Batı'nın doyumsuzluğu Dünyanın başına bela...

Beklentilerin kaynağındaki umutlardır kişiyi yaşama bağlayan... Var olanların  zamanla eskimesi, yetersiz olması/bitmesi durumudur, kişiyi/toplumları arayışa yönelten, aramaya/bulmaya koşturan...

Değişen yaşam koşullarının kişinin/toplumların önüne getirdiği ihtiyaçların farklı farklı oluşudur dünyayı renklendiren...

Barış içinde İNSANCA yaşanılır yapan...

Kişiden kişiye oluşan düşünce ve davranış farklılığının kaynağında/özünde bu yaşanılırlık vardır belki de...

 Öyle olmasaydı ne olurdu?

Yaşanılır  bir dünyayı, daha çok  arardık  belki de...

Her neyse...

Kişinin kendi özündeki bağımsız düşünce dünyasının önündeki engelleri aşması, sanıldığı gibi kolay değil. Herşeyden önce farklı algıların yaşandığı bir dünyada; önceliğin maddiyata bağlılıktan kurtulmak olduğu bilincini kazanmış kişilerin çoğunluğu oluşturması gerekiyor.

Dünyamız böyle olamamanın sıkıntısını/ıstırabını yaşıyor nicedir. Yaşayacak da bu gidişle... Bu anlayışla.

***

Farkındasınız; biliyorum, teknolojik çağdaşlaşmanın zirvesine ulaşma savaşı veren Batılı toplumlar; kendilerine daha çok yaşanılır ortamlar yaratmak uğruna bu yarışta geri kalmışların başına musallat olup, onları yakıp-yıkıp, yok edip kendilerine yaşam alanları yaratıyorlar günümüzde.

Bir insanlık ayıbı bu, dünden bugüne...

Bu konunun  pek çok acı örneği var, dünya tarihinde...

Günümüzde ise; Afganistan, Irak, Suriye, Libya vd. örnekleri yeter sanırım.

Bir tür doyumsuzluk savaşı...

Tok olanların, kalkınmış olanların; yokları oynayanlar üzerine kurguladığı bir dünya oyunu...

Bir tür tiyatro oyunu... Dram... Trajedi...

***

Açıklanması ve beyinlere yerleşmesi gereken acı bir durum var ortada... Buna açıklık getirilmedikçe;  dünyada insanlık üzerine kurgulanan, oynanan oyunun anlamsızlığı da sırıtıp duracak orta yerde.

Batı'nın azgın güçleri;  Birinci Büyük Savaş öncesinde kendi aralarında kurguladığı Osmanlı ülkesini paylaşım oyununu, tam yüzyıl sonra bu kez kendi dünyalarının insanını kırmak/öldürmek yerine Müslüman kanı akıtarak gerçekleştirmek haydutluğuna soyunmuş durumda...

Üstelik, direkt devletler savaşı yerine taşeron örgütlerle Müslüman dünyasında  terör rüzgarı estirip kendi toplumlarının refahı/mutluluğu için yaptırıyorlar bu sapkınlığı...

***

Batı,  bugün teknolojik kalkınmışlıklarıyla dünyada terör estirirken;  İslam dünyasının kalkınmasını  özellikle istemediler; üstelik şimdilerde sudan bahanelerle  müslümanları yarattıkları taşeron terör örgütleriyle katletmekten zevk alıyorlar.

Bugün anlamamsız ve unutmamamız gereken gerçek; Batı dünyası;  İslam dünyasını  yok edip; bu coğrafyanın zenginliklerini kendi toplumlarının huzuruna/mutluluğuna tahsis etmeyi amaçlamış bir insanlık suçu işliyor.

Ne kötü bir arayış, ne kötü bir yaşama bağlanma bu...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hikmet Aksoy - Mesaj GönderYorum yazarak Vansesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Vansesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Vansesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Vansesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Van'da maske takmak zorunlu olsun mu?