Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Orhan'dan açıklama

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, Van'da hayata geçirilen yatırımlarla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan hanımefendiye bilgi verdi. Orhan yaptığı açıklamada, 'İlimizde üç yılda tamamlanan bazı projelerle ilgili Emine Edoğan hanımefendiye bilgi verdik. Üç yılda hayata geçirilen çalışmalarda büyük emekler verildi. Van Gölümüzü sahiplenen ve başından beri yakın alaka gösteren, projeyi himaye eden Sayın Emine Erdoğan Hanımefendiye şükranlarımızı sunuyoruz' dedi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Orhan'dan açıklama
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Yalçın Arpa

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Devlet Konuk Evi'nde gerçekleşen kabulde, Van Gölü Havza Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programına ilişkin Emine Erdoğan’a bilgi verdi.

Orhan yaptığı açıklamada, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın koordinasyonu ile yürütülen, Vangölü Havza Koruma Eylem Planı’nı himaye etmekte olan Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi ile bir araya gelerek kendilerini gelinen son durum hakkında bilgilendirdik. Üç yıl evvel başladığımız süreçten bu yana biten bazı çalışmalar: Van Merkez İleri Biyolojik Atık su Arıtma Tesisi tamamlandı. Van Entegre Atık Tesisi ve Vahşi Depolama Alanının Islahı ve Enerji Elde Edilmesi Projesi tamamlandı. İpekyolu ve Tuşba Atıksu Arıtma Tesisinin merkeze bağlanması tamamlandı. Organize Sanayi Bölgesinin Atıksularının Van Merkezi AAT’de arıtılması için kanala bağlantı çalışmaları tamamlandı. Edremit Atık Getirme Merkezi Tesisinin inşaatı tamamlanarak açılışı yapıldı. Katı Atık Aktarma İstasyonu, Muradiye – Karahan, Özalp, Gevaş Gölkaşı katı atık aktarma istasyonları işletmeye alındı. Gevaş, Gürpınar, Edremit, Çaldıran Etap 1 vahşi depolama alanları ıslah çalışmaları tamamlandı. Muradiye Belediyesi Geçici Atık Depolama alanı oluşturuldu. Hayvansal Atık Yönetimi/ Kaçak Ahırlar, Sahillerde 622 büyük çaplı ahır (İpekyolu 339, Edremit 238, Tuşba 45 adet) kaldırıldı. Van Gölü, koruma kullanma dengesinin sağlanması amacıyla doğal sit statülerinden Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı olarak tescil edildi.  Van Gölü Dip Tarama; 2021 Eylül ayı itibariyle başlanmış olan Van Gölü Dip Çamur Projesi’nde 14.08.2023 tarihi itibariyle toplamda 1.200.000 m3 çamur çıkarıldı. 2022 Ağustos ayı itibariyle 2. ve 3. etap çalışmalarına başlandı. Bitlis İli Tatvan İlçesi Van Gölü Dip Tarama; Tatvan sahil kısmında Van Gölü dip tarama faaliyeti çalışmaları kapsamında toplam 42.195 m3 çamur çıkarıldı. Hanımefendi’ye kuraklığın Vangölü Havzası ve yapılan çalışmalara olan menfi etkisiyle ilgili de ayrıca bilgi sunduk. Tüm bu çalışmalar büyük emek ve özveriyle bu güne kadar getirildi. Van Gölümüzü sahiplenen ve başından beri yakın alaka gösteren, projeyi himaye eden Sayın Emine Erdoğan Hanımefendiye şükranlarımızı sunuyoruz. Çevre ve Şehircirlik Bakanlığı, Van, Bitlis il ve ilçe belediyeleri, kurumlar, STK’ları ile birlikte yürütülen çalışmalar, Türk Belediyeler Birliği’nin de katacağı destekle devem edecektir” dedi.

Bakmadan Geçme