ÜÇ LİSE EDREMİT'E TAŞINACAK

Van Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke, Vansesi Gazetesine özel açıklamalarda bulunarak, halen uygun olmayan binalarda eğitim veren Güzel Sanatlar Lisesi, Denizcilik Lisesi ve Spor Lisesi'nin özellikleri nedeniyle Edremit ilçesine taşınacağını söyledi. Van Valisi Mehmet Emin Bilmez'in talimatlarıyla Zeve Şehitliği için yeni bir proje hazırlanacağını belirten Tevke, Van'a TÜBİKAT Bilim Merkezi kurulacağını açıkladı.

Burhan Ergin- Vansesi Özel

 

Van'ın eğitim öğretiminde akademik başarı, fiziki ihtiyaçların birlikte planlandığını, eksikliklerin giderilmesi için yoğun çalışma içinde olduklarını anlatan Van Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke Van'da doğup büyüyen çocukların Van'ın tarihini, kültürünü bilmediklerini, yaşadıkları kente yabancı olduklarını kaydetti.  Üç lisenin Edremit ilçesine taşınacağını belirten Tevke, Van'a TÜBİTAK Bilim merkezinin yapılacağını bu konuda çalışmaların devam ettiğini anlattı.

"Zeve Şehitliği için yeni bir proje hazırlanıyor"

Çocukların gezip gördükleri yerlerden daha çok etkilendiklerini söyleyen Hasan Tevke, "Ailemle çocuklarımla Zeve Şehitliği'ne gittik ama çocuklarıma buranın tarihini, vatanımız ve Van için anlam ve önemini istediğim gibi anlatamadım" dedi.

"Van'ın derdini dert edinerek sorunlara eğitimci ve çocukların gözüyle yaklaşıyoruz"

Vali Mehmet Emin Bilmez'in talimatlarıyla Zeve'nin tarihsel ve ruhuna uygun yeni bir proje hazırlandığını bildiren Tevke, "Çocukların doğdukları büyüdükleri şehrin tarihini, kültürünü ve değerlerini tanımamaları kentle bütünleşmeleri açısından ciddi bir sorundur. Biz Van'ın tarihi geziler düzenliyoruz ama bu yeterli değil. Yaşadığı yerin tarihi ve kültürünü bir çocuk önce okuyacak, anlayacak sonrada görerek gezerek öğrenecek.  Örneğin Van Kalesi'ni, Bendi Mahi Şelalesi'ni, Hoşap Kalesini, Akdamar Adası'nı,  Gevaş Selçuklu Mezarlığı'nı, Zeve Şehitliği'ni 4 mevsim tüm özelikleriyle yerinde anlatacağız. Van İl Turizm ve Kültür Müdürlülüğü ile bir protokol imzaladık. Çocuklara Van Müzesi toplantı salonunda anlayacağı içerikte tanıtım yapılacak ardından müze gezdirilecek.   Eski Van Şehrinde Van Kalesi, Kayaçelebi,  Hüsrevpaşa ve Ulu Cami, Horhor Medresesi,  hamamlar ve diğer tarihi mekânları çocuklar kitaptan okuduktan sonra gezecekler. Uzmanlar tarafından gittikleri mekânlarda anlayacakları biçimde bilgiler verilecek. Van'ın derdini dert edinerek sorunlara eğitimci ve çocukların gözüyle yaklaşıyoruz. 1915'te Van Rus işgali ve Ermeni isyanları yaşadı. Yakılıp yıkıldı. Bu acı olaylarda 2 bin 500 Vanlı Müslüman Zeve'de toplu katledildi.  Van'a 18 kilometre uzaklıkta Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Zeve Yerleşkesi yanında Bardakçı Mahallesi sınırları içinde 1970'li yıllarda Vanlıların dayanışması ve katkılarıyla yapılan Zeve Şehitliği var. Zeve 7 köy halkının katliamını, işgali, kurtuluşu temsil ediyor. Çocuklar Zeve Şehitliği'ne götürülüyor ama mevcut mimarisiyle şehitlik günümüzde çocuklar için çok şey ifade etmiyor. Dünyanın her tarafında tarihsel önem taşıyan bu tür yerlere girdiğinizde rölyefler, mezarlıklar, kitabeler, fotoğraflar, çevre düzeni size her şeyi anlatır. Yaşlı genç, çocuk herkes bilgi sahibi olur ve orada tarihe yolculuk yapar, oradan bilgilenerek etkilenerek ayrılır. Çanakkale Şehitliği de böyle bir mantıkla düzenlenmiştir. Çanakkale Şehitliği'ni gezip gördükten sonra etkilenmeyen kimse yoktur.  Ben ailemle, çocuklarımla Zeve'ye gittim çocuklarıma buranın tarihini önemini üzülerek söylüyorum tam anlatamadım. Sayın Valimiz Mehmet Emin Bilmez'in talimatlarıyla Zeve Şehitliği için yeni bir proje hazırlanıyor. Proje tamamlandığında aşağıdaki şehit mezarları ile yukarıdaki anıt birleştirilecek. Yolları, çevre düzeni, kitabeleri, türbesi, oturma yerleri, sergi alanları, mescidi ve diğer sosyal alanlarıyla muhteşem bir Zeve Şehitliği ortaya çıkacak. O zaman Zeve ruhunu, anlamını gerçekten yansıtmış olacak. Ziyaretçi sayısı daha da artacak" diye konuştu.

"Özelliği olan üç lisemizi Edremit'e taşıyacağız"

Van'da uygun olmayan binalarda eğitim gören bazı okulların özellikleri nedeniyle Edremit ilçesinde yapılacak yeni okullara taşınacağını açıklayan Müdür Tevke, "Halen Tuşba ilçemizde sıkışık bir binada eğitim gören Güzel Sanatlar Lisesi Edremit İpekyolu üzerindeki eski Yün İplik ve Battaniye Fabrikası arsasına yapılacak Edremit Kaymakamlığı, Belediyesi ve Kültür Merkezi yanında eğitim alanı olan yerde inşa edilecek okula taşınarak burada eğitim öğretim verecek.  Güzel Sanatlar Lisesi'ni Edremit'e alacağız.  Bakanlıktan gerekli talimat geldi. Çalışmalar başladık. Edremit'e taşınacak ikinci okul Van Spor Lisesi olacak. Spor Lisesi spor mekânlarının eğitiminin yapılabileceği yerde olması gerekiyor. Bu okulumuzda uygun olmayan koşullarda eğitim vermeye çalışılıyor. Spor Lisesi binamızı Nur Tatar Spor Salonu'nun yanına yapacağız. Gençlerimiz gerçek anlamda sporun tüm imkânlarından yararlanarak burada eğitim öğretim görecekler. Bununla da ilgili çalışmalarımız başladı.  Edremit ilçemizde olacak üçüncü okulumuz Denizcilik Lisesi olacak. Karayolları 11 Bölge Müdürlüğü'ne yakın Van Gölü'ne sıfır noktada yapılacak okulumuzun binasının mimari projesi Edremit'e değer katacak gemi görünümünde olacak.  Çocuklarımızın eğitim öğretimi için uzun yıllar Van Gölü üzerinde hizmet veren eski feribotlardan birini Denizcilik Lisesi'ne aldık. Feribotu Edremit'te rıhtıma çekeceğiz.  Öğrencilerimizin yararlanacağı 20 metrelik tekne istiyoruz.  Bakanımız ile bu konuyu konuşurken dedim ki Denizcilik Lisesi öğrencileri tekneyle denize açılamazlar yasaktır. Yönetmeliğe göre Van Gölü deniz kabul edilmediği için tekne ile açılabilirler. Biz bunu avantaja çevireceğiz. Van Denizcilik Lisesi'nde su altı kaynakçılık bölümünü açarak su altı kaynakçıları yetiştireceğiz. Dalgıç kursu açacağız. Öğrencimiz hem dalgıçlığı hem de k su altı kaynakçılığını teorik ve pratik olarak suyun altında dalarak öğrenecekler. Bir dönem sonra su altı kaynakçılar Van'dan çıkacak. Öğrencilerimizin iş arama sorunu olmayacak. Bu alanda ciddi bir boşluk var biz bu alana eleman yetiştireceğiz. Su altı kaynakçısı bugün 10 bin lira maaşla çalışıyor ama eleman yok.  Bir öğrenci mezun olduktan 5 yıl sonra ülkemizin yanı sıra yabancı ülkelerde çalışma imkânı dahi bulacak" dedi.

"Van'a TÜBİKAT Bilim Merkezi kuracağız"

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 51. Lise Öğrencileri Araştırma Projelerinde Van'ın başarısına dikkat çeken Tevke, "Bu yıl toplamda 2 bin 298 projeyle rekor başvuru yapılırken, Vanlı öğrencilerimiz bin 312 proje sayısı bakımından Türkiye genelinde ilk sırada yer aldı. Diğer bir ifadeyle Van TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları Destekleme Programına okulların yüzde 97'den fazlası başvuruda bulunarak bir Türkiye rekoruna imza attı. Ortaokul başvurularında İstanbul'un tamamı 880 projeyle katılırken Van 2 bin projeyle Türkiye tarihinde 3 alanda birinci oldu. Ancak bu başarıları toplumumuz hak ettiği kadar fark edemedi. Van Türkiye'deki tüm projelerin yüzde 25 ini tek başına yapmıştır. Bu başarı TÜBİTAK tarafından takdir gördü. Başta öğrenciler olmak üzere bu büyük başarıya katkı sunan öğretmenlere, ilçe temsilcilerine ve tüm idarecilere teşekkür ediyorum.   Şimdi başarılarımızın karşılığını alacağız. TÜBİTAK yetkilileriyle görüştük Van'a TÜBİKAT Bilim Merkezi kuracağız. Merkezde farklı yaş gruplarından, farklı birikime sahip bireyleri; bilimle buluşturmayı, bilim ve teknolojiyi anlaşılır ve ulaşılır kılmayı, bilim ve teknolojinin önemini toplum gözünde artırmayı, deneysel ve uygulamalı etkinlikler ile bilim ve teknoloji alanında farkındalık yaratmayı, bireyleri denemeye ve keşfetmeye teşvik etmeyi amaçlıyoruz. Bu yönde çabalarımız sürüyor.  Kurulacak merkezin tüm donanımını TÜBİTAK yapacak.  Çabamız çocuklarda bilimsel merak uyandırmak ve araştırma yeteneklerini desteklemektir.  Eğitim öğretimde çağın gereklerine uygun hedefler önümüze koyduk. İnşallah hepsini başaracağız" diye konuştu.

28 May 2020 - 19:34 Van- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Vansesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Vansesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Vansesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Vansesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

zavallı memleket çocukları - Biz yıllardır bu sorunları biliyoruz dile getirdiğimiz zaman üst amirler bizimle dalg geçtiler ama yabancı bir memur idareci anlatınca dile getirince çok kıymetli oluyor değilmi? Neden yabncıların fikirleri bu kadar değerli oluoyr size illa kayserili elazığlı antalyalı lazım van üzerinden kariyer yapanlara vurgun yapanlara vanlıları kötüleyip iftira atan kötüleyenlere binlerce lanet olsun destek verenelerede samimi bir gazeteci olarak yorumu yayınlayın

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Mayıs 19:34Anket Van'da maske takmak zorunlu olsun mu?