Van'da okul kıyafetleri ve kırtasiye malzemeleri cep yakıyor

​​​​​​​Yeni eğitim öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala, fiyatları katlanan okul kıyafetleri ve kırtasiye ürünleri ailelerin bütçelerini zorluyor. Okulların açılmasına sayılı günler kala çocuklar için alışveriş yapmaya başlayan veliler kıyafet ve kırtasiye ürünlerinin pahalılığından dert yandı.

Van'da okul kıyafetleri ve kırtasiye malzemeleri cep yakıyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

2023-2024 Eğitim Öğretim dönemi 4 Eylül Pazartesi günü başlayacak. Birinci dönem, 11 Eylül Pazartesi başlayıp 19 Ocak 2024 Cuma günü sona erecek. 2023-2024 eğitim öğretim yılında okul öncesi eğitim ile ilkokul 1. sınıfa başlayacak öğrenciler için 4-8 Eylül 2023'te uyum eğitimleri gerçekleştirilecek.

Birinci dönem ara tatili, 10 Kasım 2023 tarihinde başlayacak ve 20 Kasım 2023 günü sona erecek. Yarıyıl tatili, 19 Ocak 2024 tarihinde başlayıp 5 Şubat günü okullar açılacak.

Van'da okul kıyafetleri ve kırtasiye malzemeleri cep yakıyor

İkinci dönem, 5 Şubat 2024 Pazartesi başlayacak ve 14 Haziran 2024 Cuma günü sona erecek. İkinci dönem ara tatili ise 5 Nisan ile 15 Nisan tarihleri arasında yapılacak. Kırtasiye malzeme fiyatları geçen yıla oranla yüzde 40 ile 75 arasında arttı. Buna göre, okul çantası en az bin liraya doldurulabilecek.

Öğrencileri okul heyecanı sarıp sıralardaki yerlerini almaya hazırlanırken aileleri kırtasiye, kıyafet endişesi sardı. Kırtasiye ve kıyafetler vatandaşların cebini yakacak. Kırtasiyeciler yoğunluğun Eylül ayı gibi başlayacağını belirtirken fiyatların geçen seneye göre çok arttığını ve yeni zamların yolda olduğunu belirttiler.

FİYATLAR CAN SIKIYOR

Kırtasiyelerde ürünlerin fiyatlarına bakıldığında defterler 30-100 lira arası, kalemler 10-180 lira arası, çantalar 300-1000 lira arası, boya setleri 145- 200 lira, sulu boyalar 35- 200 lira arası, kuru boyalar 60- 150 lira arasında satışa sunulurken, altılı keçeli kalemlerin fiyatı 60 liradan başlıyor. Lise test kitapları 60 liradan 200 liraya kadar çıkarken, ilkokul setleri ise 100 liradan başlıyor.

Enflasyon ve hayat pahalılığı hızla artarken, hemen hemen tüm harcamalarını kısan dar gelirli veliler okulların açılacağı günü düşünmeye başladı. Kırtasiye ve okul masraflarını nasıl karşılayacağını kara, kara düşünen veliler başka bir çok masrafla da karşı karşıya kalacaklar.

Van'da okul kıyafetleri ve kırtasiye malzemeleri cep yakıyor

“FİYATLARI İNDİRECEK ADIMLAR ATILMALI”

Ülke genelinde olduğu gibi Van’da da velilerin ve öğrencilerin okul hazırlıkları devam ediyor. Döviz kurundan dolayı artan fiyatlardan şikayet eden aileler, “Okulların açılmasına sayılı günler kala çocuklarımızın okul ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz ancak gelin görün ki her üründe olduğu gibi kırtasiye ürünlerinde de fiyatlar aşırı derecede artmış, şuan çocuklarımızın alışverişini nasıl yapacağız diye kara kara düşünüyoruz. Her geçen gün artan hayat pahalılığı karşısında ne yapacağımızı şaşırdık. Kırtasiye malzemelerinden oluşan defter, kalem, çanta, beslenme çantası, silgi, boya setleri, sulu boya, kuru boya, keçeli kalem, test kitap fiyatları inanılmaz derecede artmış, yetkiler bir an evvel fiyatları düşürecek adımlar atmalı. Bunların yanında çocukların okul giysileri çok pahalı, bütçemiz kısıtlı, destek bekliyoruz. Ailelere öğrencilerin alışverişi için maddi destek verilmeli” dediler.

Van'da okul kıyafetleri ve kırtasiye malzemeleri cep yakıyor

“KIRTASİYE ÜRÜNLERİNDE KDV DÜŞÜRÜLMELİ”

Kırtasiye ürünlerindeki KDV oranının düşürülmesi gerektiğini belirten kırtasiye esnafı ise, silgi, kurşun kalem, defter, boya gibi kırtasiye malzemelerinin de en az gıda kadar temel ihtiyaç olduğunu belirterek, “Dar gelirli kişilerin kırtasiye ürünlerine daha kolay ulaşımı ve sektörün önünün açılması için yüzde 10-20 olan KDV oranının düşürülmesini istiyoruz”  diye konuştular.

Bu arada kırtasiye malzemesi alacak durumu olmayan bazı vatandaşların ikinci el ürünlere yöneldiği gözlendi. HABER: BURHAN ERGİN

Bakmadan Geçme