Altın fiyatlarında dalgalanma

Yatırımcılar ve vatandaşlar, gram, çeyrek, yarım ve tam altın fiyatlarını günlük olarak takip ediyor.

Altın fiyatlarında dalgalanma
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Altın fiyatları Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararının ardından dalgalanmaya devam ediyor. Uzmanlar ise altın piyasasındaki hareketliliğe dair önemli değerlendirmelerde bulunuyor. Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası altın fiyatları sert bir düşüş yaşadı. Geçtiğimiz haftadan itibaren devam eden düşüş trendi, altın fiyatlarını 1925 dolar seviyesine kadar çekti. Piyasa aktörleri özellikle Kapalıçarşı altın fiyatlarını yakından takip ediyor.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, uzun süredir üzerinde durduğu bir konuya yeniden vurgu yaptı. Memiş, yeni yatırım yapmayı düşünenlerin bir süre daha beklemeleri gerektiğini belirtti. Borsadaki satışların henüz tam anlamıyla başlamadığına dikkat çekti. Ayrıca, dolar karşısında tüm varlıkların değer kaybettiğine işaret ederek, borsadaki satışların yeni bir dönemi işaret ettiğini ve devam edeceğini söyledi.

Memiş, gram altının 2 bin TL seviyesini görebileceğini de dile getirdi.

Finans Analisti İslam Memiş, özellikle ons altın ve gram altın için önemli tahminlerde bulundu. Yakın zamanda gram altının gelebileceği seviyeyi belirten Memiş, bu dönemde ani fiyat hareketlerinin yaşanabileceğini ve alım yapmayı düşünen yatırımcıların bu süreci iyi değerlendirmeleri gerektiğini ifade etti.

Belirsizliklerin hâkim olduğu piyasada, Memiş eylül ya da ekim aylarını işaret ederek, altın fiyatlarında 1820 - 1880 dolar arasında agresif bir yükseliş olabileceğini öngördü. Eğer bu tahmin gerçekleşirse, gram altının 2 bin TL seviyelerine ulaşabileceğini sözlerine ekledi. Bu dönemde yatırımcılara dikkatli ve stratejik adımlar atmaları gerektiğini hatırlattı. Altın fiyatlarındaki dalgalanmalar ve uzman tahminleri, yatırımcılar ve vatandaşlar için büyük bir ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Dünya Altın Konseyi tarafından yayımlanan son rapor, 2023 yılında altın fiyatlarına ilişkin büyük bir beklentiyi ortaya koydu. Altın fiyatlarındaki sürekli yükseliş eğilimi, 2023 yılında da devam edeceğine işaret ediyor. Yabancı bankaların da raporları, altın fiyatlarının yükseliş trendini sürdüreceği yönündeki beklentiyi güçlendiriyor. Ons altının 2 bin dolar sınırını aşabileceği tahminleri de öne çıkıyor.

Dünya Altın Konseyi tarafından web sitesi üzerinden yayımlanan rapor, altın fiyatlarındaki beklentileri ve ülkelerin altın rezervleri hakkında önemli bilgiler içeriyor. Rapor, ekonomik koşulların zorlaşması durumunda altının daha fazla yatırım talebiyle karşılaşacağını belirtirken, ekonominin yumuşak inişi ya da sıkı para politikası altında yatırımların azalabileceğine dikkat çekildi. Merkez bankalarının altın alımlarının hâlâ güçlü bir şekilde devam ettiği vurgulandı.

İsveçli dev yatırım bankası UBS tarafından yayımlanan rapor ise altının güvenli liman olma özelliğini koruduğunu ve merkez bankası talebinin devam edeceğini belirtti. Jeopolitik gelişmelerin merkez bankaları için endişe kaynağı olduğu ifade edildi. Dünya Altın Konseyi'ne göre, Haziran ayında merkez bankaları toplamda 55 ton altın satın aldı ve üç aylık net satışın ardından alımlarına devam etti. Yıl sonuna doğru 700 tonluk alım tahmini yapıldı. Bu, 1960'ların ortasından bu yana en yüksek ikinci yıllık alım olacak.

Uzmanlar ilk açıklamaları peşi sıra yaptı! Altın fiyatları çarşıyı pazarı karıştırdı! Altın fiyatları 2 gün sonra... 0.5 ve 1 gram altın ne kadar?
Dünya Altın Konseyi, yatırımcılara portföylerine altın eklemelerini ve dolar varlıklarını geniş çapta çeşitlendirmelerini önerirken, yayımlanan raporlar yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır.

Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası altın fiyatları sert bir düşüş yaşadı. Geçtiğimiz haftadan itibaren devam eden düşüş trendi, altın fiyatlarını 1925 dolar seviyesine kadar çekti. Piyasa aktörleri özellikle Kapalıçarşı altın fiyatlarını yakından takip ediyor. İşte bugünün altın fiyatları:

Gram Altın

Alış Fiyatı: 1.681,64 TL
Satış Fiyatı: 1.708,48 TL

Çeyrek Altın

Yeni Çeyrek Alış Fiyatı: 2.745 TL
Yeni Çeyrek Satış Fiyatı: 2.788 TL
Eski Çeyrek Alış Fiyatı: 2.745 TL
Eski Çeyrek Satış Fiyatı: 2.788 TL

Yarım Altın

Yeni Yarım Alış Fiyatı: 5.508 TL
Yeni Yarım Satış Fiyatı: 5.579 TL
Eski Yarım Alış Fiyatı: 5.499 TL
Eski Yarım Satış Fiyatı: 5.570 TL

Tam Altın

Yeni Tam Alış Fiyatı: 10,981 TL
Yeni Tam Satış Fiyatı: 11.115 TL
Eski Tam Alış Fiyatı: 11,277 TL
Eski Tam Satış Fiyatı: 11.405 TL

Ata Altın

Yeni Ata Altın Alış Fiyatı: 11.276 TL
Yeni Ata Altın Satış Fiyatı: 11.404 TL
Eski Ata Altın Alış Fiyatı: 11.276 TL
Eski Ata Altın Satış Fiyatı: 11.403 TL

Ata Beşli Altın

Yeni Ata Beşli Altın Alış Fiyatı: 56,087 TL
Yeni Ata Beşli Altın Satış Fiyatı: 56,929 TL
Eski Ata Beşli Altın Alış Fiyatı: 56,082 TL
Eski Ata Beşli Altın Satış Fiyatı: 56,924 TL

Gremse Altın

Yeni Gremse Altın Alış Fiyatı: 27,281 TL
Yeni Gremse Altın Satış Fiyatı: 27,721 TL
Eski Gremse Altın Alış Fiyatı: 27,196 TL
Eski Gremse Altın Satış Fiyatı: 27,636 TL

Piyasaların şu anki odak noktası ise Fed faiz kararı. Fed Başkanı Jerome Powell'ın faiz artışı sinyali vermesi sonrasında, piyasaların Eylül ayı faiz kararını beklemesiyle altın fiyatları şekillenecek.

Bakmadan Geçme