• Haberler
  • Güncel
  • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı coşkuyla kutlanacak

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı coşkuyla kutlanacak

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün gençliğe armağanı 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm Türkiye'de, dış temsilciliklerimizde ve ilimizde coşkuyla kutlanacak. 

19 Mayıs 1919, Türk tarihi için önemli bir dönüm noktasıdır. Bu tarihte, Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde, "Ya istiklal ya ölüm!" düşüncesiyle Kurtuluş Savaşı başlatılmıştır. Ulu Önder Atatürk, bu anlamlı günü Türk gençliğine armağan ederek "19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" olarak ilan etmiştir.

Kurtuluş Savaşı'nın 105. yılında, Türk milleti, bu tarihi olayı büyük bir coşku ve gururla anmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk’ü ve milli mücadele kahramanlarımızı, saygı, minnet ve rahmetle anıyor yad ediyoruz. Türk gençliği, Atatürk'ün işaret ettiği milli değerler ışığında, Türk istiklalini ve Türk Cumhuriyeti'ni sonsuza dek koruma görevini üstlenmiştir.

Türkiye'nin dört bir yanında, gençler, coşkulu törenler, konferanslar, sportif etkinlikler ve kültürel programlarla 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutlamaktadır. Bu bayram, Türk milletinin bağımsızlık, özgürlük ve aydınlanma arzusunun bir simgesi olarak görülmektedir.

Gençler, Atatürk'ün izinde ilerleyerek, Türkiye Cumhuriyeti'nin temel değerlerini korumayı ve geliştirmeyi kendilerine görev edinmişlerdir. Bayram coşkusuyla birlikte, gençler, eğitim, spor, sanat ve bilim alanlarında ülkemizi daha ileriye taşımak için çalışmaktadırlar.

Türk gençliği, Atatürk'ün işaret ettiği yolda, Türk milletinin bağımsızlık, özgürlük ve aydınlanma meşalesini sonsuza dek yakacak güce sahiptir. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, bu güç ve iradenin bir ifadesidir.

Türk milleti, bugün, Mustafa Kemal Atatürk ve millî mücadele kahramanlarımızı saygı, minnet ve rahmetle anmakta ve Türk gençliğinin "19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı"nı kutlamaktadır. Bu bayram, Türk milletinin bağımsızlık ve aydınlanma hedeflerine ulaşmadaki kararlılığının bir simgesi olarak yaşatılacaktır.
Bugün üzerinde yaşadığımız vatan toprağı için bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin ilk adımı, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 19 Mayıs 1919'da Samsun'da atıldı. Kadim coğrafyamız üzerinde tüm dünyanın şahit olduğu yeni ve bağımsız bir ülkenin doğuşu için milli mücadelenin başladığı, Ulu Önder'imizin, "doğum günüm" dediği 19 Mayıs 1919'un 105. yılını milletçe coşkuyla ve onur duyarak kutluyoruz.

ÜLKE GENELİNDE KUTLAMALAR YAPILACAK

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Bandırma Vapuruyla Samsun'a çıktığı ve Kurtuluş Savaşı'nın başladığı gün 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ülke genelinde, dış temsilciliklerimizde ve Van'da çeşitli etkinliklerle kutlanacak.
Van Valiliği öncülüğünde kurumlar tarafından çeşitli etkinliklerle kutlanacak olan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Valilik önündeki Atatürk anıtına çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayacak. Edremit İlçe Stadyumu’nda devam edecek etkinlikler kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunması, çeşitli spor branşlarında gösteriler düzenlenmesi, protokol konuşmaları, halk oyunları gösterisi, gençlik haftasında dereceye giren sporcular, resim, şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verilecek. Gençlik Merkezi konser düzenleyecek. İşyerleri ve evlerin balkon ve pencereleri Atatürk posterleri ve Türk bayraklarıyla süslenerek bayram coşkusu yaşanacak. 

Bizlere emanet edilen bağımsız ve demokratik Cumhuriyetimiz için hayatlarını ortaya koyan Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyor, şükrânlarımızı sunuyoruz.

19 MAYIS'IN ANLAM VE ÖNEMİ

Ulusal mücadelenin başladığı tarihtir 19 Mayıs… Atatürk'ün Samsun'a ayak basmasıyla başlar şanlı bir kurtuluş tarihi… 16 Mayıs günü İstanbul'dan Bandırma Vapuru'na binen Mustafa Kemal Atatürk Anadolu'ya geçerek yurdumuzu kurtarma hareketini başlatmaya kararlıydı. 19 Mayıs sabahı Samsun'a ayak basan Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları sevinç gösterileri ile karşılandı.

19 Mayıs 1919 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihindeki dönüm noktalarından biridir. Atatürk'ün Samsun'a ayak bastığı tarih olan 19 Mayıs aynı zamanda "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanmaktadır. Atatürk Millî Mücadele sırasında Türk milletini ileri görecek olanların ve köhnemiş fikirlere karşı gelecek olanların genç fikirler olduğunu görmüştü. Bu nedenle "gençlik" kavramı Atatürk için ayrı bir önem taşımaktadır. Atatürk gençlerden sık sık bahsederken, yaş sınırı dışında fikri olarak gençliği yani, fikirde yeniliği ifade etmiştir. O'nun şu sözü çok anlamlıdır: "Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir."

Kurtuluş savaşı Samsun işgal kuvvetleri için önemli noktalardan biriydi. Stratejik bakımdan büyük öneme sahipti ve Karadeniz'den Orta Anadolu'ya açılan en rahat ve güvenilir bir kapıydı. İngilizler 9 Mart 1919 tarihinde Samsun'a askerî birlik çıkarmışlardı. Buna tepki olarak Türk Makinalı Tüfek birliğinden Hamdi adındaki bir teğmenin askerlerini alarak dağa çıkması dikkatleri bu bölgeye çekti ve İngiliz Yüksek Komiserliği'nin de Türk halkının silâhlandığı konusundaki şikâyetleri üzerine bu bölgeye güvenilir bir kumandanın olağanüstü yetkilerle donatılarak gönderilmesine karar verildi. Bu kumandan Mustafa Kemal Atatürk'tü ve Atatürk uzun zamandan beri ülkenin içinde bulunduğu bu umutsuz duruma üzülüyor ve bir şeyler yapmak için Anadolu'ya geçmek istiyordu. Bu O'nun için bulunmaz fırsattı.

İstanbul-Samsun yolculuğu öncesinde Atatürk'le Padişah Vahdettin arasında geçen konuşmayı Atatürk şöyle anlatır:

"-Paşa, Paşa! Şimdiye kadar devlete çok hizmet ettin! Bunların hepsi artık bu kitaba girmiştir (bu bir tarih kitabıdır)! Bunları unutun, dedi, asıl şimdi yapacağın hizmet hepsinden daha önemli olabilir…Paşa, Paşa…Devleti kurtarabilirsin!…

Bu sözlerden hayrete düştüm. Acaba Vahdettin benimle içtenlikle mi konuşuyor? O Vahdettin ki… Bütün yaptıklarından pişman mı olmuştur? Aldatıldığını mı anlamıştı? Fakat böyle bir yorum ile başka konulara girişmeyi ürkütücü saydım, kendine karşılık verdim: - Kişiliğe güveninize ve bana bunca yüz verişinize teşekkür ederim… Elimden gelen hizmeti esirgemeyeceğime lütfen güveniniz…"Atatürk ile beraber 16 Mayıs 1919 Cuma günü başlayacak yolculuğa gemi kaptanı İsmail Hakkı Durusu dışında 18 kişi eşlik edecekti. 

Bakmadan Geçme