Araç sahiplerine kötü haber! Bundan sonra zamlar böyle olacak

Kısa bir süre önce, motorin ve benzine ardı ardına fiyat artışları yaşandı ve fiyatlar 40 TL'yi aştı. Sürücüler, benzin ve motorin fiyatlarında değişiklik olup olmadığını araştırırken Cahit Saraçoğlu'ndan olumsuz bir açıklama geldi.

Araç sahiplerine kötü haber! Bundan sonra zamlar böyle olacak
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Petrol piyasasına yönelik yapmış olduğu açıklamalarla sık sık gündeme gelen Cemil Cahit Saraçoğlu, yeni köşe yazısında acı haberi duyurdu. Bu zammı duyan kontak kapatır. Benzin ve motorin fiyatlarının 5 kat zamlanacağını ifade eden Saraçoğlu, köşe yazısında şunları söyledi:

"Türkiye’de akaryakıt fiyatları, bütçe içerisinde yer alan KDV, ÖTV ve Kurumlar Vergisi tahsilatı açısından Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca çok yakından izlenir. Bu kapsamda 2023 yılı ortasında gerçekleşen genel seçimler öncesinde bozulması sağlanan bütçenin yeniden toparlanması konusunda da ilk bakılan kalem akaryakıt ürünlerinden alınan vergiler olur. Çünkü 23 milyondan fazla aracın yollarda oluşu, bu alanı her zaman bütçe kalemlerinin tahsili açısından önemli kılar. Bir de bu yılın başında yaşanan 11 ili ve 15-17 milyon insanımızı etkileyen talihsiz 6 Şubat depremi de akaryakıt ürünlerinden alınacak vergilerin tutarlarını artırmada gerekçe oldu.

Bu kapsamda geçtiğimiz temmuz ortasında (15 temmuz) bütçe de oluşan açığın kapatılması için getirilen ek vergiler, 7456 sayılı kanun ile yürürlüğe sokuldu. Kanun ile ayrıca akaryakıt ürünlerinde de ilk defa ikili sisteme geçildi. Kanunla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a akaryakıt ürünlerinin ÖTV’sinin maktu oranlarını sıfıra kadar indirme, 5 katına kadar çıkarma yetkisi verildi. Bu yetki de, yasanın çıktığı gün cumhurbaşkanınca hemen kullanıldı. Akaryakıtta getirilen ikili yeni sistemin bir parçası olarak da artık her yıl Ocak-Haziran arasında gerçekleşen otomatik enflasyon artışının (6 aylık) akaryakıt fiyatlarına doğrudan uygulanması getirildi.

Bu ne anlama geliyor?

Her ayın 3’ünde enflasyon oranları, yani Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) açıklanıyor. Bu yılın haziran ayı enflasyonu 5 Temmuz tarihinde açıklandı. Ancak 7456 sayılı kanun, 15 Temmuz 2023 tarihinde yürürlüğe girdi. Dolayısıyla kanun temmuzda açıklanan enflasyondan sonra yürürlüğe girdiği için, temmuz ayındaki (ocak-haziran) otomatik güncelleme akaryakıt fiyatlarına yansımadı."

12 EYLÜL 2023 GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI
Benzin litre fiyatı: 36.78 TL
Motorin litre fiyatı: 37.90 TL
LPG litre fiyatı: 17.35TL

Van Sesi Haber Merkezi

Bakmadan Geçme