(İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 24.10.2013 - 10:18, Güncelleme: 15.10.2020 - 08:19

2013 YILI İŞGÜCÜ PİYASASI TALEP ARAŞTIRMASI

 

2013 YILI İŞGÜCÜ PİYASASI TALEP ARAŞTIRMASI

Van Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, kentte bin 204 işyerinden bin 104’ne ulaşılarak yapılan çalışmada her 100 işyerinden 13’ünde açık iş olduğu ve 40’ında da eleman temininde güçlük çekildiğini tespit etti.
Van Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, kentte bin 204 işyerinden bin 104’ne ulaşılarak yapılan çalışmada her 100 işyerinden 13’ünde açık iş olduğu ve 40’ında da eleman temininde güçlük çekildiğini tespit etti. Van Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, 2013 yılı işgücü piyasası talep araştırmasının sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Yapılan açıklamada, “Van’da bin 204 işyerinden bin 104’ne ulaşılarak yapılan çalışmada her 100 işyerinden 13’ünde açık iş olduğu ve 40’ında da eleman temininde güçlük çekildiğini tespit ettik. Araştırma sonuçlarından bir diğeri de açık işlerin oranının yüzde 12.7 olduğu. Sektörler bazında incelendiğinde en yüksek açık iş oranın yüzde 42.9 ile gayri menkul faaliyetler sektöründe olduğu tespit edilmiştir. Bu sektörü yüzde 28 ile insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri, yüzde 22,2’lik oranla bilgi ve iletişim sektörü izlemektedir. Diğer bir sonuçta en fazla açık işlerin olduğu mesleğin satış danışmanı, bu mesleği ön muhasebeci, pazarlamacı, mobilya montaj işçisi, hemşire meslekleri izlemektedir. Başka bir araştırma sonucu da işgücü talebinde eğitim düzeyinden ziyade mesleğe ilişkin yeterli bilgi öne çıkmaktadır. Açık işler için eğitim düzeyi olarak da işletmeler tarafından yüzde 70 oranında asgari düzeyde eğitim talep edilmiştir.Diğer eğitim seviyeleri bunu takip etmektedir. Araştırma kapsamında işverenlere meslek olarak en çok hangi meslekte teminde güçlük çektikleri sorulmuş, alınan cevapta ilk sırada satış danışmanı, bunu sırasıyla pazarlamacı, aşçı, ön muhasebeci, mobilya montaj işçisi, kepçe operatörü, plastik doğramacı, satış temsilcisi meslekleri izlemektedir. İşverenlerin yüzde 74’nün yeterli beceri ve niteliğe sahip eleman bulaması, yüzde 70’nin tecrübeli eleman bulaması ve yüzde 47’sinin de bu meslekte eleman bulamaması olarak teminde güçlük çektikleri ifade edilmiştir” denildi.
Van Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, kentte bin 204 işyerinden bin 104’ne ulaşılarak yapılan çalışmada her 100 işyerinden 13’ünde açık iş olduğu ve 40’ında da eleman temininde güçlük çekildiğini tespit etti.

Van Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, kentte bin 204 işyerinden bin 104’ne ulaşılarak yapılan çalışmada her 100 işyerinden 13’ünde açık iş olduğu ve 40’ında da eleman temininde güçlük çekildiğini tespit etti. 
Van Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, 2013 yılı işgücü piyasası talep araştırmasının sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Yapılan açıklamada, “Van’da bin 204 işyerinden bin 104’ne ulaşılarak yapılan çalışmada her 100 işyerinden 13’ünde açık iş olduğu ve 40’ında da eleman temininde güçlük çekildiğini tespit ettik. Araştırma sonuçlarından bir diğeri de açık işlerin oranının yüzde 12.7 olduğu. Sektörler bazında incelendiğinde en yüksek açık iş oranın yüzde 42.9 ile gayri menkul faaliyetler sektöründe olduğu tespit edilmiştir. Bu sektörü yüzde 28 ile insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri, yüzde 22,2’lik oranla bilgi ve iletişim sektörü izlemektedir. Diğer bir sonuçta en fazla açık işlerin olduğu mesleğin satış danışmanı, bu mesleği ön muhasebeci, pazarlamacı, mobilya montaj işçisi, hemşire meslekleri izlemektedir. Başka bir araştırma sonucu da işgücü talebinde eğitim düzeyinden ziyade mesleğe ilişkin yeterli bilgi öne çıkmaktadır. Açık işler için eğitim düzeyi olarak da işletmeler tarafından yüzde 70 oranında asgari düzeyde eğitim talep edilmiştir.
Diğer eğitim seviyeleri bunu takip etmektedir. Araştırma kapsamında işverenlere meslek olarak en çok hangi meslekte teminde güçlük çektikleri sorulmuş, alınan cevapta ilk sırada satış danışmanı, bunu sırasıyla pazarlamacı, aşçı, ön muhasebeci, mobilya montaj işçisi, kepçe operatörü, plastik doğramacı, satış temsilcisi meslekleri izlemektedir. İşverenlerin yüzde 74’nün yeterli beceri ve niteliğe sahip eleman bulaması, yüzde 70’nin tecrübeli eleman bulaması ve yüzde 47’sinin de bu meslekte eleman bulamaması olarak teminde güçlük çektikleri ifade edilmiştir” denildi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.