301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
06 Ağustos 2018 - Pazartesi 15:52
 
Direniş Öyküsü
Nuran Benli
 
 

Güzel yürekli okuyucumun direniş öyküsü:

Uysaler ailesi ile üç yıl önce İzmir'in Menderes ilçesinin Gümüldür sahil beldesinde "Smyrnanın Kalemleri Okur Yazar Buluşmasında" tanışmıştık. İnsanların hayatına bir anda konuk olan dostları vardır, Uysaler ailesi de Benli ailesi için bu değerlerden biri oldu. Bilgisayar mühendisi olan Uğur Uysaler Almanya'da uzun yıllar öğretim üyesi ve imtihan kurulu görevlisi olarak çalışmış. Çalıştıkları vakitler yılın bir ayında Gümüldür'e gelir annelerinin yazlığında kalırlarmış. Annelerini kaybettikten sonra ana yadigarı bu güzel beldeye daha bir ayrı ısınmışlar. Şu an ise Uysaler ailesi yılın sekiz ayını Gümüldür'de kalan dört ayını ise sağlık kontrolleri için Almanya'nın Münih kentinde geçiriyorlar.

iki kız, iki oğlan dört çocuk sahibi Uysaler ailesinin sanata olan düşkünlüğü ve sanatla uğraşması aileye ayrı bir tarz ayrı bir renk katmış. Ancak bu mutlu, sağlıkla sürdürdükleri hayatları Uğur Uysalerin şeker hastalığı ile tanışmasıyla aniden bozulmuş. Uğur Bey hızlı seyreden hastalık sebebiyle kısmi felç olmuş, daha sonra da şekerden dolayı gözlerini kaybetmiş. Bu arada yaşadıkları yaşam yolculuğu çiftimizi hastane serüvenleri ile bir hayli yormuş. Sevim Hanım'ın duaları, sabrı ve derin sevgisiyle zor günleri bir nebze olsun geride bırakıyorlar. Zorlu gidişatı değiştiremeyeceklerini anladıkları anda bir karar alıyorlar. Bundan sonra şeker hastalığıyla barışık yaşayacaklardır. Onları tanıdığımızda önce hayata bakış açımız değişti.

Hayatta hiç bir zaman küçük olayları abartmamak gerektiğini, yaşamda bedensel engellerin insan için hiçbir ehemmiyetinin olamayacağını öğrendik. Daha sonra aşkın ehemmiyetini öğrendik. Ve tembelliğin aslında bir beceriksizlik olduğuna tanık olduk. İnsan isterse hiç bir engel ona set olamaz. Tembelliğin insanlar için en büyük engel olduğuna kani olduk. Bu dostlardan zor zamanda Hakka sığınarak sabrı izledik. Sevginin gücünü, sadakati ve hayata bağlılığı öğrendik. Sevim Uysaler eşine duyduğu derin sevgi ile zor yolculukta artık eşi için bir rehber olmuştur. Uğur Uysaler eşinin gözleriyle mesleğini hobi olarak kaldığı yerden devam etmeye karar vermiş. Öncelikle Yazlıklarının bahçesine kamera yerleştirmeyi birlikte başarmışlar. Sonra evlerinde kullandıkları elektronik aletleri bozulduğu zaman bu kez ikili tamir ederek bu hobilerine devam etmişler. Ardından eşin dostun işlerinde Uğur Bey usta, Sevim Hanım çırak olmuş. Güzel beraberlikleri usta çırak olarak sürüp gitmeye başlamış. Uysaler çifti imrenilecek birliktelikleri ile hem örnek bir çift hem de Gümüldür' ün ve tatilcilerin sevgilisi olmuşlar. Bu güzel insanların her işine koşan dostları da var. Var olmasına var da küçük yerlerde istediğiniz alet edevatı bulamaz, sorun yaşarsınız. Son çalışmalarında olduğu gibi. Uğur Bey Almanya'da sağlıklı günlerinde kullandığı elektrikli motorunu Gümüldür' e getirir. Beldede elektrikli şarj istasyonu olmayışından dolayı motorunun üzerine Sevim Hanımın yardımı ile bir güneş paneli yaparlar. Ancak panelin taşıyıcı ayaklarını istedikleri gibi yapamazlar. Yollarımızın engebeli olması dolayısıyla panelin sarsılmasından dolayı arızalar meydana gelir. Bu sebeple ulaşımı sağlıklı yapılamaz.. Atasözümüz şöyle der "Bilge ele alet gerek, alet işler el övünür." Doğru ancak bu güneş paneli taşıyıcı ayaklarını yoktan var eden de o eller olduğundan, övünmek o elin hakkıdır yeter ki yollar düzgün olsun yollar yol olmayınca istenilen neticeye varılamıyor maalesef. Onlar bu yola baş koydukları için ısrarla başarma sevdasına koyulurlar. Her arızada bir o kadar yorgunluk yaşar olmuştu dostlarımız. Çok para harcanmış istenilen hedefe varılmamıştı. Ve buraya kadar demişler

Bende bir yazımda sıra dostlarda demiştim. Bu değerli dostlara uzanacak bilgi beceri erbaplarından gelecek destek beklenirken çok daha güzel bir haber geldi. Güzel yürekli dostlarından birinin aracılığı ile çift taşıyıcılı ATV motor haberi Uysaler çiftine ulaştı. Yedek parça sıkıntısı çekmeyin, oraya harcayacağınız paraya bu aracı alın dendi öyle de oldu. Uygun bir fiyata bir motor aldılar. Şimdi can arkadaşlarımızın yaşamı çok daha kolay oldu. Dilerim iyi insanlar güzel düşünceleri ile muamele görsünler. Sizlerle bu başarı gayret öyküsünü paylaşırken sevginin gücünü görmenizi istedim. Bizler güzel dostların hayata tutunma gayreti ile mutlu olduk eminim dudağınızın kıyısında bir tebessüm bırakmışımdır. Her zaman söylerim her kapı ardında mutlaka bir yaşam öyküsü vardır. Örnek teşkil etsin diye paylaşmanın güzel duygusu ile canım ülkemde mutluluğun tadına varmamız temennisi ile sevgiyle kalın.

Fedakar arkadaşım, Sevim Hanım'ı ilk tanıdığım zaman bir kadının eşinin sağlığına kavuşması için direnişi, yaşamdan zevk almasını sağlaması için yaptığı o güzel mücadelesine sesiz kalmamış bu dizeleri kaleme almıştım. Siyah Saçlı Kadın

Karanlık bir geceye

Sanki diz çökmüş gibi

Parıltılar saçıyor

Siyah saçlı bir kadın

 

Sorsanız kederi çok

Yükü ağır gelmiyor

Çünkü o hep söylerdi

"Sevgim kuvvet veriyor"

 

Ağzında hep heceydi

Sevgiydi anahtarı

"CANISI" derken sanki

Gülerdi dudakları

 

Güzel günleri olmuş

Sevgili yaşamışlar

Bir de sevgi meyvesi

İki kız, iki oğlan

 

Dert kasavet yok artık

Deniz sahil her yanı

Canısıyla dolaşır

O sevgi anahtarı

 

Bazen gurbet illerde

Bazen de Türkiye'de

Mutlu gülümsüyordu

Siyah saçlı o kadın

 
Etiketler: Direniş, Öyküsü, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı