Hür Dava Partisi Van İl Başkanı Rasim Sayğın:  Eğitimdeki sorunlar giderilmeli

Yeni eğitim öğretim yılının başlamasına günler kala basın toplantısı düzenleyip açıklama yapan Hür Dava Partisi Van İl Başkanı Rasim Sayğın, okullarda yaşanan sorunların giderilmesi gerektiğini belirterek, 'Eylül ayında okullar açılıyor. Eğitimde geçtiğimiz yıldan kalan birçok sorun bulunmaktadır. Bu sorunların bir an evvel çözülmesi gerektiğini düşünüyorum. Yetkililer çözüm için bir an evvel harekete geçmeli' dedi.

Her hafta düzenlediği basın toplantısıyla Van’ın sorunlarını gündeme getiren Hür Dava Partisi Van İl Başkanı Rasim Sayğın, yeni eğitim öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala mevcut sorunların giderilmesini istedi.

“Amacımız sorunların çözümüne katkı sunmak”

Beşinci toplantıyı düzenlediklerini söyleyen Sayğın, “İki hafta il dışında olmam nedeniyle toplantılara katılamadım. İl Başkan Yardımcımız Faruk Tasan basın toplantılarına vekalet etti. Bu yapmış olduğumuz toplantı beşincisidir. Aslında bu toplantıda genel bir değerlendirme yapacaktım ancak önümüzdeki haftaya bırakmayı uygun gördük. Bizim 4 hafta üst üste yapmış olduğumuz açıklamalarla ilgili bir takım rahatsızlıkların olduğunu görüyoruz. Yapmakta olduğumuz basın açıklamaların temel amacı işlerin daha iyiye gitmesini sağlamak, Van’da görev yapan idarecilerin sorun ve sıkıntılardan haberdar olmasını sağlamak ve çözümü noktasında adım atmalarını teşvik etmektir. Dolayısıyla amacımız bağcıyı dövmek değil üzüm yemektir. Bu açıklamalarımızı değerlendiren yöneticilerimizin de bundan mutlu olmalarını bekleriz. Çünkü alanda onlar için hazır bir iş yapıyoruz, sorun ve sıkıntıları rencide etmeden kendilerine iletiyoruz. Partimizin olduğu sokağa saksıların bırakıldığını görüyoruz. Bu olumlu bir gelişmedir. Kentin farklı noktalarında yapılan yeşillendirme çalışmaları memnuniyet vericidir. İlimizde sorunları gündeme getirirken her ne kadar eleştirilerimizi yapsak da, iyi yapılan işleri takdir etmesini de biliriz. İpekyolu Belediyesi’nin başlatmış olduğu çalışmaları takdir ediyoruz. Şehrin tamamına yaymalarını bekliyoruz” diye konuştu.

“Valimizden destek vermesini istiyoruz”

Vali Ozan Balcı’ya çağrıda bulunan Sayğın, “Eylül ayı itibariyle okullar açılacak.  Dolayısıyla bir yıllık eğitim öğretimin başındayız. İşe nasıl başlarsak öyle devam ediyor maalesef. Eğitimle okullarla ilgili geçtiğimiz yıldan kalan birçok sorun vardı. Bunların çözümüne ilişkin çağrıda bulunmak istiyorum. Milli Eğitim Bakanlığı malumunuz ders kitaplarını ücretsiz dağıtıyor fakat dağıtılan kitaplar yetersiz kalmaktadır. Yetersiz kalmasından dolayı ek kaynağa ihtiyaç oluyor. Burada öğretmenlere veya velilere Milli Eğitim Bakanlığı’nın kitapları yeterlidir, ek kaynak almayın deme durumunda değiliz. Çünkü gönül isterdi ki buna ihtiyaç olmasın. Milli Eğitim Bakanlığı’nın kitapları yeterli olsun ve öğrenciler ailelerine ek külfet getirmesin. Maalesef geçmiş yıllarda dağıtılan kaynakların yeterli olmadığını gördük. HÜDA Par olarak şu çağrıda bulunmak istiyoruz. Sayın Valimiz kitaba düşkün biri, her alanda kitap dağıtmayı seven, okullara kütüphane kurarak, bu konuda ciddi bütçe oluşturduğunu biliyoruz. Bu yıl için ek kaynak noktasında velilere destek verilmesi teklifinde bulunuyoruz. Yani valilik geçmiş yıllarda kitaplara ayırmış olduğu bütçeyi ek kaynak noktasında öncelikle durumu iyi olmayan velilere destek sağlayarak ilimizde eğitime ciddi bir katkı sunabilir” ifadelerini kullandı.

“Okullarla güvenlik ve temizlik personeli kalıcı hale getirilmeli”

Okullarda yaşanan temizlik ve güvenlik personeli sorununa değinen Sayğın, “Okullarla ilgili olarak geçmiş yıllarda güvenlik görevlisi sorunu ve temizlik elemanı sorunu olduğunu biliyoruz. Şuana kadar İŞKUR aracılığıyla geçici işçiler alınıp bunlar üzerinden bu sorun giderilmeye çalışılıyordu fakat bu yeterli olmuyor. Okullarla yapmış olduğumuz görüşmeler, alanda velilerle yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde İŞKUR aracılığıyla bu işin gitmeyeceğini, kadrolu elemanlara geçilmesi gerektiğini, özellikle güvenlik görevlisi hususunda tam bir hassasiyet gösterilmeli. Önünde güvenlik görevlisi olmayan hiçbir okul kalmamalı. Her okulun önünde mutlaka ama mutlaka güvenlik görevlisi bulunmalı. Geçmişte birçok sıkıntı yaşandı. Yaşanan sorunların önüne geçmek adına, tabi ki Van İl Emniyet Müdürlüğü’nün de genel çevre tedbiri alması gerekiyor ama bunun yanında giriş çıkışları kontrol edecek güvenlik görevlisi muhakkak olmalı. Geçtiğimiz yıldaki eksikliklerin giderilmesini istiyoruz. Ayrıca bazı okullarda temizlik sıkıntısı yaşanıyordu. Birçok sınıfta öğretmen ve öğrencilerin temizlik yaptığını gördük. Bu son derece yanlıştır. Okullara temizlik personeli alınmalı” ifadelerini kullandı.

“Velilerimizden de kırtasiye harcamalarını yerel esnaftan yapmalarını istiyoruz”

Velilere çağrıda bulunan Sayğın, kırtasiye harcamalarının yerel esnaftan yapılması gerektiğini belirterek, “Bazı okulların yıkılması nedeniyle öğrencilerimize taşımalı eğitim hizmeti verilmeye başlandı. Servis ağının çok iyi yapılması gerektiğini düşünüyorum. Birleştirilen okullarda öğrenciler servisle ilgili geçtiğimiz yıl sıkıntı yaşadı. Bu yıl yaşamalarını istemiyoruz. Şimdiden gereken çalışmalar yapılmalı. Okul harcamalarıyla ilgili olarak Mili Eğitim Müdürlüğü’ne ve okul idarecilerine çağrıda bulunmak istiyorum. Özellikle velilere ek külfet getirecek harcamalardan uzak durulmasını tavsiye ediyoruz. Bir takım bağış veya yardım şeklindeki alacakların daha çok maddi durumu iyi olan velilere yönlendirilmesi, maddi durumu iyi olmayan vatandaşlarımızdan istenmemesi gerektiğini ifade etmek istiyorum. Velilerimizden de kırtasiye harcamalarını yerel esnaftan yapmalarını istiyoruz. Zincir marketler her işe el attıkları gibi kırtasiye ürünlerinin satışına da el attı. Kırtasiye ürünlerinin yerel esnaftan alınması gerektiğini düşünüyoruz. İnanın fiyat farkı pek fazla yok” dedi.

Sayğın son olarak şunları söyledi; “Öğretmen ve lise öğrencilerimizin kendilerine yakışan giyim kuşam içerisinde olmaları gerektiğini düşünüyoruz. Buna aykırı uygulamalara da müsamaha gösterilmemesini umuyoruz. Çünkü lise çağındaki okullar artık gençlerdir. Gençler artık 18 yaşına merdiven dayamış, örnek alınacak bireylerdir. Gençlerimiz olumsuz etki yaratacak giyim kuşam içerisinde olmamalıdır. Ayrıca okul çevresinde alkol satışı yapan yerler denetlenmeli. Özellikle okullara yakın olan tekel büfeleriyle ilgili gerekli tedbirler alınmalı.”

HÜDA PAR İl Başkanı Rasim Sayğın daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. HABER: BURHAN ERGİN    

 

Bakmadan Geçme