Dr. Muhammet Veysel Zortul
Köşe Yazarı
Dr. Muhammet Veysel Zortul
 

Atatürk’ün İsteği

İstiklal Marşı, düşmanla amansız bir savaşa girişen Türk Ordusunun maneviyatını artırmak için yazıldı. On kıtalık İstiklal Marşı şu mısralarla sona ermekteydi: “Hakkıdır hür yaşamış bayrağımın hürriyet; Hakkıdır hakka tapan milletimin istiklal.”     İstiklal Marşı’nın en çok da bu mısralarını sevdiğini söyleyen M. Kemal, bir vesile ile şöyle demişti: “Benim bu milletten asla unutmamalarını istediğim mısralar işte bunlardır.” ** Kara Fatma    Kara Fatma(Üsteğmen Fatma Seher) Sivas Kongresi sırasında M. Kemalin önüne dikilir ve: “Kadın isem Türk de değil miyim? Bana iş göster!” diyerek Milli Mücadeleye katılmak için izin ister.    Milli mücadele yıllarında büyük yararlılık gösteren Kara Fatma, savaş sonrası kendisine bağlanan maaşı: “Para için değil, vatan için savaştım.” diyerek reddeder. Bu vatansever Türk kadını, Darülaceze’de hayata gözlerini yumar. ** Hangi Lozan?    Osmanlı Devleti sömürgeci İtalya’ya karşı kahramanca Trablusgarb’ı savunur ancak Balkan savaşları çıkınca barış istemek zorunda kalır. Yapılan Lozan Anlaşması ile; - Trablusgarp ve Bingazi’ye özerklik verilir. -Rodos ve 12 ada geçici olarak İtalya’ya bırakılır.     Aradan on yıl geçer ve bu sefer de Anadolu topraklarında Kurtuluş Savaşı verilir. Kurtuluş savaşı kazanılınca barış anlaşması Lozan’da imzalanır. Bu iki anlaşma karışmasın diye ilk anlaşmaya Uşi Anlaşması denir. Lozan’ın Uşi kasabasında imza edildiği için… **
Ekleme Tarihi: 31 Mayıs 2021 - Pazartesi

Atatürk’ün İsteği

İstiklal Marşı, düşmanla amansız bir savaşa girişen Türk Ordusunun maneviyatını artırmak için yazıldı. On kıtalık İstiklal Marşı şu mısralarla sona ermekteydi:

“Hakkıdır hür yaşamış bayrağımın hürriyet;

Hakkıdır hakka tapan milletimin istiklal.”

    İstiklal Marşı’nın en çok da bu mısralarını sevdiğini söyleyen M. Kemal, bir vesile ile şöyle demişti:

“Benim bu milletten asla unutmamalarını istediğim mısralar işte bunlardır.”

**

Kara Fatma

   Kara Fatma(Üsteğmen Fatma Seher) Sivas Kongresi sırasında M. Kemalin önüne dikilir ve: “Kadın isem Türk de değil miyim? Bana iş göster!” diyerek Milli Mücadeleye katılmak için izin ister.

   Milli mücadele yıllarında büyük yararlılık gösteren Kara Fatma, savaş sonrası kendisine bağlanan maaşı: “Para için değil, vatan için savaştım.” diyerek reddeder. Bu vatansever Türk kadını, Darülaceze’de hayata gözlerini yumar.

**

Hangi Lozan?

   Osmanlı Devleti sömürgeci İtalya’ya karşı kahramanca Trablusgarb’ı savunur ancak Balkan savaşları çıkınca barış istemek zorunda kalır. Yapılan Lozan Anlaşması ile;

- Trablusgarp ve Bingazi’ye özerklik verilir.

-Rodos ve 12 ada geçici olarak İtalya’ya bırakılır.

    Aradan on yıl geçer ve bu sefer de Anadolu topraklarında Kurtuluş Savaşı verilir. Kurtuluş savaşı kazanılınca barış anlaşması Lozan’da imzalanır. Bu iki anlaşma karışmasın diye ilk anlaşmaya Uşi Anlaşması denir. Lozan’ın Uşi kasabasında imza edildiği için…

**

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.