FED kararı bekleniyor

Küresel piyasalar, FED'in alacağı karar ve ABD Hazine Bakanlığı'nın açıklayacağı borçlanma programına yoğunlaşırken, doların geleceğine dair beklentiler olumlu bir seyir izliyor.

Dolar alacaklar, dolar borcu olanlar, yatırımcılar dikkat! Dolarda 1 hafta sonra deprem geliyor, hazır olun! Boğa ayını duyan koşa koşa döviz bürosuna gidiyor! İşte haberin detayları...

Boğa piyasası, piyasanın yükseliş trendinde olduğu yani fiyatların gelecekte iyimser bir ortamda seyredeceği ve yatırımcıların alıma geçeceği dönem olarak tanımlanır.

DOLARDA OLUMLU BEKLENTİLER
Bloomberg Dolar Endeksi üzerinden yapılan hesaplamalar, doların olumlu bir beklentiyle değerlendirildiğini gösterdi. Önümüzdeki haftaya dair opsiyonların primli işlem görmesi, göstergelerin olumlu bir hava taşıdığına işaret etti. Ancak, son zamanlarda görülen zirve seviyelerin henüz tekrarlanmadığı gözlendi.

Bloomberg Dolar Endeksi'nde en likit opsiyon sözleşmesinde satım ve alım opsiyonları arasındaki volatilite farkını gösteren gösterge, vade sonuna kadar kalan gün noktasında 11 baz puan olarak kaydedildi. Geçen hafta bu gösterge 10 baz puana düşerek son üç ayın en düşük iyimser beklentisini yansıtmıştı. 20 Ekim tarihinde ise bu gösterge 35 baz puan seviyesindeydi.

Bu gelişme, doların görünümü açısından doğrudan bir değişikliği işaret etmese de beklentilerin yönü konusunda önemli sinyaller veriyor.

Bloomberg'in yaptığı teknik analizler ayrıca euronun da daha olumlu bir seyir izlediğine işaret ediyor.

Bakmadan Geçme