Eğitim (İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 28.12.2012 - 11:33, Güncelleme: 15.10.2020 - 08:18

Antalya'da Vanlı Öğrencilere Proje

 

Antalya'da Vanlı Öğrencilere Proje

Avrupa Birliği Gençlik Programı 1.2 Ulusal Gençlik Girişimleri Projesi kapsamında Antalya Muratpaşa Hacı Dudu-Mehmet Anadolu İmam-Hatip Lisesi Kardelen Topluluğu tarafından  ‘‘Bir sarsıntı Bin El(Bir-Sar: Your Thousand Hands For Quake)’’ projesi uygulamaya geçirildi. Akdeniz Üniversitesi İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Ramazan Özçelik’ten ‘’Deprem ve Etkileri’’ semineri, Muratpaşa Rehberlik Araştırma Merkezi Ar-Ge Birimi AB Projeleri Ekip Üyesi Fatma Savaş’tan Gençlik Projeleri eğitimi, Akut Antalya Temsilcisi Akdeniz Üniversitesi Beden Eğitimi Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Yılmaz Sergül’den konferansla arama-kurtarma konusunda bilgiler alarak deprem similizasyonları yapan, Kardelen Topluluğu uzman kişiler tarafından gördükleri eğitim ve seminerler sonucunda çalışmalarına başladı. Proje hakkında bilgiler veren Antalya Muratpaşa Hacı Hacı Dudu-Mehmet Anadolu İmam-Hatip Lisesi Müdürü Yusuf Aksoy,yerleşerek çeşitli okullarda eğitime devam eden Vanlı depremzede çocuklar, meydana gelen iki depremin sonucunda kimisi yakınını kaybederek ama hepsi okulunu, öğretmenini ve yaşadığı evini terk etmiş bir birey ruh haliyle yaşama yeniden tutunmaya çalışmışlardır, bu durumda yanlarında olan okulumuz sosyal sorumluluk gereği yaptığı yardımların yanı sıra, bir de bir proje yapma gereği duymuştur. Proje dâhilinde İlçe MEM vasıtasıyla tespit edilen depremzede çocuklardan İstiklal, Barbaros, Güvenlik ve Gültekin İlköğretim Okulları’nda eğitime devam eden 20 kadar öğrenci proje hedef kitlesi olarak belirlendi. Öğrenime devam ettikleri okul müdürleri rehber öğretmenleriyle gerekli iletişimler kurularak, ailelerine ulaşıldı ve ailelerden muvafakat alındı. Okulumuz tarafından bir tanışma çayı düzenlenerek, ailelerin, öğrencilerin sorumlu Kardelen Topluluğu’yla bir araya gelmeleri sağlandı, proje içeriği ve faaliyet planı tanıtıldı.    Bir-Sar Projesi, Mayıs ayında Türkiye genelinde hazırlanan 276 proje içinde yer alarak Avrupa Birliği Ulusal Ajans tarafından kabul görmüştür. Projemiz, bahsi geçen çocuklara kucak açan ana rolündedir, profesyonel bilgiler, deneyimler edinerek yola çıkan gönüllü gençlerimiz, yapacakları faaliyetlerle her zaman depremzede kardeşlerinin yanında olacaklardır. Proje,  Vanlı olması hasebiyle aynı zamanda bir depremzede olan Encümen Bayram’ın koçluğunda ve Hacı Dudu-Mehmet Gebizli Anadolu İmam-Hatip Lisesi’nin 12 gönüllü Kardelen Gencinin iştirakiyle devam etmektedir. Hacı Dudu-Mehmet Gebizli Anadolu İHL’ne ait olan Bir-Sar Projesi, Hacı Dudu-Mehmet Gebizli Anadolu İHL. Okul Aile Birliği, Muratpaşa Kaymakamlığı, Muratpaşa İlçe MEM, Antalya İl Müftülüğü, Kepez Belediyesi tarafından desteklemektedir. Proje, altı aylık bir süreyi kapsamaktadır, Proje gönüllüsü gençlerin, proje kapsamında edinecekleri tecrübeleri, kurdukları ve adına Kardelen Topluluğu dedikleri öğrenci kolektifi ile bir sivil toplum örgütü olmaları hedeflenmektedir.     vanhaber, van, haber, van haberantalya, proje, hacı dudu, imam hatip

Avrupa Birliği Gençlik Programı 1.2 Ulusal Gençlik Girişimleri Projesi kapsamında Antalya Muratpaşa Hacı Dudu-Mehmet Anadolu İmam-Hatip Lisesi Kardelen Topluluğu tarafından  ‘‘Bir sarsıntı Bin El(Bir-Sar: Your Thousand Hands For Quake)’’ projesi uygulamaya geçirildi.

Akdeniz Üniversitesi İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Ramazan Özçelik’ten ‘’Deprem ve Etkileri’’ semineri, Muratpaşa Rehberlik Araştırma Merkezi Ar-Ge Birimi AB Projeleri Ekip Üyesi Fatma Savaş’tan Gençlik Projeleri eğitimi, Akut Antalya Temsilcisi Akdeniz Üniversitesi Beden Eğitimi Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Yılmaz Sergül’den konferansla arama-kurtarma konusunda bilgiler alarak deprem similizasyonları yapan, Kardelen Topluluğu uzman kişiler tarafından gördükleri eğitim ve seminerler sonucunda çalışmalarına başladı.

Proje hakkında bilgiler veren Antalya Muratpaşa Hacı Hacı Dudu-Mehmet Anadolu İmam-Hatip Lisesi Müdürü Yusuf Aksoy,yerleşerek çeşitli okullarda eğitime devam eden Vanlı depremzede çocuklar, meydana gelen iki depremin sonucunda kimisi yakınını kaybederek ama hepsi okulunu, öğretmenini ve yaşadığı evini terk etmiş bir birey ruh haliyle yaşama yeniden tutunmaya çalışmışlardır, bu durumda yanlarında olan okulumuz sosyal sorumluluk gereği yaptığı yardımların yanı sıra, bir de bir proje yapma gereği duymuştur. Proje dâhilinde İlçe MEM vasıtasıyla tespit edilen depremzede çocuklardan İstiklal, Barbaros, Güvenlik ve Gültekin İlköğretim Okulları’nda eğitime devam eden 20 kadar öğrenci proje hedef kitlesi olarak belirlendi. Öğrenime devam ettikleri okul müdürleri rehber öğretmenleriyle gerekli iletişimler kurularak, ailelerine ulaşıldı ve ailelerden muvafakat alındı. Okulumuz tarafından bir tanışma çayı düzenlenerek, ailelerin, öğrencilerin sorumlu Kardelen Topluluğu’yla bir araya gelmeleri sağlandı, proje içeriği ve faaliyet planı tanıtıldı.   

Bir-Sar Projesi, Mayıs ayında Türkiye genelinde hazırlanan 276 proje içinde yer alarak Avrupa Birliği Ulusal Ajans tarafından kabul görmüştür. Projemiz, bahsi geçen çocuklara kucak açan ana rolündedir, profesyonel bilgiler, deneyimler edinerek yola çıkan gönüllü gençlerimiz, yapacakları faaliyetlerle her zaman depremzede kardeşlerinin yanında olacaklardır. Proje,  Vanlı olması hasebiyle aynı zamanda bir depremzede olan Encümen Bayram’ın koçluğunda ve Hacı Dudu-Mehmet Gebizli Anadolu İmam-Hatip Lisesi’nin 12 gönüllü Kardelen Gencinin iştirakiyle devam etmektedir.

Hacı Dudu-Mehmet Gebizli Anadolu İHL’ne ait olan Bir-Sar Projesi, Hacı Dudu-Mehmet Gebizli Anadolu İHL. Okul Aile Birliği, Muratpaşa Kaymakamlığı, Muratpaşa İlçe MEM, Antalya İl Müftülüğü, Kepez Belediyesi tarafından desteklemektedir.

Proje, altı aylık bir süreyi kapsamaktadır, Proje gönüllüsü gençlerin, proje kapsamında edinecekleri tecrübeleri, kurdukları ve adına Kardelen Topluluğu dedikleri öğrenci kolektifi ile bir sivil toplum örgütü olmaları hedeflenmektedir.  

 

vanhaber, van, haber, van haber
antalya, proje, hacı dudu, imam hatip
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.