Nuran Demirhan
Köşe Yazarı
Nuran Demirhan
 

Van Halıları

HALI: Atkılarının atılmasından sonra (arka iplikleri)üzerine   ve renk uyumuna göre iplerin geçirilerek düğümlenmesi ile yapılan ev içinde yerde, duvarda kullanılan eşyadır. Halının kökü Anadolu Selçuklu Devletinden gelmiştir. Kilim ile Halı birbirinden farklıdır. Kilim ince dokudur. Dünyada bilinen ilk halılar Orta Asya Türkleri tarafından dokunmuştur. Halı insanların rahat ve sıcak bir zemin arayışından ortaya çıkan ev dekorasyonunda en önemli, vazgeçilmez eşyadır. İnsanlık tarihinde çok eskilere dayanır. İnsanlar çok eski çağlarda sıcak tutması için hayvan postları kullanırmış. İhtiyaç duyuldukça ihtiyaçlarına göre post bulamadıkları için post taklidi yaygılar ürettiler. Zamanla sevdikleri desenlere göre bugünün halı örnekleri oluşturuldu. Günümüze kadar heli, kilim ev dekorasyonlarının en önemli vazgeçilmez unsuru oldu. El dokuma halıları gittikçe azalmaya başlarken makine dokuma halıları günümüzde çoğalırken el emeği göz nuru dediğimiz desenler unutulmaya yüz tutuyor. Memleketimiz de sadece Halı dokumacılığı Van Saray Halk Eğitim Merkezinde Usta öğretici Hamiyet Çiçekel öğrencileri ile birlikte desen, desen renk, renk halıları dokumaya devam ediyor. Başarılı çalışmalar sergileyen Hamiyet Çiçekel'in amacı yöremizin değerlerini unutturmamak. Halı Motiflerinin çok değişik anlamları olduğunu söyleyen Hamiyet Hanım motiflerin dilini konuşuyor. Doğumu ve çoğalmayı anlatan motifler, Hayatı temsil eden motifler, Ölüme ait motifler, Ölümsüzlük ve aile ile ilgili motiflerin çok önemli olduğunu belirterek çalışmalarına devam ediyor. Üreme ve doğum ile ilgili motifleri Kalçadaki eller, koçboynuzu, doğurganlık, İnsan figürü, saç bandı, küpeler, pranga, sandık, aşk ve birleşme, Yıldız, pıtrak gibi figürler.   Yaşam motifleri Hayatın temeline ait motifler Akan su motifi, suyun hayattaki önemini, değerini anlatırken doğanın suya ihtiyacının önemini bir kez daha vurguluyor. Hayatın korunması ile ilgili motifler Dulavratotu, el oarmaklar ve tarak, Muska ve düşman göz, Göz, haç, kanca,   Yaşamı koruyan motifler Yılan, Ejderha, Akrep, Kurtağzı, Kurt izi, canavar izi Muska ve nazarlık   Ölümün motifleri Kuş motifleri ilme ilme figürleri ile anlatılıyor.   Yer yaygısı ile başlamışken halının önemini ikinci değerinin çok eskilere dayandığı Duvar halılarından bahsetmemek olmaz.   Duvar halıları hemen, hemen her evin duvarında olurdu. Adları vardı Kahveci güzeli, Raks eden güzeller, Tavuz kuşu, Savaşcılar, Deveboynu gibi birçok hikâye ve anlam taşıyan halılardı.   Van Saray Halk Eğitim Merkezinde başarılı çalışmalar sergileyen Hamiyet Çiçekel ve öğrencilerine üstün başarılar dileriz.
Ekleme Tarihi: 06 Mart 2019 - Çarşamba

Van Halıları

HALI: Atkılarının atılmasından sonra (arka iplikleri)üzerine   ve renk uyumuna göre iplerin geçirilerek düğümlenmesi ile yapılan ev içinde yerde, duvarda kullanılan eşyadır.

Halının kökü Anadolu Selçuklu Devletinden gelmiştir.

Kilim ile Halı birbirinden farklıdır. Kilim ince dokudur.

Dünyada bilinen ilk halılar Orta Asya Türkleri tarafından dokunmuştur.

Halı insanların rahat ve sıcak bir zemin arayışından ortaya çıkan ev dekorasyonunda en önemli, vazgeçilmez eşyadır. İnsanlık tarihinde çok eskilere dayanır. İnsanlar çok eski çağlarda sıcak tutması için hayvan postları kullanırmış.

İhtiyaç duyuldukça ihtiyaçlarına göre post bulamadıkları için post taklidi yaygılar ürettiler. Zamanla sevdikleri desenlere göre bugünün halı örnekleri oluşturuldu.

Günümüze kadar heli, kilim ev dekorasyonlarının en önemli vazgeçilmez unsuru oldu.

El dokuma halıları gittikçe azalmaya başlarken makine dokuma halıları günümüzde çoğalırken el emeği göz nuru dediğimiz desenler unutulmaya yüz tutuyor.

Memleketimiz de sadece Halı dokumacılığı Van Saray Halk Eğitim Merkezinde Usta öğretici Hamiyet Çiçekel öğrencileri ile birlikte desen, desen renk, renk halıları dokumaya devam ediyor.

Başarılı çalışmalar sergileyen Hamiyet Çiçekel'in amacı yöremizin değerlerini unutturmamak.

Halı Motiflerinin çok değişik anlamları olduğunu söyleyen Hamiyet Hanım motiflerin dilini konuşuyor.

Doğumu ve çoğalmayı anlatan motifler,

Hayatı temsil eden motifler,

Ölüme ait motifler,

Ölümsüzlük ve aile ile ilgili motiflerin çok önemli olduğunu belirterek çalışmalarına devam ediyor.

Üreme ve doğum ile ilgili motifleri

Kalçadaki eller, koçboynuzu, doğurganlık, İnsan figürü, saç bandı, küpeler, pranga, sandık, aşk ve birleşme, Yıldız, pıtrak gibi figürler.

 

Yaşam motifleri

Hayatın temeline ait motifler Akan su motifi, suyun hayattaki önemini, değerini anlatırken doğanın suya ihtiyacının önemini bir kez daha vurguluyor.

Hayatın korunması ile ilgili motifler

Dulavratotu, el oarmaklar ve tarak, Muska ve düşman göz, Göz, haç, kanca,

 

Yaşamı koruyan motifler

Yılan, Ejderha, Akrep, Kurtağzı, Kurt izi, canavar izi Muska ve nazarlık

 

Ölümün motifleri

Kuş motifleri ilme ilme figürleri ile anlatılıyor.

 

Yer yaygısı ile başlamışken halının önemini ikinci değerinin çok eskilere dayandığı Duvar halılarından bahsetmemek olmaz.

 

Duvar halıları hemen, hemen her evin duvarında olurdu. Adları vardı Kahveci güzeli, Raks eden güzeller, Tavuz kuşu, Savaşcılar, Deveboynu gibi birçok hikâye ve anlam taşıyan halılardı.

 

Van Saray Halk Eğitim Merkezinde başarılı çalışmalar sergileyen Hamiyet Çiçekel ve öğrencilerine üstün başarılar dileriz.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.