Van İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Nurettin Aras: Van'a olan borcumu ödemek istiyorum

Van İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Nurettin Aras, gazetecilerle bir araya gelerek '15 yıl çalıştığım İstanbul'da edindiğim bilgi, tecrübe, deneyim, çalışma azmimi Van'a aktaracağım. Ekibimizle, eğitim kadromuzla Van'ın eğitimdeki sorunlarını çözmek için çaba sarf edeceğiz. Van eğitimde çok daha iyi yerlerde olmayı hak ediyor. Eğitimde iyi yerlere gelmek için canla başla çalışacağız. Van'ın sahip olduğu kaynaklar birçok ilden daha iyi durumda, genç bir nüfusu var. Güçlü bir potansiyeli bulunmaktadır. Üzerimize düşeni gücümüz yettiğince yerine getirmeye çalışacağız' dedi.

Van İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Nurettin Aras, Müdür Yardımcısı Abdurrahman Baycan Uygulama Oteli’nde gazetecilerle bir araya gelerek önemli açıklamalarda  bulundu. Daha iyi bir eğitim için her türlü çalışmayı sergileyeceklerini belirten Aras, “Çocuklarımızın, gençlerimizin daha iyi yetişmesi için, daha başarılı olabilmesi için, topluma, ailesine, vatanına, milletine faydalı bireyler olarak yetişmesi için, kendi ayakları üzerinde durabilecek kabiliyeti edinmesi için, gereken eğitim altyapısını sağlamak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz” diye konuştu.

Van İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Nurettin Aras: Van'a olan borcumu ödemek istiyorum

“Eğitimde iyi yerlere gelmek için canla başla çalışacağız”

Van’da doğup büyüdüm. 18 yıl önce Van’dan ayrıldım. Şimdi tekrar memleketime geri döndüm. Yaklaşık 3 buçuk ay önce Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine atandım. Göreve başladığım günden bu yana yoğun şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Basın mensuplarıyla bir araya gelerek hem tanışalım istedim hem de çalışmalarımızdan bahsetmek istedim. Basınla her zaman sağlıklı şekilde iletişimde olacağız. Van bizim için her zaman çok kıymetliydi, özeldi. Van’a her zaman özlem duyuyorduk. İnsanın doğup büyüdüğü, çocukluğunun, gençliğinin bütün anılarının geçtiği şehre olan özlemi asla eksilmez, bitmez. Van ile hiçbir zaman bağlarım kopmadı. Yılda en az bir iki kez Van’a gelip gittim ama bugün burada görev yapmak, doğup, büyüdüğüm, ekmeğini yediğim Van’a hizmet etmek bizim için borçtur ve bugün bu borcu ödemek için çalışıyorum. Allah’a hamdolsun iyi ki Van’a geldim. Memleketime hizmet etmekten büyük onur duyuyorum. Daha önce İstanbul’da 15 yıl görev yaptım. Orada edindiğim bilgi, tecrübe, deneyim, çalışma azmini Van’a aktaracağım. Elimizden geldiği kadar Van’ımızın her türlü eğitim sorununu çözmek için çaba sarf edeceğiz. Çünkü Van eğitimde çok daha iyi yerlerde olmayı hak ediyor. Biz eğitimde iyi yerlere gelmek için canla başla çalışacağız. Bunu Van’a borçluyuz" dedi.

“Üzerimize düşeni sonuna kadar yapacağız”

Şuan Van’ın sahip olduğu kaynaklar birçok ilden daha iyi durumda. Van’ın çok genç bir nüfusu var. Güçlü bir potansiyeli bulunmaktadır. Bunu memleketin lehine, çocuklarımıza faydalı ve onların geleceğine doğru yön verecek şekilde eğitim potansiyelimizi, kaynaklarımızı kullanmak, aktarmak bizim birinci önceliğimizdir. İnşallah bu anlamda milletimize mahcup olmayacağız. Bunu başarabileceğimize inanıyorum. Çünkü biz Van’ı seviyoruz, gönlümüzü memleketimize verdik. Memleketimizin daha iyi yerlere gelmesi için çalışacağız. İnanın biz kendi vazifemizi dert edinmezsek kimse gelip dert edinmez. Onun için biz vazifemizi iyi yapacağız. Üzerimize düşeni sonuna kadar yapacağız. Gücümüzün yettiği kadar görevimizi yerine getirmeye çalışacağız. Bizden önce görevde bulunanların bıraktığı yerden üstüne koyarak yolumuza devam edeceğiz. Geçmişten bu zamana kadar Milli Eğitim Müdürlüğü camiasında görev alan herkese çok teşekkür ediyorum. Bundan sonra yolumuza bakacağız. Çocuklarımızın, gençlerimizin daha iyi yetişmesi için, daha başarılı olabilmesi için, topluma, ailesine, vatanına, milletine faydalı bireyler olarak yetişmesi için, kendi ayakları üzerinde durabileceği kabiliyeti edinmesi için, bunun içinde gereken eğitim altyapısını sağlamak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

Van İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Nurettin Aras: Van'a olan borcumu ödemek istiyorum

“İpekyolu’nda okul ihtiyacımız sürüyor”

Van’ın en büyük ilçesi İpekyolu’nda okul ihtiyacının sürdüğünü belirten Aras, “Van şuan fiziki kaynakları, insan kaynağı, kapasite açısından çok yeterli bir seviyededir. İpekyolu ilçemizde biraz yoğunluk yaşanıyor ama diğer ilçelere baktığımızda fiziki olarak bir yeterlilik olduğunu görüyoruz. İpekyolu’nda okul ihtiyacımız devam ediyor. Yatırımlarımız devam ediyor. Bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Allah nasip ederse 3 yıl sonra fiziki ihtiyacı tamamen gidermiş olacağız. Şuan başlayacak olan ve devam eden çalışmalar var. Malumunuz ülkemizde şubat ayında çok büyük bir deprem felaketi yaşandı. Haliyle bakanlığımızın kaynaklarının büyük bir kısmı haklı ve doğal olarak oraya gönderilmektedir. Bu yüzden belki çok büyük bir kaynak oluşmayacak ama devamında inşallah önümüzdeki yıl çok büyük bir yatırım çalışması başlayacak. Zaten geçen yıl itibariyle çok büyük bir hamle yapılmış, çalışmalara imza atılmış, özellikle sayın valimizin ilimizde göreve başlamasından bugüne kadar ciddi anlamda fiziki altyapı, fiziki kapasite oluşturulmuş, 111 anaokulu yapılmış, bu ilimiz için çok büyük bir rakam, bunun yanında çok sayıda derslik yapılmıştır. Şuan ilçelerimizde okullarımızın inşaat çalışmaları sürüyor. İnşallah bunlar önümüzdeki yaz itibariyle tamamlanarak hizmete açılacak. Derslik anlamında sıkıntımızı ciddi anlamda giderecek” diye konuştu. 

Van İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Nurettin Aras: Van'a olan borcumu ödemek istiyorum

“Van’da başlatılan Etüt Van Projesi ülkemize yayıldı”

Geçtiğimiz yıl Van’da başlatılan Etüt Van Projesi’nin Milli Eğitim Bakanlığı mevzuatına girdiğini belirten Aras, “Van’da şuan eğitim öğretimde kaliteyi, akademik, kültürel, sosyal ve sosyal başarıyı artırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ciddi çalışmalara imza atıyoruz. Şu anda çocuklarımızın, gençlerimizin akademik başarıyı arttırmalarına yönelik Etüt Van Projemizi yürütüyoruz. Geçtiğimiz yıl Van’da başlayan Etüt Van Projesi bu yıl bakanlığımızın mevzuatına girmiştir. Daha önce bakanlığımızın başlatmış olduğu DYK kursları Van’da yürütülen Etüt Van Projesiyle değiştirilerek ülke geneline yayıldı. Gerçekten güzel bir uygulama, gerçekten kapsamlı ve sistemli bir şekilde yürüyor. Sayın valimiz bu çalışmanın maddi kaynağını büyük ölçüde sağlıyor. En kaliteli kaynak kitaplarla öğrencilerimizin sınavlara hazırlanması için gereken tüm imkanlar seferber edilmiş durumda, 13 ilçemizde bu çalışma sistemli bir şekilde takip ediliyor. Bunun bir koordinasyonu kurulmuş, Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren birim bunu takip ediyor. Bu projenin meyvelerini ilk yıldan itibaren almaya başladık. Çocukların cevap verdiği soruların netlerine baktığımız zaman daha ilk yıldan karşılığını görüyoruz. İnşallah önümüzdeki süreçte çok daha iyi olacak” dedi. 

Van İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Nurettin Aras: Van'a olan borcumu ödemek istiyorum

“Kitap okumayı önemsiyoruz”

Kitap okumayı önemsediklerini belirten Aras, “Akademik başarıyı arttırmak için çalışmalarımız devam ediyor. Okullarda açılan kurslar kalite açısından dershanelerden çok çok daha iyi durumda. Gerek kullanılan kaynaklar gerekse öğretmenlerin tecrübesi ve birikimi açısından değerlendirdiğimiz zaman çok büyük fark var. Bütün çocuklarımız ve gençlerimiz bu kurslardan tamamen ücretsiz faydalanıyor. Bunun yanında çocuklarımızın kültürel gelişimleri de bizim için çok önemli. Bütün çocuklarımızın kitap okumasını istiyoruz. Kitap okuyan çocukların, gençlerin akranlarına göre çok daha avantajlı, çok daha başarılı olduğunu artık iddia etmeye gerek yok. Bu bir gerçektir. Çünkü bütün sınavlar, bütün uygulamalar çocukların, gençlerin analiz yapma, sentez yapma yeteneğini ölçüyor. Yani çocuk okuduğunu anlayabiliyor mu? Yorumlayabiliyor mu? Sentezleyebiliyor mu? Analiz edebiliyor mu? Bunu ölçen bir sınav altyapısı söz konusu, dolayısıyla okuyan kitap okuma alışkanlığı edinmiş bir öğrenci maça 3-0 galip başlıyor. Bu yüzden kitap okumayı çok önemsiyoruz. Bütün okullarımızda kitap okuma saatleri uygulanıyor. Özel okullarımızda dahil olmak üzere kitap okuma saatlerini takip ediyoruz. Bu zamana kadar çocuklarımıza 2 buçuk milyon kitap dağıttık. Van’da bu anlamda çok önemli çalışmalar yapılmış, bütün okulların kütüphaneleri yenilenmiş, donatılmış ve kitaplarla doldurulmuş, bir yılda 2 buçuk milyon kitap dağıtılmış, bu çok önemlidir. 2 buçuk milyon kitabı öğrencilerle buluşturmak kolay değil. 2 buçuk milyon kitabı seçmek bile çok büyük bir külfet, çünkü tüm kitaplar içerikleri kontrol edilerek çocuklara veriliyor. Şuana kadar halen devam eden çalışma var. Çocuklarımız internet üzerinden kitapvan.gov.tr adresine girerek istediği kitabı seçip PTT aracılığıyla ücretsiz şekilde temin edebiliyor. Geçen yıldan bugüne kadar 130 bin kitap çocuklarımızla buluşturulmuş ve halen devam ediyor. Bu da Van’da ilk ve tektir. Bu çalışmalarda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 

Van İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Nurettin Aras: Van'a olan borcumu ödemek istiyorum

“Van’da eğitim adına çok güzel çalışmalar olacak”

Eğitimde yapılan çalışmalara değinen Aras, “Spor faaliyetlerimiz devam ediyor. Spor Van adı altında ayın şekilde, aynı sistem ve aynı kurguyla Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri bünyesinde oluşturulan organizasyonla tüm okullarımızda, tüm öğrencilerimizin spor faaliyetlerinin içerisinde olması, spor yapmaları veya bir spor dalının izleyicisi olmalarını amaç ediniyoruz. Her çocuğumuz bir spor dalıyla ilgilensin istiyoruz. Her çocuğumuz bir spor dalıyla aktif olarak meşgul olsun istiyoruz. Bunu da çok önemsiyoruz. Bu konuda yüzme havuzları, spor salonları, basketbol, voleybol sahaları adına Van’da çok ciddi alt yapı oluşturuldu. Çok şükür şuanda bu anlamda ihtiyaç duyduğumuz herşeye sahibiz. Okullarımızın birçoğunun bulunduğu çevrede spor salonları veya bünyesinde spor salonları var. Eğitimde spor konusunda ciddi çalışmalar yapıyoruz. Spor lisemizin inşaat çalışmaları devam ediyor. Yaz itibariyle tamamlanarak hizmete açılacak. Bölgenin medarı iftiharı bir spor lisesi olacak. Çok kapsamlı, çok detaylı alt yapı söz konusu, bittiği zaman gidip görürüz. Belki de Türkiye’nin en kapsamlı spor lisesi olacak. Parkuruyla, spor salonuyla, tribünleri, soyunma odaları, tam kapsamlı bir spor salonu, çok büyük kesintisiz koşu parkuru olan spor lisesi Van’a değer katacak. İnşallah çocuklarımızın, gençlerimizin gelişimine çok büyük katkı sağlayacak. Kültür faaliyetlerini önemsiyoruz. Çocuklarımızın kendi kültürünü bilmesi, benimsemesi, yaşaması ve yaşatması adına kültürel faaliyetlerimiz devam etmektedir. Okullarımızın her birinde halk oyunları ekibi, Türk Halk Müziği korusu gibi faaliyetlerin okullarımızda icra edilmesini, tüm öğrencilerimizin katılım göstermesini istiyoruz. Bununla ilgili de okullarımızın ihtiyaç duyduğu müzik atölyeleri, resim atölyeleri, halk oyunları kıyafetleri açısından çok büyük kaynaklar oluşturulmuş durumda. Bütün bunları sayın valimizin desteğiyle yapıyoruz. Sayın valimiz eğitime çok büyük önem veriyor. Bir Vanlı olarak kendilerine çok teşekkür ediyorum. Eğitime verilen kaynağı görev aldığım yerlerde görmedim. Bunu bir fırsat olarak görüyorum. Arkadaşlarıma sürekli diyorum bu fırsatı iyi değerlendirmemiz ve heba etmememiz gerekiyor. Belki bir daha bu fırsatı yakalayamayız. İnşallah Van’da eğitim adına çok güzel çalışmalar olacak. Niyetimiz hayırlıdır. Kazanan Van olsun” dedi.   
Toplantı sonunda gazetecilerden gelen soruların cevaplanmasıyla toplantı sona erdi. HABER: BURHAN ERGİN

Van Sesi Özel Haber

Bakmadan Geçme