yakıldı. Kurtulanlar tarafından verilen rakamlar sağlıklı olmasa da yaşanan vahşeti göstermek açısından önemlidir." Türkiye'de özellikle Ermeni meselesindeki çalışmaları ile tanınan, dünyanın önde gelen Türk tarihi uzmanlarından Prof. Justin McCarthy ABD'de Louisville Üniversitesi'nde Ortadoğu Tarihi profesörü olarak çalışmakta, aynı zamanda Sosyal ve Beşeri Bilimler Enstitüsü'nün de başkanlığını yapmaktadır."

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.