Haber Girişi: 11.05.2020 - 16:38, Güncelleme: 15.10.2020 - 08:27

Van Kent Araştırmaları

 

Van Kent Araştırmaları

Değerli okurlar; İnsanlar genellikle yaşadıkları kentlerin tarih ve kültürüne ilgi duyarlar. Bu gün yaşadıkları ekonomik, sosyal, siyasal, kültürel vs. koşulların arka planını ve tarihi seyrini merak ederler. Son yıllarda İnsanların bu yöndeki meraklarını gidermek üzere "kentler özelinde araştırmalar" yoğunluk kazandı.
Değerli okurlar; İnsanlar genellikle yaşadıkları kentlerin tarih ve kültürüne ilgi duyarlar. Bu gün yaşadıkları ekonomik, sosyal, siyasal, kültürel vs. koşulların arka planını ve tarihi seyrini merak ederler. Son yıllarda İnsanların bu yöndeki meraklarını gidermek üzere "kentler özelinde araştırmalar" yoğunluk kazandı. Hemen her il kendine özel bu tarz çalışmalara ihtiyaç duyar oldu. Van'ımızın da "kent araştırmaları" ile ilgili ihtiyaçları araştırmacılarımızın gayretleri ile giderilmeye çalışılıyor. Biz okuyucular da bu tarz çalışmaları okumakla kentimizin dünü ve bu gününü kıyaslama şansı elde ediyoruz. Dünden bu güne neler yitirdiğimizi ve neler kazandığımızı muhasebe etme imkânı buluyoruz. Kentimizi tanıma ve kültür dünyamızı zenginleştirme şansını elde ediyoruz.   Bu hafta tanıtmaya çalışacağım kitap, Van'ımızın zaman içindeki seyri ile ilgili yayınlanmış bir çalışmadır. Kitapta son derece titiz araştırmalar sonucunda çeşitli başlıklar altında hazırlanmış makaleler bulacaksınız. Okuyucuların bilgilerine sunulan bu araştırma yazılarını okumakla ilimiz hakkında çok şey öğreneceğinizden emin olabilirsiniz.   Kitapta Van'ımız ile ilgili yazıların konu başlıkları ve bu yazıları hazırlayan akademisyenlerin isimleri şöyledir:   1-Suat Parin ve Emin Yaşar Demirci, "Sosyo-Ekonomik Göstergelerle Van(1963-2013)"    2- Âlim Arlı ve Suat Parin,"Van ve İlçelerinde İstihdam Yapıları(1985-2000)"   3- Serkan Kemancı ve Ebru Kamacı,"Van Kenti Makro-Form Gelişimi ve Konut Stokunda Değişim (1980-2012 Dönemi)"   4- Meryem Akdağ,"Van'da Aile Yapıları Üzerine Sosyolojik Bir Değerlendirme(1970-2013)"     5- Mehmet Zeydin Yıldız."XIX. Yüzyılda Van'ın Demoğrafyası"   6- Birgül Koçak Oksev,"Tarihsel Gelişimi ve Güncel Sorunları Çerçevesinde Van'da Yerel Basın"     7- Ergin Sarı,"Yerel Basında Van'ın Kentsel ve Ekonomik Yaşamı (1939-1943)"    8- Suat Parin ve Emin Yaşar Demirci,"Kent Yaşamında Taziye Ritüeli: Van'da Taziye Seramonileri Üzerine Bir Değerlendirme"   9- Mehmet Zeydin Yıldız ve Faruk Alaaddinoğlu,"Göç ve Yoksulluk: Van Kenti Örneği"     10- Faruk Alaaddinoğlu,"Turistik Bir Ürün Olarak Van Kenti"    11- A.Menaf Turan, Emre Gülaç ve Suat Çakan,"Van Büyükşehir Belediyesi Örneğinde Yeni Büyükşehir Modeli"    12- Suat Parin ve Sebahat Ölçer,"Van Kent Araştırmaları Literatürü"   YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
Değerli okurlar; İnsanlar genellikle yaşadıkları kentlerin tarih ve kültürüne ilgi duyarlar. Bu gün yaşadıkları ekonomik, sosyal, siyasal, kültürel vs. koşulların arka planını ve tarihi seyrini merak ederler. Son yıllarda İnsanların bu yöndeki meraklarını gidermek üzere "kentler özelinde araştırmalar" yoğunluk kazandı.

Değerli okurlar; İnsanlar genellikle yaşadıkları kentlerin tarih ve kültürüne ilgi duyarlar. Bu gün yaşadıkları ekonomik, sosyal, siyasal, kültürel vs. koşulların arka planını ve tarihi seyrini merak ederler. Son yıllarda İnsanların bu yöndeki meraklarını gidermek üzere "kentler özelinde araştırmalar" yoğunluk kazandı. Hemen her il kendine özel bu tarz çalışmalara ihtiyaç duyar oldu. Van'ımızın da "kent araştırmaları" ile ilgili ihtiyaçları araştırmacılarımızın gayretleri ile giderilmeye çalışılıyor. Biz okuyucular da bu tarz çalışmaları okumakla kentimizin dünü ve bu gününü kıyaslama şansı elde ediyoruz. Dünden bu güne neler yitirdiğimizi ve neler kazandığımızı muhasebe etme imkânı buluyoruz. Kentimizi tanıma ve kültür dünyamızı zenginleştirme şansını elde ediyoruz.

 

Bu hafta tanıtmaya çalışacağım kitap, Van'ımızın zaman içindeki seyri ile ilgili yayınlanmış bir çalışmadır. Kitapta son derece titiz araştırmalar sonucunda çeşitli başlıklar altında hazırlanmış makaleler bulacaksınız. Okuyucuların bilgilerine sunulan bu araştırma yazılarını okumakla ilimiz hakkında çok şey öğreneceğinizden emin olabilirsiniz.

 

Kitapta Van'ımız ile ilgili yazıların konu başlıkları ve bu yazıları hazırlayan akademisyenlerin isimleri şöyledir:

 

1-Suat Parin ve Emin Yaşar Demirci, "Sosyo-Ekonomik Göstergelerle Van(1963-2013)"

 

 2- Âlim Arlı ve Suat Parin,"Van ve İlçelerinde İstihdam Yapıları(1985-2000)"

 

3- Serkan Kemancı ve Ebru Kamacı,"Van Kenti Makro-Form Gelişimi ve Konut Stokunda Değişim (1980-2012 Dönemi)"

 

4- Meryem Akdağ,"Van'da Aile Yapıları Üzerine Sosyolojik Bir Değerlendirme(1970-2013)"  

 

5- Mehmet Zeydin Yıldız."XIX. Yüzyılda Van'ın Demoğrafyası"

 

6- Birgül Koçak Oksev,"Tarihsel Gelişimi ve Güncel Sorunları Çerçevesinde Van'da Yerel Basın"  

 

7- Ergin Sarı,"Yerel Basında Van'ın Kentsel ve Ekonomik Yaşamı (1939-1943)" 

 

8- Suat Parin ve Emin Yaşar Demirci,"Kent Yaşamında Taziye Ritüeli: Van'da Taziye Seramonileri Üzerine Bir Değerlendirme"

 

9- Mehmet Zeydin Yıldız ve Faruk Alaaddinoğlu,"Göç ve Yoksulluk: Van Kenti Örneği"  

 

10- Faruk Alaaddinoğlu,"Turistik Bir Ürün Olarak Van Kenti" 

 

11- A.Menaf Turan, Emre Gülaç ve Suat Çakan,"Van Büyükşehir Belediyesi Örneğinde Yeni Büyükşehir Modeli" 

 

12- Suat Parin ve Sebahat Ölçer,"Van Kent Araştırmaları Literatürü"

 

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.