İdris Ortakaya
Köşe Yazarı
İdris Ortakaya
 

Yeni Türkiye tüm kurumları ile yenilemelidir

Yeni Türkiye'nin en büyük devrimi, devletin içine çöreklenmiş ve adına derin devlet denilen, Türk Silahli Kuvvetleri ile de bağlantılı olan olumsuz yapının yıkılarak temizlenmesi olayıdır. Devrim niteliğinde onlarca uygulamaya da bu dönemde imza atılmıştır.Peki bunlar yeterli mi?Elbette, HAYIR…Her alanda HER KURUM YENİ TÜRKİYE ŞARTLARINA UYDURULMALIDIR. HUKUK KURUMU bu anlamda oldukça önemlidir.Hukukun başka birilerinin işgaline uğramaması için, bağımsız, özgür, adil ve tarafsız bir yapıya kavuşturulması gerekmektedir.Bugüne kadar Hukuk, her dönem, güçlüden yana olan ve adil karar veremeyen bir fonksiyonu üstlenmiştir. Hukukun üstünlüğünü hakim kılan yapının, adil, tarafsız ve bağımsız bir konuma kavuşturulması en büyük dileğimizdir.Basın ve medya; hükümet kuran, hükümet yıkan, çıkarcı, tekelci vesayetçi güçlerin elinden alınarak, gerçek görevine döndürülmelidir.Karşı medya oluşturmak gibi bir yanlışın içine girilmemelidir.Yeni sağlıklı, yüz yıla uygun, çağdaş, demokratik, adam gibi ifade özgürlüğünü kullanırken başkalarının özgürlük alanı girmeden, halka doğru bilgileri aktaran, kimseye hakaret ve küfür edemeyen, yeni bir basın yasası ile yapı yeniden dizayn edilmelidir.Meslek kuruluşları. meslek erbaplarını sömüren parazit yapısından mutlaka kurtarılmalıdır.Hepinizin bildiği gibi bu kuruluşlar önceden dernek statüsünde iken, bir yasa ile meslek odası haline dönüşmüştür. Devletin yasal desteği ile sömürülen meslek erbapları, esnaf ve sanatkarlar, bu parazit odalara aidat ödemek zorundadırlar. Aidatını ödeyemeyenlere çalışma izni verilmemektedir.Şu an ülkemizde 64 adet meslek kuruluşu vardır. Ve,her meslek kuruluşunun da ilçelerimizde birer odası bulunmaktadır.Şoförler Odası, Bakkallar Odası, Ziraatçiler Odası, Berberler Odası, Terziler Odası vb. Odalar ile bunların üst birlikleri, federasyonları, konfederasyonları ile yaklaşık 100 binin üzerinde ODABAŞKANI ve YÖNETİMİ iş başındadır.Bu ZATLAR, esnafın sırtına KENE GİBİ YAPIŞMIŞ, EMEKLERİNİ SÖMÜREN BİRER PARAZİTLERDİR.Meslek guruplarına, esnafa, sanatkara hiç bir katkısı olmayan bu LEGAL yapı mutlaka yeniden yapılanarak, hem mali denetim altına alınmalı hem de meslek guruplarına yararlı bir şekle getirilmelidir.Yeni Türkiye'de bu YEMLİK KURULUŞLARIN YERİ OLMAMALIDIR.Saygılarımla…
Ekleme Tarihi: 27 Mayıs 2015 - Çarşamba

Yeni Türkiye tüm kurumları ile yenilemelidir

Yeni Türkiye'nin en büyük devrimi, devletin içine çöreklenmiş ve adına derin devlet denilen, Türk Silahli Kuvvetleri ile de bağlantılı olan olumsuz yapının yıkılarak temizlenmesi olayıdır.
Devrim niteliğinde onlarca uygulamaya da bu dönemde imza atılmıştır.
Peki bunlar yeterli mi?
Elbette, HAYIR…
Her alanda HER KURUM YENİ TÜRKİYE ŞARTLARINA UYDURULMALIDIR.
HUKUK KURUMU bu anlamda oldukça önemlidir.
Hukukun başka birilerinin işgaline uğramaması için, bağımsız, özgür, adil ve tarafsız bir yapıya kavuşturulması gerekmektedir.
Bugüne kadar Hukuk, her dönem, güçlüden yana olan ve adil karar veremeyen bir fonksiyonu üstlenmiştir.
Hukukun üstünlüğünü hakim kılan yapının, adil, tarafsız ve bağımsız bir konuma kavuşturulması en büyük dileğimizdir.
Basın ve medya; hükümet kuran, hükümet yıkan, çıkarcı, tekelci vesayetçi güçlerin elinden alınarak, gerçek görevine döndürülmelidir.
Karşı medya oluşturmak gibi bir yanlışın içine girilmemelidir.
Yeni sağlıklı, yüz yıla uygun, çağdaş, demokratik, adam gibi ifade özgürlüğünü kullanırken başkalarının özgürlük alanı girmeden, halka doğru bilgileri aktaran, kimseye hakaret ve küfür edemeyen, yeni bir basın yasası ile yapı yeniden dizayn edilmelidir.
Meslek kuruluşları. meslek erbaplarını sömüren parazit yapısından mutlaka kurtarılmalıdır.
Hepinizin bildiği gibi bu kuruluşlar önceden dernek statüsünde iken, bir yasa ile meslek odası haline dönüşmüştür. Devletin yasal desteği ile sömürülen meslek erbapları, esnaf ve sanatkarlar, bu parazit odalara aidat ödemek zorundadırlar. Aidatını ödeyemeyenlere çalışma izni verilmemektedir.
Şu an ülkemizde 64 adet meslek kuruluşu vardır.
Ve,her meslek kuruluşunun da ilçelerimizde birer odası bulunmaktadır.
Şoförler Odası, Bakkallar Odası, Ziraatçiler Odası, Berberler Odası, Terziler Odası vb. Odalar ile bunların üst birlikleri, federasyonları, konfederasyonları ile yaklaşık 100 binin üzerinde ODABAŞKANI ve YÖNETİMİ iş başındadır.
Bu ZATLAR, esnafın sırtına KENE GİBİ YAPIŞMIŞ, EMEKLERİNİ SÖMÜREN BİRER PARAZİTLERDİR.
Meslek guruplarına, esnafa, sanatkara hiç bir katkısı olmayan bu LEGAL yapı mutlaka yeniden yapılanarak, hem mali denetim altına alınmalı hem de meslek guruplarına yararlı bir şekle getirilmelidir.
Yeni Türkiye'de bu YEMLİK KURULUŞLARIN YERİ OLMAMALIDIR.
Saygılarımla…

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.