Akaryakıta beklenen indirim geldi

Merkez Bankası'nın 'mega faiz' kararının ardından dolar kurunda meydana gelen sert düşüş, akaryakıt fiyatlarında düşüşe neden oldu. ÖTV nedeniyle yaşanan artış sonrasında benzine ilk kez indirim yapıldı. Benzinin litresinde yaklaşık 1 TL'lik indirim pompa fiyatlarına yansıtıldı.

Akaryakıta beklenen indirim geldi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın beklentileri aşan sürpriz faiz kararıyla tepetaklak olan dolar kuru akaryakıt fiyatlarına yaradı. Benzinin litresine beklenen indirim pompaya yansıdı

PETROL FİYATLARINDA SON DURUM
Çin ekonomisine ilişkin endişeler ve ABD'nin daha da sıkı para politikası uygulayacağına ilişkin endişelerle geçen hafta kayıp yaşayan Brent Petrol, 80 dolar bandına geri çekildi. Petrol, ABD stoklarındaki düşüş ve OPEC+ liderlerinin arz kesintilerini uzatacağına dair spekülasyonların etkisiyle beş günlük yükselişinin ardından kazançlarını korusa da 81 dolar civarında işlem gördü.

ÖTV SONRASI İLK İNDİRİM
Seçimden önce 18 TL bandında olan benzin ve motorin fiyatları ÖTV'de yaşanan 6 TL'lik artış ve petrol fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle 40 TL'ye dayandı. Benzinin litresinde 25 Temmuz'da 2 liralık, 16 Ağustos'ta ise 1 lira 55 kuruşluk zam yapılmıştı. Üst üste zamların ardından benzinin litresinde dolar kurunda yaşanan düşüşle indirime gidildi. Benzine beklenen 0.97 kuruşluk indirim pompaya yansıdı.

MOTORİNE İNDİRİM VEYA ZAM VAR MI?
ÖTV'de yapılan değişiklik sonrasında motorine sırasıyla 21 Temmuz'da 1 lira 55 kuruşluk, 28 Temmuz'da 1 lira 45 kuruşluk, 1 Ağustos'ta ise 1 lira 7 kuruşluk, 11 Ağustos'ta 1 lira 80 kuruşluk artışa gidildi. Son olarak 18 Ağustos'ta 1 lira 52 kuruş indirim yapılan motorine 22 Ağustos'ta yeniden 1 liralık zam daha geldi.

Motorin ve LPG için şuanda beklenen indirim veya zam beklentisi bulunmuyor.

İSTANBUL AVRUPA YAKASI AKARYAKIT FİYATLARI
İstanbul benzin fiyatı: 36,68 TL
İstanbul motorin fiyatı: 37,87 TL
İstanbul LPG fiyatı (Otogaz): 16,38 TL

İSTANBUL AVRUPA YAKASI AKARYAKIT FİYATLARI
İstanbul benzin fiyatı: 36,64 TL
İstanbul motorin fiyatı: 37,87 TL
İstanbul LPG fiyatı (Otogaz): 16,38 TL

ANKARA AKARYAKIT FİYATLARI
Ankara benzin fiyatı: 37,18 TL
Ankara motorin fiyatı: 38,36 TL
Ankara LPG fiyatı (Otogaz): 16,29 TL

İzmir benzin fiyatı: 37,24 TL
İzmir motorin fiyatı: 38,52 TL
İzmir LPG fiyatı (Otogaz): 16,00 TL

Van Sesi Haber Merkezi

Bakmadan Geçme