(İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 29.07.2013 - 14:54, Güncelleme: 15.10.2020 - 08:19

Van Ekonomi Konseyi Toplandı

 

Van Ekonomi Konseyi Toplandı

Van Ekonomi Konseyi Dönem Başkanı Lütfü Özgökçe, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Van’ın yeni hazırlanan revize planından da yer alan 37 yıl önce planlanan, ancak bir türlü hayata geçirilemeyen demir yolu güzergahının değiştirilmesi için konsey olarak orta karar aldıklarını söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Van’ın yeni imar planında, 1976 yılında dönemin hükümeti tarafından taslağı hazırlanan Erciş ilçesinden gelip Organize Sanayi Bölgesi’nde ve oradan da istasyona ulaşan bir demir yolu hattının görüldüğünü kaydeden Van Ekonomi Konseyi Dönem Başkanı Lütfü Özgökçe, bu kararın alındığı tarihte 65 bin civarında olan Van’ın nüfusunun bugün 500 bine ulaştığını belirtti. 1976 yılında hazırlanan ve bugüne kadar bir türlü hayata geçirilemeyen demiryolunun şimdi aynı güzergahta geçmesinin mümkün olamayacağını da ifade eden Özgökçe, “Çünkü bu güzergahta başta Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Organize Sanayi Bölgesi, Gıda Toptancıları Sitesi’nin yanı sıra spor tesisleri, un ve yem fabrikaları, oto sanayisi, benzin istasyonları ve açık oto pazarı ile konut bulunmaktadır” dedi.Van’da 2011 yılında meydana gelen depremlerin ardında yapılan jeolojik çalışmalarda demir yolunun geçmesi planlanan bölgenin deprem açısında yapı yapılmaya en uygun bölge olduğunun tespit edildiğini de vurgulayan Özgökçe, projenin uygulanması durumunda çok büyük yıkım ve büyük kayıplara sebep olacağını dile getirdi. Malatya Devlet Demir Yolları Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile yaptıkları görüşmeler sonucunda Van Gölü çevresinde böyle bir çalışmalarının olmadığının kendilerine bildirildiğini de ifade eden Özgökçe, ancak mevcut güncel durumda imar planını hazırlayanların bu durumu dikkate almadığını gördüklerini kaydetti. Bu hat için yeniden saha üzerinden çalışma yapılarak uygun güzergahın seçilmesi gerektiğini dile getiren Özgökçe, “Van Ekonomi Konseyi olarak önerimiz bu demir yolu hattının Organize Sanayi Bölgesi’nden Kalecik köyünün arka taraflarında geçerek çevre yolunun yakınlarından istasyona ulaşmasının daha uygun olacağı yönündedir. Çünkü bu önerdiğimiz güzergahın çoğu ya hazine arazisi ya da mera arazileridir. Bu önerdiğimiz güzergahta geçmesi durumunda maliyetlerin çok düşük olacağı görülmektedir. Van Ekonomi Konseyi olarak talebimiz bu mevcut durumun yeniden değerlendirip önerimizi dikkate alınarak oluşacak mağduriyetlerin önlenmesidir” şeklinde konuştu vanhaber, van,haber, van haber ekonomi, özgökçe, çevre ve şehircilik bakanlığı, devlet demir yolları, organize sanayi
Van Ekonomi Konseyi Dönem Başkanı Lütfü Özgökçe, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Van’ın yeni hazırlanan revize planından da yer alan 37 yıl önce planlanan, ancak bir türlü hayata geçirilemeyen demir yolu güzergahının değiştirilmesi için konsey olarak orta karar aldıklarını söyledi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Van’ın yeni imar planında, 1976 yılında dönemin hükümeti tarafından taslağı hazırlanan Erciş ilçesinden gelip Organize Sanayi Bölgesi’nde ve oradan da istasyona ulaşan bir demir yolu hattının görüldüğünü kaydeden Van Ekonomi Konseyi Dönem Başkanı Lütfü Özgökçe, bu kararın alındığı tarihte 65 bin civarında olan Van’ın nüfusunun bugün 500 bine ulaştığını belirtti. 1976 yılında hazırlanan ve bugüne kadar bir türlü hayata geçirilemeyen demiryolunun şimdi aynı güzergahta geçmesinin mümkün olamayacağını da ifade eden Özgökçe, “Çünkü bu güzergahta başta Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Organize Sanayi Bölgesi, Gıda Toptancıları Sitesi’nin yanı sıra spor tesisleri, un ve yem fabrikaları, oto sanayisi, benzin istasyonları ve açık oto pazarı ile konut bulunmaktadır” dedi.
Van’da 2011 yılında meydana gelen depremlerin ardında yapılan jeolojik çalışmalarda demir yolunun geçmesi planlanan bölgenin deprem açısında yapı yapılmaya en uygun bölge olduğunun tespit edildiğini de vurgulayan Özgökçe, projenin uygulanması durumunda çok büyük yıkım ve büyük kayıplara sebep olacağını dile getirdi. Malatya Devlet Demir Yolları Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile yaptıkları görüşmeler sonucunda Van Gölü çevresinde böyle bir çalışmalarının olmadığının kendilerine bildirildiğini de ifade eden Özgökçe, ancak mevcut güncel durumda imar planını hazırlayanların bu durumu dikkate almadığını gördüklerini kaydetti. Bu hat için yeniden saha üzerinden çalışma yapılarak uygun güzergahın seçilmesi gerektiğini dile getiren Özgökçe, “Van Ekonomi Konseyi olarak önerimiz bu demir yolu hattının Organize Sanayi Bölgesi’nden Kalecik köyünün arka taraflarında geçerek çevre yolunun yakınlarından istasyona ulaşmasının daha uygun olacağı yönündedir. Çünkü bu önerdiğimiz güzergahın çoğu ya hazine arazisi ya da mera arazileridir. Bu önerdiğimiz güzergahta geçmesi durumunda maliyetlerin çok düşük olacağı görülmektedir. Van Ekonomi Konseyi olarak talebimiz bu mevcut durumun yeniden değerlendirip önerimizi dikkate alınarak oluşacak mağduriyetlerin önlenmesidir” şeklinde konuştu
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.