Bu kuralı bilen emekli maaşını alacak: 5 yıl çalışmak yeterli oluyor!

1800 gün primle emeklilik, iş gücü kaybı yaşayanlar için özel bir fırsat sunuyor. İş gücü kaybı yaşamış olanlar, herhangi bir yaş sınırlaması olmaksızın 1800 gün primle emekli olabilirler. Bu emeklilik şekli aynı zamanda 10 yıl sigortalılık süresi gerektirir.

Bu kuralı bilen emekli maaşını alacak: 5 yıl çalışmak yeterli oluyor!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

SGK mevzuatına göre, iş gücünün yüzde 60'ını kaybeden çalışanlar, 1800 gün ile malulen emekli olabilirler.

Bu emeklilik türü, 10 yıl sigortalılık süresi gerektirir ve yaş şartı bulunmaz. İş gücü kaybı yaşayan çalışanlar SGK'ya başvurarak resmi olarak tespit ettirmelidirler.

SGK, bu tespiti yapmak için belirlediği sağlık kuruluşlarına çalışanı sevk eder. Sağlık kurulu raporu onaylandığında, iş gücü kaybı yaşayan çalışan 1800 gün ile malulen emekli olur ve emekli maaşı almaya başlar. Malulen emekli maaşları genellikle 7.500 TL gibi bir miktarı içermektedir.

1800 GÜNLE EMEKLİLİK NEDİR?
Çalışma hayatında yer alan ve 1800 gün toplamış olan kişiler çok özel bir durumda emekli olabiliyorlar.

Üstelik bu emeklilikte herhangi bir yaş şartı da aranmıyor. 1800 gün ile emekli olabilmek için uygulanan en önemli kriter ise çalışanın iş gücü kaybı yaşamasıdır.

Eğer çalışan iş gücünün en az yüzde 60’ını kaybetmişse 1800 gün ile yaş şartsız olarak emekli olabiliyorlar.

NASIL YAPILIR?
İş gücü kaybına uğrayan çalışanın bu kaybı resmi olarak tespit edilmelidir. Bunun için de bu çalışan SGK’ya dilekçe ile başvurmalıdır. SGK il veya ilçe müdürlüğü bu çalışanın iş gücü kaybına uğrayıp uğramadığını tespit etmek için sağlık kuruluna sevk edeceklerdir. 

Bu sevk SGK tarafından belirlenen sağlık kuruluşlarına yapılacaktır. Özel veya devlet hastanelerinden getirilecek iş gücü kaybı raporları bu emeklilik işlemlerinde etkili olmayacaktır. Rapor SGK’nın belirlediği sağlık kurulu tarafından verilip onaylanmalıdır.

Sağlık kurulu raporu onaylanan çalışanlar 10 yıl sigortalılık süresi ve 1800 gün ile malulen emekli olurlar. Bu kişiler hemen emekli maaşına bağlanırlar. Malulen emekli olanlar herhangi bir işte çalışamazlar. Ayrıca malullük durumları belirli aralıklarla kontrol edilir ve iyileşme olduğunda emeklilik iptal edilecektir.

FARK VAR MI?
Malulen emekli olanlar ile normal emekliler arasında herhangi bir maaş farkı pek yoktur. Aksine malullük durumuna göre çeşitli vergi indirimleri uygulanacağı için bu kişiler daha fazla maaş da alabilirler. Malulen emekliler bugünün sisteminde genellikle 7.5000 TL maaş almaktadırlar.

Van Sesi Özel Haber

Bakmadan Geçme