Meteoroloji 14. Van Bölge Müdürlüğü'nden kuvvetli yağış uyarısı

Meteoroloji 14. Van Bölge Müdürlüğü Van için kuvvetli yağış uyarısında bulundu.

Meteoroloji 14. Van Bölge Müdürlüğü'nden kuvvetli yağış uyarısı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Meteoroloji açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Bölge genelinde havanın çok bulutlu, Hakkari ve çevresi dışında aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı olması beklenmektedir. Yağışların Van’ın kuzey ilçeleri ile Bitlis’in kuzey ilçelerinde yer yer kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Hava sıcaklıklarının mevsim normalleri altında seyretmesi tahmin edilmektedir.

Rüzgarın güneyli ve batılı yönlerden orta kuvvette, akşam saatlerine kadar yer yer sert ve zaman zaman kuvvetli rüzgar 30-50 km/sa şeklinde esmesi beklenmektedir.

Van Gölü’nde Hava Durumu: Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı;  Rüzgar: Doğu ve kuzeydoğudan, öğle saatlerinden itibaren batı ve güneybatıdan 3 ila 5 kuvvetinde; Dalga: 0,25 ila 0,75m; Görüş: İyi, yağış anında orta.

İl merkezleri için günün en yüksek sıcaklıklarının; Muş 25, Bitlis 22, Hakkari 24 ve Van’da 21 derece olması tahmin edilmektedir.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI:

Yapılan son değerlendirmelere göre gece saatlerine kadar  Van ilinin kuzey ilçelerinde ve Bitlis ilinin kuzey ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olabilecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklenmektedir. Kuvvetli yağışlarla birlikte sel, su baskını, yıldırım düşmesi, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar ve yerel dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI:

Yapılan son değerlendirmelere göre akşam saatlerine kadar Van, Bitlis ve Hakkari illerinde rüzgarın güneyli ve batılı yönlerden orta ve sert rüzgar şeklinde yağış anında ise  kuvvetli rüzgar (40-60 km/sa) olarak esmesi beklenmektedir. Oluşabilecek ağaç/direk devrilmesi, çatı uçması, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Bakmadan Geçme