OVP'de dikkat çeken detay! Kredi kartlarına sınırlama mı geliyor?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz tarafından duyurulan Orta Vadeli Program, enflasyonun tek haneli rakamlara indirilmesini amaçlayarak vatandaşların kredi kartı kullanımını uluslararası standartlara uygun bir şekilde düzenlemeyi hedefliyor.

Önümüzdeki üç yılda ekonomi politikalarını belirleyecek olan Orta Vadeli Plan'a göre, enflasyonun düşüş trendi gelecek yıl başlayacak ve 2026'da yüzde 8.5 seviyesine inmesi amaçlanıyor. Bu çerçevede, enflasyonla mücadelede "tüketimi sınırlama" stratejisi benimsenmiş ve vatandaşların kredi kartı kullanımı yeniden düzenlenecek.

2024-2026 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Plan'a göre, 2023 sonunda enflasyonun yüzde 65'e düşürülmesi, 2024'te yüzde 33'e, 2025'te yüzde 15.2'ye geriletilmesi hedefleniyor. 2026 yılında ise TÜFE'nin yüzde 8.5 ile tek haneye çekilmesi öngörülüyor.

Enflasyonla mücadele odaklı olan bu üç yıllık dönemde, sıkı para politikası ve seçici kredi uygulamaları ile iç talepte denge sağlanacak.

Orta Vadeli Program'a göre, vatandaşların kredi kartı kullanımı uluslararası standartlara uygun bir şekilde yeniden düzenlenecek, bu da parasal istikrarı etkilemeyecek ve tüketim talebini dengeleyecektir.

Türk Lirası mevduatlara olan geçişin hızlandırılmasıyla kredi korumalı mevduatların toplam içindeki payı azaltılacak ve Yurt Dışında Yerleşik Vatandaşlar Mevduat ve Katılım Sistemi (YUVAM) hesaplarının yaygınlaştırılması teşvik edilecek.

Dijital Türk Lirası için idari düzenlemelerin 2024 yılı sonuna kadar tamamlanması hedeflenirken, kamu harcamalarının gözden geçirilmesi süreci düzenli bir şekilde yürütülerek verimsiz harcama alanları kapatılacaktır.

Van Sesi Haber Merkezi

Bakmadan Geçme