Güncel Haber Girişi: 30.05.2022 - 21:20, Güncelleme: 30.05.2022 - 21:20

FEKİYE TEYRAN VE MİRASI SEMPOZYUMU SONA ERDİ

 

FEKİYE TEYRAN VE MİRASI SEMPOZYUMU SONA ERDİ

Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen ‘3. Uluslararası Fekiye Teyran ve Mirası’ konulu sempozyum Bahçesaray’da yapılan toplantı ile tamamlandı.
Vansesi Haber Merkezi Büyükşehir Belediyesi ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği sempozyuma Türkiye, İran ve Irak’taki birçok üniversiteden 60 akademisyen ve öğrenciler katılımıyla start aldı. YYÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi konferans salonunda başlayan ve 3 gün süren sempozyumun son toplantısı ise Bahçesaray İlçesinde yapıldı. Yapılan toplantıya Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, Bahçesaray Kaymakamı Ömer Tuğrul Kundakçı, Bahçesaray Belediyesi Başkanı Meki Arvas, Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Sinan Hakan, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Nuri Bekiroğlu, yazarlar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Bahçesaray oturumunun açılış konuşmasını yapan Yazar M. Halit Yalçın “Fekiye Teyran Klasik Kürt Edebiyatı'nın en önemli yapı taşlarından birini oluşturmaktadır. Fekiye Teyran’ın yazıları şiirleri sade bir dile, engin, edebi anlam ve anlatım üslubuyla yazılmıştır. Aynı zamanda bir İslam alimi olan Fekiye Teyran, şiirleriyle ve hikayeleriyle manevi dünyamızı aydınlatmış, iç dünyamıza yön vermiş hatta benliğimizi dahi şekillendirmiş bir şahsiyettir. Bugün sempozyumun son gününde Fekiye Teyran’ın yaşamış olduğu Bahçesaray ilçesinde olmak bizleri heyecanlandırıyor. Yine onun hatırasını yaşatmak ise bizleri mutlu edip onurlandırıyor” dedi.  Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan ise konuşmasında Fekiye Teyran'ın ömrünü ilimle geçiren önemli bir şahsiyet olduğunu belirterek, bu tür sempozyumların bölgemiz için çok önemli olduğunu belirterek sempozyumda emeği geçen Büyükşehir Belediyesi ve Yüzüncü Yıl Üniversitesine teşekkür etti. Yapılan toplantının ardından davetliler ilçede bulunan Fekiye Teyran türbesini ve yaşadığı evi ziyaret etti. Türbeyi ziyaret edenler mezarı başında Fekiye Teyran için dua edip çiçek bıraktı. Duhok Üniversitesi'nden gelen yazar Musediq Tivi, “Fekiye Teyran konferansı için Van iline geldik. 3 gündür devam eden sempozyum çok verimli geçti.  Van Büyükşehir Belediyesi sempozyomu çok iyi bir şekilde organize etmiş. Sempozyum kapsamında Fekiye Teyran türbesini evini ve medresesini ziyaret ettik. Böyle sempozyumların sık sık yapılması lazım. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” dedi.
Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen ‘3. Uluslararası Fekiye Teyran ve Mirası’ konulu sempozyum Bahçesaray’da yapılan toplantı ile tamamlandı.

Vansesi Haber Merkezi

Büyükşehir Belediyesi ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği sempozyuma Türkiye, İran ve Irak’taki birçok üniversiteden 60 akademisyen ve öğrenciler katılımıyla start aldı. YYÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi konferans salonunda başlayan ve 3 gün süren sempozyumun son toplantısı ise Bahçesaray İlçesinde yapıldı.

Yapılan toplantıya Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, Bahçesaray Kaymakamı Ömer Tuğrul Kundakçı, Bahçesaray Belediyesi Başkanı Meki Arvas, Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Sinan Hakan, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Nuri Bekiroğlu, yazarlar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Bahçesaray oturumunun açılış konuşmasını yapan Yazar M. Halit Yalçın “Fekiye Teyran Klasik Kürt Edebiyatı'nın en önemli yapı taşlarından birini oluşturmaktadır. Fekiye Teyran’ın yazıları şiirleri sade bir dile, engin, edebi anlam ve anlatım üslubuyla yazılmıştır. Aynı zamanda bir İslam alimi olan Fekiye Teyran, şiirleriyle ve hikayeleriyle manevi dünyamızı aydınlatmış, iç dünyamıza yön vermiş hatta benliğimizi dahi şekillendirmiş bir şahsiyettir. Bugün sempozyumun son gününde Fekiye Teyran’ın yaşamış olduğu Bahçesaray ilçesinde olmak bizleri heyecanlandırıyor. Yine onun hatırasını yaşatmak ise bizleri mutlu edip onurlandırıyor” dedi. 

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan ise konuşmasında Fekiye Teyran'ın ömrünü ilimle geçiren önemli bir şahsiyet olduğunu belirterek, bu tür sempozyumların bölgemiz için çok önemli olduğunu belirterek sempozyumda emeği geçen Büyükşehir Belediyesi ve Yüzüncü Yıl Üniversitesine teşekkür etti.

Yapılan toplantının ardından davetliler ilçede bulunan Fekiye Teyran türbesini ve yaşadığı evi ziyaret etti. Türbeyi ziyaret edenler mezarı başında Fekiye Teyran için dua edip çiçek bıraktı.

Duhok Üniversitesi'nden gelen yazar Musediq Tivi, “Fekiye Teyran konferansı için Van iline geldik. 3 gündür devam eden sempozyum çok verimli geçti.  Van Büyükşehir Belediyesi sempozyomu çok iyi bir şekilde organize etmiş. Sempozyum kapsamında Fekiye Teyran türbesini evini ve medresesini ziyaret ettik. Böyle sempozyumların sık sık yapılması lazım. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.