Köşe Yazıları (İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 30.07.2012 - 09:56, Güncelleme: 15.10.2020 - 08:18

Demans (Alzheimer) Hastalığı Evreleri

 

Demans (Alzheimer) Hastalığı Evreleri

1. Erken Dönem genellikle gözden kaçırılır ve yanlış bir şekilde "yaşlılık" ya da yaşlanmanın normal bir parçası gibi adlandırılır. Hastalığın ilk başlangıcı sinsi olduğu için başladığı kesin tarihi belirlemek zordur. Kişi:· Konuşmayla ilgili zorluk çekebilir· Önemli hafıza kayıpları -özellikte kısa dönemli- sergileyebilir· Zamanı şaşırabilir· Tanıdığı yerlerde kaybolabilir· Karar vermede güçlükler yaşayabilir·  İnisiyatif ve motivasyon eksikliği gösterebilir· Depresyon ve sinirlilik belirtileri gösterebilir· Hobi ve aktivitelerine ilgisini kaybedebilir2.  Orta Dönem Hastalık ilerledikçe, problemler daha belirgin ve kısıtlayıcı olmaya başlar.· Günlük yaşamında zorluklar çekebilir · Çok unutkan olabilir- özellikle yakın zamanda yaşanmış olayları ve kişilerin isimlerini hatırlamada · Kendi basına sorunsuz bir şekilde yaşayamaz hale getir · Yemek pişiremez, temizlik ya da alışveriş yapamaz · Son derece bağımlı hale gelebilir · Giyinme ve kişisel hijyen açısından örneğin; tuvalet, yıkanma gibi yardıma ihtiyaç duyabilir.· Giderek artan konuşma zorluğu çeker · Dolaşma zorlukları ve diğer davranışsal anormallikleri gösterir · Evde ve topluluk içinde kaybolur · Halüsinasyonlar olabilir3.  Geç Dönem Tamamen bağımlılık ve hareketsizlik dönemidir. Hafıza sorunları oldukça ciddidir ve hastalığın fiziksel yanı gittikçe göze çarpar hale gelir.· Yemek yemede zorluklar yaşayabilir · Akrabalarını, arkadaşlarını ve alışıldık nesneleri tanımayabilir· Olayları anlama ve yorumlama güçlüğü çekebilir · Ev çevresinde yolunu bulamayabilir · Yürüme zorluğu çekebilir · Mesane ve bağırsak sorunları yaşayabilir · Toplum içinde uygun olmayan davranışlar gösterebilir · Tekerlekli sandalye ya da yatağa bağımlı hale gelebilirBir tedavisi var mıdır?İyileştirici tedavi bulunmamaktadır. Hafif ve orta şiddetteki Alzheimer hastaları için birtakım ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar tedavi sağlamamakla birlikte kimi hastalara yardımcı olabilir. Alzheimer hastasının olduğu kadar hastanın bakımını üstlenen kişinin de üzerindeki yükü azaltmak için yapılabilecek çok şey vardır. Bakımı üstlenen kişiler bu konuda daha ayrıntılı bilgi almak için doktorlarına ya da Alzheimer Derneği'ne danışabilirler.DEMANS ÇEŞİTLERİ 1. ALZHEİMER TİPİ DEMANS, ERKEN BAŞLANGIÇLI 2. ALZHEİMER TİPİ DEMANS, GEÇ BAŞLANGIÇLI3. VASKÜLER DEMANS4. HIV HASTALIĞINA BAĞLI DEMANS5. KAFA TRAVMASINA BAĞLI DEMANS6. PARKİNSON HASTALIĞINA BAĞLI DEMANS7. PİCK HASTALIĞINA BAĞLI DEMANS8. HUNTİNGTON HASTALIĞINA BAĞLI DEMANS9. CREUTZFELD-JACOB HASTALIĞINA BAĞLI DEMANS10. .......'E BAĞLI DEMANS11. MADDE KULLANIMININ YOL AÇTIĞI KALICI DEMANS12. ÇOĞUL NEDENE BAĞLI DEMANS vanhaber,sevilay zorlu,köşe yazıları
1. Erken Dönem genellikle gözden kaçırılır ve yanlış bir şekilde "yaşlılık" ya da yaşlanmanın normal bir parçası gibi adlandırılır. Hastalığın ilk başlangıcı sinsi olduğu için başladığı kesin tarihi belirlemek zordur. Kişi:
· Konuşmayla ilgili zorluk çekebilir
· Önemli hafıza kayıpları -özellikte kısa dönemli- sergileyebilir
· Zamanı şaşırabilir
· Tanıdığı yerlerde kaybolabilir
· Karar vermede güçlükler yaşayabilir
·  İnisiyatif ve motivasyon eksikliği gösterebilir
· Depresyon ve sinirlilik belirtileri gösterebilir
· Hobi ve aktivitelerine ilgisini kaybedebilir
2.  Orta Dönem Hastalık ilerledikçe, problemler daha belirgin ve kısıtlayıcı olmaya başlar.
· Günlük yaşamında zorluklar çekebilir
· Çok unutkan olabilir- özellikle yakın zamanda yaşanmış olayları ve kişilerin isimlerini hatırlamada
· Kendi basına sorunsuz bir şekilde yaşayamaz hale getir
· Yemek pişiremez, temizlik ya da alışveriş yapamaz
· Son derece bağımlı hale gelebilir
· Giyinme ve kişisel hijyen açısından örneğin; tuvalet, yıkanma gibi yardıma ihtiyaç duyabilir.
· Giderek artan konuşma zorluğu çeker
· Dolaşma zorlukları ve diğer davranışsal anormallikleri gösterir
· Evde ve topluluk içinde kaybolur
· Halüsinasyonlar olabilir
3.  Geç Dönem Tamamen bağımlılık ve hareketsizlik dönemidir. Hafıza sorunları oldukça ciddidir ve hastalığın fiziksel yanı gittikçe göze çarpar hale gelir.
· Yemek yemede zorluklar yaşayabilir
· Akrabalarını, arkadaşlarını ve alışıldık nesneleri tanımayabilir
· Olayları anlama ve yorumlama güçlüğü çekebilir
· Ev çevresinde yolunu bulamayabilir
· Yürüme zorluğu çekebilir
· Mesane ve bağırsak sorunları yaşayabilir
· Toplum içinde uygun olmayan davranışlar gösterebilir
· Tekerlekli sandalye ya da yatağa bağımlı hale gelebilir
Bir tedavisi var mıdır?
İyileştirici tedavi bulunmamaktadır. Hafif ve orta şiddetteki Alzheimer hastaları için birtakım ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar tedavi sağlamamakla birlikte kimi hastalara yardımcı olabilir. Alzheimer hastasının olduğu kadar hastanın bakımını üstlenen kişinin de üzerindeki yükü azaltmak için yapılabilecek çok şey vardır. Bakımı üstlenen kişiler bu konuda daha ayrıntılı bilgi almak için doktorlarına ya da Alzheimer Derneği'ne danışabilirler.
DEMANS ÇEŞİTLERİ
 1. ALZHEİMER TİPİ DEMANS, ERKEN BAŞLANGIÇLI
 2. ALZHEİMER TİPİ DEMANS, GEÇ BAŞLANGIÇLI
3. VASKÜLER DEMANS
4. HIV HASTALIĞINA BAĞLI DEMANS
5. KAFA TRAVMASINA BAĞLI DEMANS
6. PARKİNSON HASTALIĞINA BAĞLI DEMANS
7. PİCK HASTALIĞINA BAĞLI DEMANS
8. HUNTİNGTON HASTALIĞINA BAĞLI DEMANS
9. CREUTZFELD-JACOB HASTALIĞINA BAĞLI DEMANS
10. .......'E BAĞLI DEMANS
11. MADDE KULLANIMININ YOL AÇTIĞI KALICI DEMANS
12. ÇOĞUL NEDENE BAĞLI DEMANS
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.