Mercimek bile lüks oldu

Son bir ay içinde kırmızı mercimeğin kilogram fiyatı yüzde 33'lük bir artışla 15 liradan 20 liraya yükseldi.

Mercimek bile lüks oldu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kabuklu (doğal) kırmızı mercimeğin fiyatı, son bir ay içinde yüzde 33'lük bir artışla kilogram başına 15 liradan 20 liraya yükseldi. Dünya gazetesinden Mehmet Hanifi Gülel'in haberine göre, kırmızı mercimek fiyatının uzun bir süre boyunca istikrarlı kaldığını belirten sektör temsilcileri, son dönemdeki fiyat artışının üreticiler için yeni ekim yapma fırsatı sunduğunu ifade ediyorlar.

Ancak temsilciler, önümüzdeki yıl üretimde yüzde 20'lik bir düşüş beklediklerini de dile getiriyorlar. Gaziantep Borsası'nda kırmızı mercimeğin fiyatının 20 liraya yükselmesini değerlendiren Şanlıurfa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Hilvan Ziraat Odası Başkanı Hikmet İpar, bu fiyat artışını bu yılın hasat dönemininde beklediklerini belirtti.

Mercimeğin hasat döneminde para etmediğini ve bir sonraki dönem için çiftçilerin umutsuz kaldığını ifade eden İpar, şöyle dedi:

‘’Çiftçi 2 yıl önce mercimeği 24 liradan sattı, bu yıl hasat döneminde 15 lira dolayında yer alıyordu. Bugün oluşan bu fiyat, hasat döneminde göre iyi bir fiyat. Fakat girdi maliyetleri olan gübrenin tonu 22 bin lirayı ve mazotun litresinin 39 lirayı bulduğu bu dönemde 20 lira iyi bir fiyat değil.

Bu fiyat çiftçiyi memnun etmez. Piyasada mercimek fiyatının 20 liraya çıkmış ise tohumun fiyatı da 30 liraya çıkmış demektir. Çiftçi harmanını kaldırdığı zaman bir sonraki yıl ne ekeceğine karar veriyor. Eğer çiftçi mercimek tohumunu kaldırmamış ise 30 liradan tohum alıp, ekim yapmaz. Sahadan gözlemlediğim kadarıyla ekim yapanlar tohum kaldırmadı. Önümüzdeki yıl mercimek ekimi her halükarda yüzde 20 dolayında azalma bekleniyor.’’ 

Van Sesi Haber Merkezi

Bakmadan Geçme