Kripto para piyasası en hareketli dönemini yaşıyor

Kripto para piyasası son zamanların en hareketli dönemini yaşıyor. Önce 35 bin dolar seviyesine yükselen Bitcoin ardından piyasadaki yeni gelişmelerin etkisiyle birlikte 37 bin dolar seviyesini görerek 1.5 yılın en yüksek seviyesini test etti.

Kripto para piyasası en hareketli dönemini yaşıyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Bitcoin fiyatı 37 bin dolar seviyesini görerek 1.5 yılın en yüksek seviyesini test etti. Özellikle piyasadaki son beklentiler sert yükselişi beraberinde getirdi. Bitcoin’de bu hafta çok kritik. Peki fiyatı etkileyen gelişme ne? İşte detaylar...

Milliyet'in haberine göre; Bitcoin’de aylık bazda kazanç yüzde 30’u aşarken, yıl başından bu yana getiri ise yüzde 120’nin üzerinde.

Bloomberg ETF analistleri ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) beklemedeki ETF başvurularını onaylaması için 8 günlük bir periyoda girildiğini belirterek “Onaylar bu ay gelmese bile 10 Ocak’a kadar onay ihtimalinin hala yüzde 90 olduğuna inanıyoruz.” dediler.

Peki bu gelişme piyasayı nasıl etkiledi, bu hafta Bitcoin onayı bekleniyor mu? Yıl sonu tahmini ne? Piyasaya dair tüm merak edilenleri CoinTR CEO’su Ali Eşelioğlu tek tek anlattı. Eşelioğlu konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Bitcoin fiyatındaki yükselişin ana nedenleri olarak geçtiğimiz haftalardan beri devam eden ETF başvurularının onaylanmasına dair gelen haber akışı ve piyasada onaya dair gelişen beklentiler olduğunu söyleyebiliriz.

Dün gece yaşanan yükselişin nedeni de aynı şekilde Bloomberg ETF analistleri, James Seifert ve Eric Balchunas tarafından ETF onayına dair sona yaklaşıldığı ve spot ETF başvurularının büyük ihtimalle 2024 Ocak'a kadar onaylanacağı şeklinde gelen açıklamalardan kaynaklanmaktadır.

‘HABERLER ŞİMDİDEN FİYATLANDI’ 
Bitcoin'in aylık bazda yüzde 30'un üzerinde yükseliş yaşadığını göz önünde bulundurduğumuzda, piyasanın ETF haberlerini şimdiden bir miktar fiyatladığını söyleyebiliriz.

Kısa vadede gelecek bir onay haberinin piyasayı daha da yukarı taşıması ve bir sonraki direnç seviyesinin test edilmesi mümkün görünmektedir.

Fakat beklenen düzeyde olumlu bir haber gelmemesi durumunda piyasanın erken fiyatlamadan kaynaklı ters yönlü hareket etmesi de olası olduğundan yatırımcıların bu dönemlerde risk iştahlarını sınırlamalarını tavsiye ediyoruz.

Son haftalarda gelen olumlu ETF haberleri sonucunda kripto para piyasasında olumlu bir havanın oluştuğunu gözlemliyoruz.

Beklenen ETF onaylarının ve piyasaya dair diğer olumlu haberlerin gelmesi durumunda yükselişin devamını beklememiz mümkün.

Son yükselişler sonrası kar realizasyonu ve düzeltme hareketlerinin görülme ihtimali söz konusu. Bu durumda 34.000-39.800 arası dalgalanma yaşanma potansiyeli yüksek.

Ancak önümüzdeki günlerde yaşanabilecek fiyat hareketlerinin, olumlu haberlerde gecikme olması veya bazı olumsuz haberlerin yer alması durumuna göre şekilleneceğini söyleyebiliriz.”

Bakmadan Geçme