Dr. Mine Kılavuz Ongün
Köşe Yazarı
Dr. Mine Kılavuz Ongün
 

Cumhuriyet fazilettir

Resmi olarak 1923'te adı konsa da, aslında çoktan milletin iradesi öne çıkmış, Cumhuriyet, egemenliği ele geçirmişti. Çilekeş, yorgun, fakir bir halk, yıpranmış bir ordu. Fakat hürriyet aşkının ateşi tütmekte. Ve aynı ateş değil miydi,  parçalanmış vatanı kavrulmaktan kurtaran?  Fikir ve dava önderleri fedakâr; halkı kadar da cefakâr. İçlerinde biri var ki, keskin bakışlı, kesin kararlı, engel tanımaz… Daha cephedeyken savaşlar nihayete ermeden, devrimlerin, gelişmenin hayalini kuran, ileriye bakan. Öyle emin ki zaferden ve halkına öylesine güveniyor. O halde, Cumhuriyet'i bu halka armağan etmekten doğal ne olabilirdi… VE CUMHURİYET: Değişen gelişen dünyada birçok ülkenin yönetim şekli… Cumhuriyet, tarihimizdeki en önemli dönüşümdür, Ecdadın dökülen kanıyla yazdığı koca bir destanın emanetidir. Cumhuriyet devrimdir. Olmaz, yapılamaz demelere bir baş kaldırır, sadece işgalden, esaretten kurtulma mücadelesi değil, devrimlerin ve ilerlemenin de yolunu açmaktır. Mütareke ile bölüşülen toprakları geri alma azmini taçlandıran en şerefli yönetim şeklidir. Cumhuriyet ecdada sahip çıkmak, ahde vefayı unutmamaktır; geleceğe güvenle ilerlerken, bugünü de güçlü kılmaktır. Cumhuriyet okullarda özgürce eğitim alabilen kız ve erkek öğrencidir, iş ve kariyer hayatında olan, seçen seçilen, yöneten kadındır. Dini inançlarını özgürce yaşamaktır. Bilimdir, sanattır, spordur, resim, müzik, heykeldir;  fabrikadır. Cumhuriyet mavi göklerde özgürce süzülebilmektir. İlelebet payidar olmaktır. Dünyaya dudak ısırtan atılımların kaynağıdır, Cumhuriyet ilerlemektir, cehaletin karanlığında çaresiz kalmış bir milletin aydınlık çıkış yoludur, emperyallere başkaldırısıdır. Özgür birey olmaktır, hür düşüncedir, halkı sevmektir, vatanı gözetmektir Cumhuriyet yüksek onurdur, dik durmaktır, onurlu yaşamaktır, dahası onurlu gelecektir. Kadın erkek, ırk, din, dil ayrımı gözetmeksizin insana eşit yaklaşmak, eşit haklar tanımaktır. Hakkı hukuku gözetmek, adaletten ödün vermemektir. Cumhuriyet halkın iradesidir, kimsesizlerin sahibidir. Diktayı, boyun eğmeyi reddetmektir. Cumhuriyet, Akif'in bir daha yazılmamasını dilediği İstiklal Marşının teminatıdır. Ve dediği gibi Büyük Önderin: CUMHURİYET FAZİLETTİR.
Ekleme Tarihi: 28 Ekim 2019 - Pazartesi

Cumhuriyet fazilettir

Resmi olarak 1923'te adı konsa da, aslında çoktan milletin iradesi öne çıkmış, Cumhuriyet, egemenliği ele geçirmişti. Çilekeş, yorgun, fakir bir halk, yıpranmış bir ordu. Fakat hürriyet aşkının ateşi tütmekte. Ve aynı ateş değil miydi,  parçalanmış vatanı kavrulmaktan kurtaran?  Fikir ve dava önderleri fedakâr; halkı kadar da cefakâr. İçlerinde biri var ki, keskin bakışlı, kesin kararlı, engel tanımaz… Daha cephedeyken savaşlar nihayete ermeden, devrimlerin, gelişmenin hayalini kuran, ileriye bakan. Öyle emin ki zaferden ve halkına öylesine güveniyor. O halde, Cumhuriyet'i bu halka armağan etmekten doğal ne olabilirdi…

VE CUMHURİYET:

Değişen gelişen dünyada birçok ülkenin yönetim şekli…

Cumhuriyet, tarihimizdeki en önemli dönüşümdür, Ecdadın dökülen kanıyla yazdığı koca bir destanın emanetidir.

Cumhuriyet devrimdir. Olmaz, yapılamaz demelere bir baş kaldırır, sadece işgalden, esaretten kurtulma mücadelesi değil, devrimlerin ve ilerlemenin de yolunu açmaktır.

Mütareke ile bölüşülen toprakları geri alma azmini taçlandıran en şerefli yönetim şeklidir.

Cumhuriyet ecdada sahip çıkmak, ahde vefayı unutmamaktır; geleceğe güvenle ilerlerken, bugünü de güçlü kılmaktır.

Cumhuriyet okullarda özgürce eğitim alabilen kız ve erkek öğrencidir, iş ve kariyer hayatında olan, seçen seçilen, yöneten kadındır. Dini inançlarını özgürce yaşamaktır. Bilimdir, sanattır, spordur, resim, müzik, heykeldir;  fabrikadır.

Cumhuriyet mavi göklerde özgürce süzülebilmektir. İlelebet payidar olmaktır.

Dünyaya dudak ısırtan atılımların kaynağıdır, Cumhuriyet ilerlemektir, cehaletin karanlığında çaresiz kalmış bir milletin aydınlık çıkış yoludur, emperyallere başkaldırısıdır.

Özgür birey olmaktır, hür düşüncedir, halkı sevmektir, vatanı gözetmektir

Cumhuriyet yüksek onurdur, dik durmaktır, onurlu yaşamaktır, dahası onurlu gelecektir.

Kadın erkek, ırk, din, dil ayrımı gözetmeksizin insana eşit yaklaşmak, eşit haklar tanımaktır.

Hakkı hukuku gözetmek, adaletten ödün vermemektir.

Cumhuriyet halkın iradesidir, kimsesizlerin sahibidir.

Diktayı, boyun eğmeyi reddetmektir.

Cumhuriyet, Akif'in bir daha yazılmamasını dilediği İstiklal Marşının teminatıdır.

Ve dediği gibi Büyük Önderin:

CUMHURİYET FAZİLETTİR.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.