Sosyal yardım ödemelerine büyük zam

Devlet, ekonomik zorluklarla mücadele eden ihtiyaç sahibi vatandaşları desteklemek amacıyla yürüttüğü sosyal yardım programlarına önemli bir güncelleme getiriyor. Ocak ayının gelmesiyle birlikte asgari ücret katsayısındaki artış, bu destek ödemelerine de olumlu yansıyacak.

Sosyal yardım ödemelerine büyük zam
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Asgari ücretin belirlenmesi, yalnızca asgari ücretlileri değil, aynı zamanda toplumun daha geniş bir kesimini de etkileyen bir konu olmaya devam ediyor. 2024 yılında asgari ücretin yükseltilmesiyle birlikte sosyal destek ödemelerine erişimde önemli bir değişiklik yaşanacak. Peki, Evde bakım, 65 yaş aylığı, dul maaşı, engelli maaşı, aile destek parası ne kadar olacak? İşte konu hakkında merak edilenler...

İşte bu önemli değişiklikle ilgili detaylar...

Yeni yıla yeni gelirlerle girilecek. Milyonların kazancı Ocak ayının gelmesiyle birlikte artacak.

Memurların ve emeklilerin zam oranı için 6 aylık enflasyon verileri beklenirken; bir artış da asgari ücretlilere yapılacak. Asgari ücret 1 Ocak'ta zamlanacak.

Bu artış için komisyon çalışmaları Aralık ayının gelmesiyle başlayacak.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ayın sonuna kadar artış oranını belirleyecek.

2 FORMÜL BULUNUYOR

Çalışmalarda dikkate alınacak en önemli veri enflasyon olacak. Hem gerçekleşen hem hedef enflasyon değerlendirilirken, bir refah payı da eklenecek. Eğer bu yılın ikinci yarısındaki enflasyon yansıtılırsa, yüzde 37.76 olan OVP tahminine göre yeni asgari ücret 11 bin 402 liradan 15 bin 707 liraya çıkabilecek.

Brüt asgari ücret de bu durumda 18 bin 480 lirayı bulacak. Asgari ücrete memur maaşlarındaki artışın da yansıtılabileceği yorumları yapılıyor. OVP'deki enflasyon tahminine göre memur maaşlarının Ocak'ta yüzde 49.46 artması beklenirken, buna göre net asgari ücret 17 bin 42 liraya ulaşacak. Brüt asgari ücret de 20 bin 49 liraya çıkacak.

TÜM ÇALIŞANLARA YANSIYACAK
Tabii yapılacak artışın etkisi sadece bu ücretle sınırlı kalmayacak, etki alanı oldukça geniş olacak. Bu artışla birlikte daha yüksek maaşla çalışanların ücretleri de yeniden düzenlenecek. Ayrıca asgari ücret kadar tutarın vergi dışı olması nedeniyle brüt ücretle çalışanlara avantaj oluşacak. Ücret, maaş geliri elde eden çalışanların vergi dışı bırakılacak kazanç tutarı artacak.

Asgari ücretin sosyal destek ödemelerinin tutarına bir etkisi olmayacak ancak bunlardan yararlanmayı kolaylaştıracak. Bu yardımlardan yararlanmak için aranan hane içindeki kişi başı gelir sınırı yeni asgari ücretle yükselecek.

Formüllere göre; kişi başına gelir sınırı 65 yaş ve engelli aylıklarında 5 bin 235 ya da 5 bin 680 liraya, evde bakım desteğinde 10 bin 471-11 bin 361 liraya çıkacak. Bu sosyal destek ödemelerinin tutarı ise memur maaş katsayısıyla yükselecek.

Staj yapanların en düşük ücreti 20'den az personeli olan yerlerde bin 710, daha çok personeli olan yerlerde 3 bin 420 lira. Kalfalık yeterliğini kazanan mesleki eğitim merkezi 12'nci sınıf öğrencilerine 5 bin 701 lira ödeniyor.

Asgari ücret zammıyla özel sektörde verilecek en düşük ücret çalışan sayısına göre 20'den az personeli olan yerlerde 2 bin 356-2 bin 556, daha fazla çalışanı olan işyerlerinde 4 bin 712-5 bin 112 lira olacak. Kalfalık yeterliliğini kazanana ise 7 bin 853-8 bin 520 lira verilecek.

Asgari ücretlilerin rapor parası günlük yatarak tedavide 223,58, ayakta tedavide de 298,10 lira.

Formüllere göre Ocak zammıyla günlük en az yatarak tedavide 308-334, ayakta tedavide 410-445 lira ödenecek.

Bakmadan Geçme