Güncel (İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 20.04.2012 - 09:10, Güncelleme: 15.10.2020 - 08:18

YANLIŞ GÜÇLENDİRME YAPILIYOR

 

YANLIŞ GÜÇLENDİRME YAPILIYOR

Yanlış Güçlendirme Yapılıyor, Güçlendirme Yapılan Hiçbir Binanın Ruhsatı Yok" Van'da meydana gelen depremlerin ardından hasar gören binalarda güçlendirme çalışmaları başlatıldı. Van'da meydana gelen depremlerin ardından hasar gören binalarda güçlendirme çalışmaları başlatıldı. Ancak Yapı Denetim Kuruluşlar Birliği Van Şube Başkanı Mimar Osman Yeşilyurt, güçlendirilmesi gereken binaların ruhsatının geçersiz hale geldiğini, yeniden ruhsat çıkarılması gerektiğini dile getirerek, yanlış yapılan güçlendirmelerin binalara zarar vereceğini söyledi. Van'da geçen yıl iki yıkıcı depremin ardından, hasar tespit raporlarından sonra birçok bina yıkılırken, bazı binalarda ise hasar durumuna göre güçlendirme çalışmaları başlatıldı. Yapı Denetim Kuruluşlar Birliği Van Şube Başkanı Mimar Osman Yeşilyurt, güçlendirmelerin yasal çerçeveye oturtulması gerektiğini söyledi. Güçlendirilmesi gereken binaların ruhsatının geçersiz hale geldiğini, güçlendirme yapılması için yeni ruhsat çıkarılması gerektiğini dile getiren Yeşilyurt, şu ana kadar güçlendirme yapılan hiçbir binanın ruhsatının bulunmadığını ifade etti. Yanlış yapılan güçlendirmelerin binaya daha çok zarar verebileceğini de belirten Yeşilyurt, "Güçlendirmelerin yasal çerçeveye oturtulması gerekiyor. Bugüne kadar yapılan hiçbir güçlendirmenin ruhsatı yoktur. Çünkü yapı denetimine gelen hiçbir yapı mevcut değildir. Yanlış yapılan güçlendirmeler binalara zarar verir. Çünkü binada olmayan bir yükü tetiklemiş olursunuz. Binaya daha büyük bir yük Katar ve binanın dengesi bozulur. Yaşanacak bir depremde, hiçbir şey olmayacak bina sırf bu nedenle yıkılır. Binanın dengesi bozulur. Doğrusu yapılırsa sorun yok." İfadelerini kullandı. "BU DEPREMDEN YAPI DENETİMLER YÜZÜNÜN AKIYLA ÇIKMIŞTIR" İnsanların yapı denetimlerin görevlerini ve işleyişini bilmediklerini anlatan Yeşilyurt, "1999 depreminden sonra yapı denetimler 19 ilde pilot uygulama olarak faaliyete geçti. Daha sonra 1 Ocak 2012 tarihi itibariyle bu uygulamalar bütün illere dağıtıldı. Bu depremden yapı denetimler yüzünün akıyla çıkmıştır. Hiçbirinde bir sorun yoktur. Türkiye'de depremi görüp bu sınava atlatan tek ilde Van'dır. Diğer illerde de uygulandı fakat diğer iller deprem yaşamadığı için bu sınavı veren tek il Van oldu" dedi. Van'ın Afet bölgesi ilan edilmediğine değinen Yeşilyurt konuşmasını şöyle sürdürdü: "Yaşanan depremin ardından Van afet bölgesi ilan edilmedi. Edilseydi çivi bile çakılmazdı. Fakat afet bölgesi ilan edilmemesine rağmen şu anda yeni ruhsata kapalı olduğu için yeni ruhsat alamıyoruz. Tek bir çivi bile çakamıyoruz. Afet bölgesi gibi ilan edilmişiz gibi bir durum söz konusu. Bunun süresi bile belli değil. Bu bir yıl veya daha fazlada olabilir. Van'da barınma sorunu var. Vatandaşlar kendi yerlerinde yapı yapamıyorlar. Bunların barınma sorunlarını nasıl giderecekler diye sorunları var. Bu da kaçak yapılaşmayı tetikler. Bu konuda gerekli ne varsa yapılması gerekiyor."VAN HABER VANSESİ

Yanlış Güçlendirme Yapılıyor,

Güçlendirme Yapılan Hiçbir Binanın Ruhsatı Yok"

Van'da meydana gelen depremlerin ardından hasar gören binalarda güçlendirme çalışmaları başlatıldı.

Van'da meydana gelen depremlerin ardından hasar gören binalarda güçlendirme çalışmaları başlatıldı. Ancak Yapı Denetim Kuruluşlar Birliği Van Şube Başkanı Mimar Osman Yeşilyurt, güçlendirilmesi gereken binaların ruhsatının geçersiz hale geldiğini, yeniden ruhsat çıkarılması gerektiğini dile getirerek, yanlış yapılan güçlendirmelerin binalara zarar vereceğini söyledi.

Van'da geçen yıl iki yıkıcı depremin ardından, hasar tespit raporlarından sonra birçok bina yıkılırken, bazı binalarda ise hasar durumuna göre güçlendirme çalışmaları başlatıldı. Yapı Denetim Kuruluşlar Birliği Van Şube Başkanı Mimar Osman Yeşilyurt, güçlendirmelerin yasal çerçeveye oturtulması gerektiğini söyledi. Güçlendirilmesi gereken binaların ruhsatının geçersiz hale geldiğini, güçlendirme yapılması için yeni ruhsat çıkarılması gerektiğini dile getiren Yeşilyurt, şu ana kadar güçlendirme yapılan hiçbir binanın ruhsatının bulunmadığını ifade etti.

Yanlış yapılan güçlendirmelerin binaya daha çok zarar verebileceğini de belirten Yeşilyurt, "Güçlendirmelerin yasal çerçeveye oturtulması gerekiyor. Bugüne kadar yapılan hiçbir güçlendirmenin ruhsatı yoktur. Çünkü yapı denetimine gelen hiçbir yapı mevcut değildir. Yanlış yapılan güçlendirmeler binalara zarar verir. Çünkü binada olmayan bir yükü tetiklemiş olursunuz. Binaya daha büyük bir yük Katar ve binanın dengesi bozulur. Yaşanacak bir depremde, hiçbir şey olmayacak bina sırf bu nedenle yıkılır. Binanın dengesi bozulur. Doğrusu yapılırsa sorun yok." İfadelerini kullandı.

"BU DEPREMDEN YAPI DENETİMLER YÜZÜNÜN AKIYLA ÇIKMIŞTIR"

İnsanların yapı denetimlerin görevlerini ve işleyişini bilmediklerini anlatan Yeşilyurt, "1999 depreminden sonra yapı denetimler 19 ilde pilot uygulama olarak faaliyete geçti. Daha sonra 1 Ocak 2012 tarihi itibariyle bu uygulamalar bütün illere dağıtıldı. Bu depremden yapı denetimler yüzünün akıyla çıkmıştır. Hiçbirinde bir sorun yoktur. Türkiye'de depremi görüp bu sınava atlatan tek ilde Van'dır. Diğer illerde de uygulandı fakat diğer iller deprem yaşamadığı için bu sınavı veren tek il Van oldu" dedi.

Van'ın Afet bölgesi ilan edilmediğine değinen Yeşilyurt konuşmasını şöyle sürdürdü: "Yaşanan depremin ardından Van afet bölgesi ilan edilmedi. Edilseydi çivi bile çakılmazdı. Fakat afet bölgesi ilan edilmemesine rağmen şu anda yeni ruhsata kapalı olduğu için yeni ruhsat alamıyoruz. Tek bir çivi bile çakamıyoruz. Afet bölgesi gibi ilan edilmişiz gibi bir durum söz konusu. Bunun süresi bile belli değil. Bu bir yıl veya daha fazlada olabilir. Van'da barınma sorunu var. Vatandaşlar kendi yerlerinde yapı yapamıyorlar. Bunların barınma sorunlarını nasıl giderecekler diye sorunları var. Bu da kaçak yapılaşmayı tetikler. Bu konuda gerekli ne varsa yapılması gerekiyor."

VAN HABER VANSESİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.