Van'da Tarıma Büyük Destek

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Ozan Balcı, çiftçilere tohumluk yonca dağıtım törenine katılarak açıklamalarda bulundu.

Fahrettin Yiğit

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Ozan Balcı, Mera Islahı ve Amenajman Projesi kapsamında çiftçilere 58 ton tohumluk yonca dağıtım törenine katıldı. Törende konuşan Vali Balcı; çiftçilerin hayatlarını, yaşamlarını kolaylaştırmak, zenginleşmesine katkı sağlamaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Devletin, milletin imkanlarını, çiftçilere kullandıklarını belirten Valimiz, "Van Hububat Ambarı Oluyor projesi ile geçen yıl 62 milyon TL değerinde 2872 ton sertifikalı buğday ve arpa tohumu, 12 milyon TL değerinde 326 ton yonca ve korunga tohumu dağıttık. Bu yıl 70 milyon değerinde sertifikalı buğday, arpa, korunga, yonca ve fiğ tohumu dağıtacağız. Çiftçilerimizin talepleri toplanıyor. 1 milyon koyun projemizle her aileye 100 koyun veriyoruz.
Çiftçilerimiz 1 yıl geri ödemesiz 5 yıl vadeli 0 faizle kredi kullanıyor.Şuana kadar 1397 çiftçimize yaklaşık 138 bin 700 koyun dağıttık.Mera Islahı ve Amenajmanı Projesi kapsamında 35 mahallede toplam 845 bin 55 dekar alanda ıslah çalışması tamamlanmıştır.
33 mahallede 1 milyon 210 bin 903 dekarlık alanda ıslah çalışması devam etmektedir. Çiftçilerimize 3bin 600 adet saç sıvat, 5 bin 300 adet beton sıvat dağıtımı yapılmıştır. 393 mahallede, vatandaşlara verilen iş makinesi desteği ile 3bin 200 kilometre kanal temizliği, 2 bin 100 adet gölet temizliği, 12 bin kilometre arazi yolu temizliği ve 1800 adet bent yapılmıştır. Meyvecilik projesi kapsamında geçen yıl Van’a has yaklaşık 300 bin meyve fidanı dağıttık.
Bu yıl yine 300 bin meyve fidanı dağıtacağız. Fidancılık projemiz kapsamında 2 milyon fidan yetiştiriyoruz. Gelecek yıl dağıtımını yapacağız. Tarımsal sulama alanında büyük yol kat ettik. Bu yıl yatırım programına giren 5 sulama göletimizin yapımı başladı.
1 barajımızın da ihalesi yapılacak. 7 tane sulama göleti ve 2 barajımızın da yatırım programına girmesi için çalışıyoruz. Bu sulama göletleri ile çiftçimiz ürünlerinden yüksek verim elde edecek. Hayvan İçme Suyu Projeleri (HİS) kapsamında; 123  mahallede, 135 adet HİS yapılmış ve bu sondajların yüzeye çıkartılmasında kullanılacak enerji için de 35 adet GES (Güneş enerjisi sistemi) destekli terfi merkezi kurulmuştur.” dedi.

Vansesi Haber
 

Van Sesi Haber Merkezi

Bakmadan Geçme