Bahri Yıldızbaş
Köşe Yazarı
Bahri Yıldızbaş
 

OLMAYANLAR!!!

Mezuniyet konuşmasından: "Ülkenin doğusuna bakın, daha çocuk yaşta kız çocuklarının evlendirildiğini görürsünüz. İstanbul'a bakın, asgari ücretle 4 kişilik ailesini geçindiremediği için intihar eden o güzel insanları görürsünüz. Taksim'e bakın, sırf orada hayat ona daha farklı bir seçenek sunmadığı için ara sokakta katledilmiş yatan o güzel insanları görürsünüz. Bizler ve bizim yetiştireceğimiz çocuklar hegemonların elinde yozlaşmış bu sistemi değiştireceğiz. Değiştirmeliyiz... Bunu insanlık için, insan olarak yapacağız. Çünkü bizler insan olmayanların elinden fazlasıyla çektik. " Hüseyin Umutcan Ay İTÜ İşletme Mühendisliği, 248'inci yıl birincisi. Tebrikler  yakışıklı Umutcan. Tam bir Cumhuriyet ve Atatürk gençliği. *** * Hani, ölümü bile öldürmek isteyenlerimiz var ya? * Ölümü öldürmenin, durdurmanın, geciktirmenin adından korkanlar var ya? * Perdenin arkasında ve sosyal medyada kahramanlık ve korkusuzluk türküleri okuyanlar var ya? * Attığı her adımdan; iktidarları, yetkilileri, öğretmenleri, sistemleri, ailelerini, dostlarını, arkadaşlarını, çevresini ve doğayı dahi suçlayanlar var ya? * İşte yürekli ve bilge Hüseyin Umutcan Ay, hepimize öylesine anlamlı cevaplar vermiş ki!.. * Ölümü öldürmeye gücümüz yetmediği için, kahramanlık ve çok bilmişlik yaparak, kendimizi bir halt zannetmişiz hep. * Dost olmuşuz, sırdaş olmuşuz, vatanperver ve vatansever olmuşuz. Çoğumuz susmuş, susmayanlardan uzaklaşmış, uzaktan gazeller okumuş, “ benim tuzum kurudur” diye etliye sütlüye karışmadan, ne dost demişiz, ne dava arkadaşı ve nede insan! Hepsini menfaatlerimiz ve ucuz yaşantımız İçin satmışız. * Sattıklarımıza da, insanlık dersi vermeye kalkmışız. * Din, Vatan, Cumhuriyet, Atatürk, ahlak, hak, hukuk, adalet, vicdan ve insanlıktan ders verirken, hayatımızın demini ve keyfini çıkarmışız. * Açları, engellileri, düşkünleri, kadınları, kızları, mağdurları, masumları, katilleri, zalimleri, haksızları, kırk yıl aynı sofradan yediklerimizi ve geçmişimizi unutmuş, yeni çevremizde, haksız kazananların avakadolu salata partilerinde oturarak, halktan ve haktan bahsediyor, “ bu ülkenin hali ne olacak “ diye, fotoğraflar paylaşıyoruz. * Evet sevgili Umutcan, seni sadece alkışlamıyorum. İnsan olanların, kaybolan ümitlerinde yepyeni filizleri yeşertmeye, umutlarımızdaki hayallerimize yenilerini katmamız gerektiğini hatırlattın. Seni seviyorum. * “İnsan olmayan insanlar ile insan gibi görünen insanların; ölümü, sevgiyi, umutlarımızı, yarınlarımızı ve insanlığımızı öldüremeyeceklerini, bir kez daha anladım.“
Ekleme Tarihi: 16 Eylül 2021 - Perşembe

OLMAYANLAR!!!

Mezuniyet konuşmasından:

"Ülkenin doğusuna bakın, daha çocuk yaşta

kız çocuklarının evlendirildiğini görürsünüz. İstanbul'a bakın, asgari ücretle 4 kişilik ailesini geçindiremediği için intihar eden o güzel insanları görürsünüz. Taksim'e bakın, sırf orada hayat ona daha farklı bir seçenek sunmadığı için ara sokakta katledilmiş yatan o güzel insanları görürsünüz.

Bizler ve bizim yetiştireceğimiz çocuklar hegemonların elinde yozlaşmış bu sistemi değiştireceğiz. Değiştirmeliyiz...

Bunu insanlık için, insan olarak yapacağız. Çünkü bizler insan olmayanların elinden fazlasıyla çektik. "

Hüseyin Umutcan Ay

İTÜ İşletme Mühendisliği, 248'inci yıl birincisi.

Tebrikler  yakışıklı Umutcan. Tam bir Cumhuriyet ve Atatürk gençliği.

***

* Hani, ölümü bile öldürmek isteyenlerimiz var ya?

* Ölümü öldürmenin, durdurmanın, geciktirmenin adından korkanlar var ya?

* Perdenin arkasında ve sosyal medyada kahramanlık ve korkusuzluk türküleri okuyanlar var ya?

* Attığı her adımdan; iktidarları, yetkilileri, öğretmenleri, sistemleri, ailelerini, dostlarını, arkadaşlarını, çevresini ve doğayı dahi suçlayanlar var ya?

* İşte yürekli ve bilge Hüseyin Umutcan Ay, hepimize öylesine anlamlı cevaplar vermiş ki!..

* Ölümü öldürmeye gücümüz yetmediği için, kahramanlık ve çok bilmişlik yaparak, kendimizi bir halt zannetmişiz hep.

* Dost olmuşuz, sırdaş olmuşuz, vatanperver ve vatansever olmuşuz. Çoğumuz susmuş, susmayanlardan uzaklaşmış, uzaktan gazeller okumuş, “ benim tuzum kurudur” diye etliye sütlüye karışmadan, ne dost demişiz, ne dava arkadaşı ve nede insan! Hepsini menfaatlerimiz ve ucuz yaşantımız İçin satmışız.

* Sattıklarımıza da, insanlık dersi vermeye kalkmışız.

* Din, Vatan, Cumhuriyet, Atatürk, ahlak, hak, hukuk, adalet, vicdan ve insanlıktan ders verirken, hayatımızın demini ve keyfini çıkarmışız.

* Açları, engellileri, düşkünleri, kadınları, kızları, mağdurları, masumları, katilleri, zalimleri, haksızları, kırk yıl aynı sofradan yediklerimizi ve geçmişimizi unutmuş, yeni çevremizde, haksız kazananların avakadolu salata partilerinde oturarak, halktan ve haktan bahsediyor, “ bu ülkenin hali ne olacak “ diye, fotoğraflar paylaşıyoruz.

* Evet sevgili Umutcan, seni sadece alkışlamıyorum. İnsan olanların, kaybolan ümitlerinde yepyeni filizleri yeşertmeye, umutlarımızdaki hayallerimize yenilerini katmamız gerektiğini hatırlattın. Seni seviyorum.

* “İnsan olmayan insanlar ile insan gibi görünen insanların; ölümü, sevgiyi, umutlarımızı, yarınlarımızı ve insanlığımızı öldüremeyeceklerini, bir kez daha anladım.“

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.