(İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 25.07.2013 - 16:21, Güncelleme: 15.10.2020 - 08:19

VAN'IN TARIM VE HAYVANCILIK VERİLERİ

 

VAN'IN TARIM VE HAYVANCILIK VERİLERİ

Van’da küçükbaş hayvancılıkla uğraşan 21 bin işletme olduğu ve 2 milyon 147 bin 566 da küçükbaş hayvanın bulunduğu belirtildi. Van Gıda ve Tarım İl Müdürlüğü tarafından küçükbaş hayvanların seçimi, bakımı ile ilgili vatandaşlara uyarılar yapılırken, hayvancılığın Van’daki son durumu hakkında da bilgiler verildi. İç ve dış ticaretteki ekonomik getirileri nedeniyle küçükbaş hayvancılığın ülkemiz ve yetiştiricilerimiz için önemli bir gelir kaynağı olduğunu ifade eden yetkililer, “Küçükbaş hayvancılık ile ülkemiz ve ilimiz mera alanları değerlendirildiği gibi küçükbaş hayvancılık ülkemiz istihdamına önemli katkı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra birçok sorun ile de karşılaşmaktayız. İlkemizde koyunculuk işletmeleri küçük ve dağınıktır. Ayrıca verim düzeyleri düşük ırklardan oluşmaktadır. Girdi maliyetleri ürünlerin pazarlanmasında önemli aksaklıklar görülmektedir. Giderek verimsizleşen meralarda otlatma yapılmaktadır. Batı Anadolu’da erken kesim Doğu Anadolu’da ise geç kesim söz konusudur. Yeni üretim tekniklerinin kullanımı yok denecek düzeydedir. Sağlık konusuna yeterli önem verilmemektedir. Yetiştirici, çoban eğitimi ve mera kullanımında sorunlar bulunmaktadır. Kamu dışında veya yetiştirici bazında örgütlenme sınırlı düzeydedir. Kamu desteklemelerinde sıkıntılar yaşanmaktadır” denildi.“TÜRKİYE BÜYÜK BİR POTANSİYELE SAHİP”Koyun ırklarının sınıflandırılması ile de ilgili bilgiler veren yetkililer, “Özellikle dünyanın ve ülkemizin koyun-keçi ürünlerine olan ihtiyaçları düşünüldüğünde ve ülkemiz mera alanları göz önüne alındığında koyunculuğun ne denli önemli olduğu ve ülkemizin de bu konuda büyük potansiyele sahip olduğu görülmektedir. Van’ın nüfusu 1 milyon 51 bin 975 kişi, ilimizin tarımsal üretim alanları 372 bin 196 hektar, çayır mera alanlarımız ise 1 milyon 359 bin hektardır. Küçükbaş hayvan sayımız 2 milyon 147 bin 566’dır. Küçükbaş hayvancılık işletme sayısı ise 21 bindir. Koyunculuğun yapılma şartlarında öncelikle mera olmalıdır. Hayvanlara verilecek yemin tamamının veya büyük bir kısmının, fabrika yemi maddelerinin ise en az bir kısmının temin edileceği arazinin varlığıdır. Yeterli kapasitede ağıl olmalıdır. Yeterli sayıda ve gerekli donanıma sahip bakıcıların olmasıdır. Bölgeye, işletmeye uygun ırk küçükbaş hayvanla işletme çalıştırılmalıdır. Koyun ve koçların seçiminde seçilecek koyunlar sağlıklı olmalıdır, ayrıca ait oldukları ırkın özelliklerini göstermesine dikkat edilmelidir. Kuzuların seçiminde ikiz doğmuş iri ve iştahlı olanlar işletmeye seçilmelidir” dediler.vanhaber, van, haber, van haber van tarım ve hayvancılık, veri, küçükbaş, hayvan
Van’da küçükbaş hayvancılıkla uğraşan 21 bin işletme olduğu ve 2 milyon 147 bin 566 da küçükbaş hayvanın bulunduğu belirtildi.
Van Gıda ve Tarım İl Müdürlüğü tarafından küçükbaş hayvanların seçimi, bakımı ile ilgili vatandaşlara uyarılar yapılırken, hayvancılığın Van’daki son durumu hakkında da bilgiler verildi. İç ve dış ticaretteki ekonomik getirileri nedeniyle küçükbaş hayvancılığın ülkemiz ve yetiştiricilerimiz için önemli bir gelir kaynağı olduğunu ifade eden yetkililer, “Küçükbaş hayvancılık ile ülkemiz ve ilimiz mera alanları değerlendirildiği gibi küçükbaş hayvancılık ülkemiz istihdamına önemli katkı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra birçok sorun ile de karşılaşmaktayız. İlkemizde koyunculuk işletmeleri küçük ve dağınıktır. Ayrıca verim düzeyleri düşük ırklardan oluşmaktadır. Girdi maliyetleri ürünlerin pazarlanmasında önemli aksaklıklar görülmektedir. Giderek verimsizleşen meralarda otlatma yapılmaktadır. Batı Anadolu’da erken kesim Doğu Anadolu’da ise geç kesim söz konusudur. Yeni üretim tekniklerinin kullanımı yok denecek düzeydedir. Sağlık konusuna yeterli önem verilmemektedir. Yetiştirici, çoban eğitimi ve mera kullanımında sorunlar bulunmaktadır. Kamu dışında veya yetiştirici bazında örgütlenme sınırlı düzeydedir. Kamu desteklemelerinde sıkıntılar yaşanmaktadır” denildi.

“TÜRKİYE BÜYÜK BİR POTANSİYELE SAHİP”
Koyun ırklarının sınıflandırılması ile de ilgili bilgiler veren yetkililer, “Özellikle dünyanın ve ülkemizin koyun-keçi ürünlerine olan ihtiyaçları düşünüldüğünde ve ülkemiz mera alanları göz önüne alındığında koyunculuğun ne denli önemli olduğu ve ülkemizin de bu konuda büyük potansiyele sahip olduğu görülmektedir. Van’ın nüfusu 1 milyon 51 bin 975 kişi, ilimizin tarımsal üretim alanları 372 bin 196 hektar, çayır mera alanlarımız ise 1 milyon 359 bin hektardır. Küçükbaş hayvan sayımız 2 milyon 147 bin 566’dır. Küçükbaş hayvancılık işletme sayısı ise 21 bindir. Koyunculuğun yapılma şartlarında öncelikle mera olmalıdır. Hayvanlara verilecek yemin tamamının veya büyük bir kısmının, fabrika yemi maddelerinin ise en az bir kısmının temin edileceği arazinin varlığıdır. Yeterli kapasitede ağıl olmalıdır. Yeterli sayıda ve gerekli donanıma sahip bakıcıların olmasıdır. Bölgeye, işletmeye uygun ırk küçükbaş hayvanla işletme çalıştırılmalıdır. Koyun ve koçların seçiminde seçilecek koyunlar sağlıklı olmalıdır, ayrıca ait oldukları ırkın özelliklerini göstermesine dikkat edilmelidir. Kuzuların seçiminde ikiz doğmuş iri ve iştahlı olanlar işletmeye seçilmelidir” dediler.
vanhaber, van, haber, van haber
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.