Finans kuruluşundan tahvil ve altın önerisi

ABD'li finans kuruluşu JPMorgan'ın Baş Küresel Piyasa Stratejisti Marko Kolanovic, artan jeopolitik gerilimler nedeniyle yatırımcıların güvenli liman araması gerektiğini söyleyerek tahvil ve altın satın almayı önerdi.

Finans kuruluşundan tahvil ve altın önerisi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Savaş ve çatışma durumu petrol fiyatlarından dövize kadar her şeyi etkiledi. Son olarak Amerikalı dev yatırım bankası, müşterilerine 16 Ekim'de özel bir mektup gönderdi. ABD’li finans kuruluşu JPMorgan’ın Baş Küresel Piyasa Stratejisti Marko Kolanovic, artan jeopolitik gerilimler nedeniyle yatırımcıların güvenli liman araması gerektiğini söyleyerek tahvil ve altın satın almayı önerdi.

JP Morgan Küresel Piyasa Stratejisti Marko Kolanovic, yatırımcıların güvenli limanlar aramaları gerektiğini söyledi. Kolanovic, Orta Doğu’daki çatışmalarla yükselen jeopolitik tansiyonun, zaten yüksek faiz oranları nedeniyle baskı altında olan riskli varlıklar için 'ters bir rüzgar' olduğunu ve yatırımcıların güvenli limanlar aramaları gerektiğini söyledi.

16 Ekim’de bankanın müşterileri ile paylaştığı notuna göre Kolanovic artan jeopolitik risk, ucuz değerlemeler ve düşük pozisyonlanmayı gerekçe göstererek portföyündeki devlet tahvili ağırlığını yüzde 1 oranında artırdı.

BloombergHT'nin aktardığına göre, stratejist, tahvillerin dibi görüp görmediğinin belirsizliğini korumaya devam ettiğini belirtti. Jeopolitik riskten korunma amacıyla ve reel tahvil getirilerinde beklenen geri çekilme nedeniyle emtia portföyünde altın ağırlığını artıran Kolanovic, hisseler için 'piyasa altı getiri', emtia için de 'piyasa üzeri getiri' tavsiyesi verdi.

Bakmadan Geçme