Politika (İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 05.11.2013 - 16:23, Güncelleme: 15.10.2020 - 08:19

NAZMİ GÜR'DEN SORU ÖNERGESİ

 

NAZMİ GÜR'DEN SORU ÖNERGESİ

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Van Milletvekili Nazmi Gür, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına Van F Tipi Kapalı Cezaevi ile ilgili yazılı soru önergesi verdi.
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Van Milletvekili Nazmi Gür, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına Van F Tipi Kapalı Cezaevi ile ilgili yazılı soru önergesi verdi.Yazılı bir açıklama yayımlayan Nazmi Gür, Van F Tipi Kapalı Cezaevi'nde başlatılan açlık grevine kapı vurma eylemiyle destek verdikleri gerekçesiyle siyasi tutuklu ve hükümlülere iletişim, ziyaret ve hücre cezaları verildiğini öne sürdü. Gür, önergede, “Son günlerde Van F Tipi Kapalı Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerinden dolayı eylem yapma iddiaları bulunan Azad Dündan, Ergin Sönmez, Anış Demiral, Ali Ertunç ve Reşit Dayan'a 10'ar gün hücre cezası verilmiştir. Tarafıma gelen şikayetler ve gerçekleşen uygulamalar, cezaevi yönetimi tarafından keyfi muamele yapıldığı ve tutsaklara psikolojik işkence yapıldığını gözler önüne sermektedir. Bu bağlamda, Van F Tipi Kapalı Cezaevi'nde yaşanan hak ihlallerinden haberdar mısınız? Cezaevinden tutsaklara yapılan baskıları önlemek için Bakanlığınızca ne tür önlemler almayı düşünüyorsunuz? Van F Tipi Kapalı Cezaevi'ni denetlemek için Bakanlığınızca herhangi bir komisyon oluşturulacak mıdır? Oluşturulmayacaksa yaşanan hak ihlallerine göz mü yumacaksınız? Azad Dündan, Ergin Sönmez, Anış Demiral, Ali Ertunç ve Reşit Dayan'a 10'ar gün hücre cezası verildiği doğru mudur? Ceza almışlarsa sebebi nedir? Van F Tipi Kapalı Cezaevi yönetimi hakkında herhangi bir soruşturma açılmış mıdır? Açılmamışsa açmayı düşünüyor musunuz? Van F Tipi Kapalı Cezaevi'nde kaç tutuklu ve hükümlü bulunmaktadır? Tutuklu ve hükümlülere ne tür psikolojik destek verilmektedir? Van F Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan tutsak ve hükümlülerden son beş yılda ceza alan kişi sayısı kaçtır? Ceza alma sebepleri nelerdir?” ifadelerini kullandı.
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Van Milletvekili Nazmi Gür, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına Van F Tipi Kapalı Cezaevi ile ilgili yazılı soru önergesi verdi.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Van Milletvekili Nazmi Gür, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına Van F Tipi Kapalı Cezaevi ile ilgili yazılı soru önergesi verdi.
Yazılı bir açıklama yayımlayan Nazmi Gür, Van F Tipi Kapalı Cezaevi'nde başlatılan açlık grevine kapı vurma eylemiyle destek verdikleri gerekçesiyle siyasi tutuklu ve hükümlülere iletişim, ziyaret ve hücre cezaları verildiğini öne sürdü. Gür, önergede, “Son günlerde Van F Tipi Kapalı Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerinden dolayı eylem yapma iddiaları bulunan Azad Dündan, Ergin Sönmez, Anış Demiral, Ali Ertunç ve Reşit Dayan'a 10'ar gün hücre cezası verilmiştir. Tarafıma gelen şikayetler ve gerçekleşen uygulamalar, cezaevi yönetimi tarafından keyfi muamele yapıldığı ve tutsaklara psikolojik işkence yapıldığını gözler önüne sermektedir. Bu bağlamda, Van F Tipi Kapalı Cezaevi'nde yaşanan hak ihlallerinden haberdar mısınız? Cezaevinden tutsaklara yapılan baskıları önlemek için Bakanlığınızca ne tür önlemler almayı düşünüyorsunuz? Van F Tipi Kapalı Cezaevi'ni denetlemek için Bakanlığınızca herhangi bir komisyon oluşturulacak mıdır? Oluşturulmayacaksa yaşanan hak ihlallerine göz mü yumacaksınız? Azad Dündan, Ergin Sönmez, Anış Demiral, Ali Ertunç ve Reşit Dayan'a 10'ar gün hücre cezası verildiği doğru mudur? Ceza almışlarsa sebebi nedir? Van F Tipi Kapalı Cezaevi yönetimi hakkında herhangi bir soruşturma açılmış mıdır? Açılmamışsa açmayı düşünüyor musunuz? Van F Tipi Kapalı Cezaevi'nde kaç tutuklu ve hükümlü bulunmaktadır? Tutuklu ve hükümlülere ne tür psikolojik destek verilmektedir? Van F Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan tutsak ve hükümlülerden son beş yılda ceza alan kişi sayısı kaçtır? Ceza alma sebepleri nelerdir?” ifadelerini kullandı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.