Aile ve Gençlik Bankası'na ilişkin detaylar belli olmaya başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın duyurduğu Aile ve Gençlik Bankası'na ilişkin detaylar belli olmaya başladı. Yasa teklifine ilişkin taslak metni hazırlandı, önümüzdeki hafta Meclis gündemene gelecek.

Aile ve Gençlik Bankası'na ilişkin detaylar belli olmaya başladı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı yeni evleneceklere 150 bin TL'lik faizsiz kredinin ayrıntıları netleşiyor. İlk 2 yıl ödemesiz ve 5 yılda geri ödemeli olarak verilecek kredinin miktarı her yıl artırılacak. Başvurular e-Devlet üzerinden yapılacak. Yasa teklifinin önümüzdeki hafta Meclis'e gelmesi bekleniyor.Sabah'ın haberine göre, Aile ve Gençlik Bankası'nın ilk ürünü gençlere yönelik kredi paketi olacak. Yeni evlenecek gençlere 150 bin liralık faizsiz kredi, ilk iki yıl ödemesiz ve 5 yılda geri ödemeli olarak verilecek.

Kredi paketi için ise deprem bölgesinde yaşayan vatandaşlara öncelik verilecek.

BAŞVURU VE YAŞ SINIRI
Krediden faydalanmak isteyen gençler başvurularını e-Devlet üzerinden yapacak. Kredi miktarı belirlenirken ise kişilerin gelir durumu esas alınacak. Geçerli yaş sınırı ise daha sonra açıklanacak.

AİLE VE GENÇLİK BANKASI NASIL ÇALIŞACAK?
Aile ve Gençlik Bankası, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar ile Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan temsilciler tarafından oluşturulacak ve fon gibi çalışacak. Maden, doğalgaz ve petrol gelirlerindeki devlet payının bir bölümü Aile ve Gençlik Bankası fonuna aktarılacak. Hayata geçirilecek projelere göre ise fona aktarılan pay yükseltilecek.

Bakmadan Geçme