(İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 19.07.2013 - 20:19, Güncelleme: 15.10.2020 - 08:19

200 Hanelik Mahalle Tehlikede

 

200 Hanelik Mahalle Tehlikede

Serink Deresi'nin nisan ayında taşması sonucu Halife Devriş Mahallesi'nde bulunan istinat duvarları yıkılmış, bağ ve bahçeler sular altında kalmış, bazı evler ise tahliye edilmişti. Dere yatağında ikamet eden ailelerin korkulu rüyası olan dere yatağının ıslah edilmesi için mahalle sakinlerinden Timur Yoldaş ve yaklaşık 35 mahalle sakininin imzasını taşıyan bir dilekçe Orman ve Su İşleri Bakanlığı, DSİ Genel Müdürlüğü ve DSİ Van Bölge Müdürlüğü'ne gönderildi. Timur Yoldaş, ilgili birimlere gönderdikleri dilekçede Halife Derviş Mahallesi'nde geçmekte olan derenin ıslahı amacıyla 2011 yılında DSİ Van Bölge Müdürlüğü'nce ihale yapıldığını ve çalışmaların başlatıldığını söyledi. Yoldaş, "Derenin içinde gömülü bulunan taşları kırarak, derenin kenarına duvar yapmak amacıyla kullanılmış, böylece derenin taş olan zemini, taşların alınmasıyla yumuşak toprağa dönüşmüş ve derenin zeminine blokaj yapıldığı için sonbaharda yağışların artmasıyla derenin debisi artmış, suyun yumuşak zemini aşındırılmasıyla duvarın altında boşluk oluşmuş askıda kalan duvar yıkılmıştır. Her yıl mahallemizdeki evleri basan ve evlerimizin yıkılması tehlikesi altında bırakan bu derenin sağlam bir şekilde ıslah edilmesi amacıyla DSİ Van Bölge Müdürlüğü'ne yaptığımız müracaatlar sonuçsuz kalmıştır. Mahalle olarak tekrar mağdur olmamak için mevcut derenin kenarına imece usulü ile 2012 yılında kendi imkanlarımızla 25 metre uzunluğunda, 3 metre yüksekliğinde taş duvar yaptık. 2013 yılında ilkbahar ayında karların ermesi ve yağmurun yağması ile bu dere tekrar taşımıştır. Her yıl olduğu gibi 2013 yılında da evlerimiz dere suyu altında kalmış. DSİ Hakkari Şube Müdürlüğü kendi imkanlarını kullanarak defalarca müdahalede bulunmasına rağmen sonuçsuz kalmıştır. Yine 200 hane su taşmasından mağdur olduk. Derenin derinliği daha önce 2 metre iken, şimdi 5 metreye ulaşmıştır. Mahallemizden geçen bu derenin sağlıklı bir şekilde ıslah edilmesi amacıyla defalarca DSİ Van Bölge Müdürlüğü'ne müracaat ettiğimiz halde herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Bundan sonra dere taşması sonucunda oluşabilecek her türlü can ve mal kaybından DSİ Van Bölge Müdürlüğü sorumlu olacağını, şikayet ve dava hakkımın saklı kalması kaydıyla dilekçemizin 3071 Sayılı Kanun çerçevesinde değerlendirilerek, sonucun tarafımıza bildirilmesi ve mahalle sakinleri olarak bu mağduriyetimizin giderilmesi için gereğinin yapılmasını istiyoruz" dedi. DSİ Hakkari Şube Müdürlüğü yetkilileri ise, mahallenin içinde bulunduğu durumun farkında olduklarını ve derenin ıslahı için gerekli girişimlerde bulunduklarını ifade ettiler.vanhaber, van, haber, van haberdsi, hakkari, mahalle, bölge müdürlüğü
Serink Deresi'nin nisan ayında taşması sonucu Halife Devriş Mahallesi'nde bulunan istinat duvarları yıkılmış, bağ ve bahçeler sular altında kalmış, bazı evler ise tahliye edilmişti. Dere yatağında ikamet eden ailelerin korkulu rüyası olan dere yatağının ıslah edilmesi için mahalle sakinlerinden Timur Yoldaş ve yaklaşık 35 mahalle sakininin imzasını taşıyan bir dilekçe Orman ve Su İşleri Bakanlığı, DSİ Genel Müdürlüğü ve DSİ Van Bölge Müdürlüğü'ne gönderildi. Timur Yoldaş, ilgili birimlere gönderdikleri dilekçede Halife Derviş Mahallesi'nde geçmekte olan derenin ıslahı amacıyla 2011 yılında DSİ Van Bölge Müdürlüğü'nce ihale yapıldığını ve çalışmaların başlatıldığını söyledi. Yoldaş, "Derenin içinde gömülü bulunan taşları kırarak, derenin kenarına duvar yapmak amacıyla kullanılmış, böylece derenin taş olan zemini, taşların alınmasıyla yumuşak toprağa dönüşmüş ve derenin zeminine blokaj yapıldığı için sonbaharda yağışların artmasıyla derenin debisi artmış, suyun yumuşak zemini aşındırılmasıyla duvarın altında boşluk oluşmuş askıda kalan duvar yıkılmıştır. Her yıl mahallemizdeki evleri basan ve evlerimizin yıkılması tehlikesi altında bırakan bu derenin sağlam bir şekilde ıslah edilmesi amacıyla DSİ Van Bölge Müdürlüğü'ne yaptığımız müracaatlar sonuçsuz kalmıştır. Mahalle olarak tekrar mağdur olmamak için mevcut derenin kenarına imece usulü ile 2012 yılında kendi imkanlarımızla 25 metre uzunluğunda, 3 metre yüksekliğinde taş duvar yaptık. 2013 yılında ilkbahar ayında karların ermesi ve yağmurun yağması ile bu dere tekrar taşımıştır. Her yıl olduğu gibi 2013 yılında da evlerimiz dere suyu altında kalmış. DSİ Hakkari Şube Müdürlüğü kendi imkanlarını kullanarak defalarca müdahalede bulunmasına rağmen sonuçsuz kalmıştır. Yine 200 hane su taşmasından mağdur olduk. Derenin derinliği daha önce 2 metre iken, şimdi 5 metreye ulaşmıştır. Mahallemizden geçen bu derenin sağlıklı bir şekilde ıslah edilmesi amacıyla defalarca DSİ Van Bölge Müdürlüğü'ne müracaat ettiğimiz halde herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Bundan sonra dere taşması sonucunda oluşabilecek her türlü can ve mal kaybından DSİ Van Bölge Müdürlüğü sorumlu olacağını, şikayet ve dava hakkımın saklı kalması kaydıyla dilekçemizin 3071 Sayılı Kanun çerçevesinde değerlendirilerek, sonucun tarafımıza bildirilmesi ve mahalle sakinleri olarak bu mağduriyetimizin giderilmesi için gereğinin yapılmasını istiyoruz" dedi.

DSİ Hakkari Şube Müdürlüğü yetkilileri ise, mahallenin içinde bulunduğu durumun farkında olduklarını ve derenin ıslahı için gerekli girişimlerde bulunduklarını ifade ettiler.
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.