Rıdvan CAN
Köşe Yazarı
Rıdvan CAN
 

Van'a yakışır bir kongre olmalı

Bir futbol kulübünün nasıl yönetileceğini, sevk ve idare edilebileceğini bu köşelerden defalarca dile getirdik. Her gelen yönetim kurulu sistematik bir şablon ve evrensel kulüp değerlerinden dem vurup; hiç bir şey yapmadan Çekip gittiler. Kurumsal yapıyı eğer sağlam bir zemine oturtursanız elbette en iyisi bu! İyi güzelde yıllarca seçim stratejilerinde bunu hep gördük de; Uygulayana çok az rasladık. Sorun burada, sorun merkezde yani. Geçmişte bu kulüpte yönetim kurulu başkanlığı ve yöneticilik yapmış önemli iki isimden örnek vereyim. Van sporun 2.lig den 1.lige(süper lig) çıkması başarısını gösteren ekibin başında bulunan bu başarı da çok emeği olan  Feridun Irak ve Zahir Kandaşoğlu belli dönemlerde Vanspor için çok çaba sarf ederek Vanspor'un üst liglere çıkmasında önemli işler yaptılar Feridun Irak ve Zahir Kandaşoğlu, Vanspor kulübü başına geldiklerinde plan program yaparak hedefler koyan inanmış bir ekip oluşturdular ve Vanspor'u layık olduğu yere getirerek Van halkına tarihi zaferler yaşattılar. peki son 5 yıl ve sonraki yıllar da kulübün başına gelenlen yöneticiler ne yaptı  bu kulübün geleceğine 1 metre duvar örmediler başarısı için bir hamle yapmadan çekip gittiler.  BÜYÜK ŞEHRİN KONGERESİ...      Şimdi Van Büyük Şehir Belediye Spor Kulübünün yıllık olağan genel kurul toplantısı 23 Ocak'ta yapılacak. Herkesin bu kongreye ilgi göstermesini beklediğimi özellikle vurgulamak isterim. Yapılacak kongrede kulüp yönetim kurulunun İbra edilmesinin gerekli olduğuna ve mevcut yönetimin görev sürelerini tamamlamalarının yanı sıra anlaşmazlıkların da bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiği kanaatindeyim. Camia da ortak kanı bu yöndedir. Van Büyükşehir Belediyespor kongresinin tarihine yakışır bir şekilde gerçekleşeceğine inanıyorum. Kulübün sevgiye, ilgiye ihtiyacı vardır. Yapılacak genel kurul da yönetimin iyi yaptığı işleri alkışlamaya, yapamadıklarını da eleştirmeye devam edelim. Ben de bunu yapmaya çalışıyorum.              EN İYİSİ KURUMSAL YAPI Her bir birimi profesyonelce ve kurumsal mantık içerisin de yönetmek; elbette potansiyeli ve donanımları yüksek kişilerle olabilecek bir olgudur. Bu kulübü patron mantığıyla yöneteceğim derseniz, çok hata yaparsınız. Profesyonelleşmek sadece saha da yeteneklerini sergileyenlerin önüne konulan bir sıfat demek değildir. Profesyonel şirketler de ve dernekler de; Ortak akıl kaçınılmaz bir realite ve mecburiyettir. Van Büyükşehir Belediyespor kulübünün yapılacak kongrenin de, eğer yeni bir yönetim kurulu oluşturulacaksa bu yönetim, siyaseti dışarıda tutarak; taraftarını, basını ve en önemlisi halkı yanına almalıdır. Bütün çalışmalarını doğru adımlar atarak yapmalıdır. Kongrenin başarılı olmasını yürekten diliyorum.
Ekleme Tarihi: 05 Ocak 2016 - Salı

Van'a yakışır bir kongre olmalı

Bir futbol kulübünün nasıl yönetileceğini, sevk ve idare edilebileceğini bu köşelerden defalarca dile getirdik. Her gelen yönetim kurulu sistematik bir şablon ve evrensel kulüp değerlerinden dem vurup; hiç bir şey yapmadan Çekip gittiler. Kurumsal yapıyı eğer sağlam bir zemine oturtursanız elbette en iyisi bu! İyi güzelde yıllarca seçim stratejilerinde bunu hep gördük de; Uygulayana çok az rasladık. Sorun burada, sorun merkezde yani. Geçmişte bu kulüpte yönetim kurulu başkanlığı ve yöneticilik yapmış önemli iki isimden örnek vereyim. Van sporun 2.lig den 1.lige(süper lig) çıkması başarısını gösteren ekibin başında bulunan bu başarı da çok emeği olan  Feridun Irak ve Zahir Kandaşoğlu belli dönemlerde Vanspor için çok çaba sarf ederek Vanspor'un üst liglere çıkmasında önemli işler yaptılar Feridun Irak ve Zahir Kandaşoğlu, Vanspor kulübü başına geldiklerinde plan program yaparak hedefler koyan inanmış bir ekip oluşturdular ve Vanspor'u layık olduğu yere getirerek Van halkına tarihi zaferler yaşattılar. peki son 5 yıl ve sonraki yıllar da kulübün başına gelenlen yöneticiler ne yaptı  bu kulübün geleceğine 1 metre duvar örmediler başarısı için bir hamle yapmadan çekip gittiler. 

BÜYÜK ŞEHRİN KONGERESİ...     

Şimdi Van Büyük Şehir Belediye Spor Kulübünün yıllık olağan genel kurul toplantısı 23 Ocak'ta yapılacak. Herkesin bu kongreye ilgi göstermesini beklediğimi özellikle vurgulamak isterim. Yapılacak kongrede kulüp yönetim kurulunun İbra edilmesinin gerekli olduğuna ve mevcut yönetimin görev sürelerini tamamlamalarının yanı sıra anlaşmazlıkların da bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiği kanaatindeyim. Camia da ortak kanı bu yöndedir. Van Büyükşehir Belediyespor kongresinin tarihine yakışır bir şekilde gerçekleşeceğine inanıyorum. Kulübün sevgiye, ilgiye ihtiyacı vardır. Yapılacak genel kurul da yönetimin iyi yaptığı işleri alkışlamaya, yapamadıklarını da eleştirmeye devam edelim. Ben de bunu yapmaya çalışıyorum.             

EN İYİSİ KURUMSAL YAPI

Her bir birimi profesyonelce ve kurumsal mantık içerisin de yönetmek; elbette potansiyeli ve donanımları yüksek kişilerle olabilecek bir olgudur. Bu kulübü patron mantığıyla yöneteceğim derseniz, çok hata yaparsınız. Profesyonelleşmek sadece saha da yeteneklerini sergileyenlerin önüne konulan bir sıfat demek değildir. Profesyonel şirketler de ve dernekler de; Ortak akıl kaçınılmaz bir realite ve mecburiyettir. Van Büyükşehir Belediyespor kulübünün yapılacak kongrenin de, eğer yeni bir yönetim kurulu oluşturulacaksa bu yönetim, siyaseti dışarıda tutarak; taraftarını, basını ve en önemlisi halkı yanına almalıdır. Bütün çalışmalarını doğru adımlar atarak yapmalıdır. Kongrenin başarılı olmasını yürekten diliyorum.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.