Haber Girişi: 13.06.2021 - 12:23, Güncelleme: 13.06.2021 - 12:23

Yargıtay'dan emsal karar: Yeni eşi eski eşle kıyaslamak boşanma sebebi

 

Yargıtay'dan emsal karar: Yeni eşi eski eşle kıyaslamak boşanma sebebi

Bir boşanma davasının temyiz müracaatını değerlendirmeye alan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, emsal bir karar verdi. Yargıtay, ölen eşin fotoğraflarını sürekli görünür yerde tutmayı ve yeni eşi eski eşle kıyaslamayı boşanma sebebi saydı.
Yargıtay, emsal nitelikte bir karara imza attı. Bir süredir geçimsizlik yaşayan çift, karşılıklı boşanma davası açtı. Mahkeme, davacı-davalı kadının davasının kabulüne, davalı-davacı erkeğin davasının reddine karar vererek tarafların boşanmalarına hükmetti. Kararı davalı-karşı davacı erkek temyiz edince devreye Yargıtay 2. Hukuk Dairesi girdi. Daire, emsal nitelikte bir karara imza attı. Kararla birlikte eşi başkalarıyla kıyaslama boşanma sebebi sayılacak. "GEÇİMSİZLİK MEVCUT VE SABİTTİR" Kararda şöyle denildi: Yapılan yargılama ve toplanan delillerden, mahkemece kabul edilen ve gerçekleşen erkeğin kusurlu davranışları yanında, davacı-davalı kadının da eşini ölen eski eşi ile sürekli kıyaslayarak hakaret edip aşağıladığı, eski eşine ait fotoğrafları evde görünür yerlerde bulundurduğu anlaşılmaktadır. Bu halde kadının da kusurlu davranışlarıyla taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkan vermeyecek nitelikle bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davalı-davacı erkek de dava açmakta haklıdır. Davalı-davacı erkeğin boşanma davasının da kabulü gerekirken, yetersiz gerekçe ile davasının reddi doğru bulunmamış, bozmayı gerektirmiştir. Temyiz edilen hükmün belirtilen sebeple bozulmasına oybirliğiyle karar verilmiştir. Kaynak: İHA
Bir boşanma davasının temyiz müracaatını değerlendirmeye alan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, emsal bir karar verdi. Yargıtay, ölen eşin fotoğraflarını sürekli görünür yerde tutmayı ve yeni eşi eski eşle kıyaslamayı boşanma sebebi saydı.

Yargıtay, emsal nitelikte bir karara imza attı. Bir süredir geçimsizlik yaşayan çift, karşılıklı boşanma davası açtı. Mahkeme, davacı-davalı kadının davasının kabulüne, davalı-davacı erkeğin davasının reddine karar vererek tarafların boşanmalarına hükmetti.

Kararı davalı-karşı davacı erkek temyiz edince devreye Yargıtay 2. Hukuk Dairesi girdi. Daire, emsal nitelikte bir karara imza attı. Kararla birlikte eşi başkalarıyla kıyaslama boşanma sebebi sayılacak.

"GEÇİMSİZLİK MEVCUT VE SABİTTİR"

Kararda şöyle denildi:
Yapılan yargılama ve toplanan delillerden, mahkemece kabul edilen ve gerçekleşen erkeğin kusurlu davranışları yanında, davacı-davalı kadının da eşini ölen eski eşi ile sürekli kıyaslayarak hakaret edip aşağıladığı, eski eşine ait fotoğrafları evde görünür yerlerde bulundurduğu anlaşılmaktadır. Bu halde kadının da kusurlu davranışlarıyla taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkan vermeyecek nitelikle bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davalı-davacı erkek de dava açmakta haklıdır. Davalı-davacı erkeğin boşanma davasının da kabulü gerekirken, yetersiz gerekçe ile davasının reddi doğru bulunmamış, bozmayı gerektirmiştir. Temyiz edilen hükmün belirtilen sebeple bozulmasına oybirliğiyle karar verilmiştir.

Kaynak: İHA

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.