Bu peynir altından değerli! Kilosu tam 400 bin TL...

Guinness Rekorlar Kitabı'nda yer alan 20.500 Euro değerindeki peynirin rekoru bozuldu. Bu özel peynir, adeta bir yatırım aracına dönüştü. Altından bile daha yüksek bir fiyatla satışa sunuldu. Bir kilosu tam 400 bin TL olarak değerlendiriliyor. İşte bütün ayrıntılar...

Bu peynir altından değerli! Kilosu tam 400 bin TL...
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Dünyanın en pahalı peynir rekoru İspanya'dan geldi. Açık artırma ile satışa çıkarılan 2,2 kiloluk peynir 30.000 Euro'ya alıcı buldu. Kilosu yaklaşık 400 bin TL eden bu peynir Guinness Rekorlar Kitabı’nın yeni rekortmeni oldu. İşte tüm detaylar…

DÜNYANIN EN PAHALI PEYNİRİ

Kuzey İspanya'nın çiğ inek sütü veya inek, koyun ile keçi sütü karışımı kullanılarak yapılan cabrales mavi peyniri dünya rekorlar kitabına adını yazdırdı. Cabrales peynirinin 2,2 kilogramlık bir parçası açık artırmaya çıkarıldı. 30.000 Euro karşılığında satılan peynir dünyanın en pahalı peyniri unvanını almaya hak kazandı.

NTV'de yer alan açıklamalar doğrultusunda peynirin Asturias'taki El Llagar de Colloto'nun sahibi olan restoran sahibi Iván Suárez tarafından satın alındığı bildirildi. Peyniri yapan Guillermo Pendas, İspanya devlet Haber Ajansı EFE’ye açıklamalarda bulundu. Pendas, "İyi bir peynirimiz olduğunu biliyorduk ama aynı zamanda kazanmanın da çok zor olduğunu biliyorduk" açıklamalarında bulundu.

Los Puertos fabrikasının sahibi Pendas'ın annesi Rosa Vada, peynirin 1400 metre yükseklikteki bir mağara içerisinde 7 derece sıcaklıkta olgunlaştırıldığını ve peynirin o mağarada en az 8 ay kaldığını dile getirdi. Cabrales peynirinin normal fiyatı kilo başına 35 ila 40 Euro arasında yer almaktadır. Suarez'in de satın aldığı peynirin önceki Guinness Dünya Rekoru fiyatı 2019'da 20.500 Euro olarak görülmüştü.

Van Sesi Haber Merkezi

Bakmadan Geçme