301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
10 Temmuz 2018 - Salı 18:45
 
Çocuklarda istismar
Psikolog Rukiye Bitiktaş
 
 

Çocuklarda istismar; fiziksel, duygusal ve cinsel olmak üzere bir yetişkin tarafından çocuğa yöneltilen uygunsuz eylemlerin tümüdür. Bu eylemlerin sonucunda çocuklar ruhsal, fiziksel, cinsel ve sosyal açıdan zarar görmekte, sağlık ve güvenlikleri tehlikeye girmektedir. Çocukların ihtiyaçlarını göz ardı etme, kendini değersiz htirme gibi tutum ve davranışlar da istismar içine girmektedir.

 

Fiziksel İstismar; istismar çeşitlerinin içinde en kolay fark edilen şeklidir. Ebeveynin veya bakım verenin çocuğa karşı kaza olmaksızın fiziksel şiddet uygulamasıdır. Vurma, ısırma, yakma, zehirleme, boğma gibi çocuğun bedenine doğrudan zarar veren davranış türleridir.

 

Kısa dönemde görülen belirtileri;  açıklanamayan yara, kırık, morluk, yanık izleri ve saç kaybı vb.

 

Uzun dönemde görülen belirtileri; düşük benlik saygısı (sosyal etkinliklere karşı reddedici tutum), depresyon, kaygı, korku, öfke, güven kaybı, suçluluk duyguları, pasif ve içekapanık davranışlar ayrıca saldırgan davranışlar, akademik düzeyde düşüş, öğrenme güçlüğü, madde bağımlılığı gibi sorunların baş göstermesidir.

 

Fiziksel istismarın kazadan ayırt edilebilmesi için yaralanmaların hangi bölgelerde olduğuna ve çocuğun bulunduğu gelişim dönemine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu yaralanmalar en fazla göğüste, sırtta, üst kolda, baldırlarda, genital bölgelerde, yüzde, üst dudak ve damakta görülmektedir.

 

Fiziksel istismar durumunda öncelikle aileyi bilgilendirmek gerekir. Eğer istismarın aile içindeki şiddete bağlı olduğu düşünülüyorsa gerekli merkezlere (Sosyal Hizmetler, Çocuk Esirgeme Kurumu, Karakollar, Cumhuriyet Savcıları) ihbarda bulunulmalıdır. Bu durumun bildirilmesi çocuğun korunmasına ve aileye yardım sağlanmasına olanak sağlar. Ayrıca bildirim bir suçlama olarak düşünülmemelidir. Çocuğun durumunun değerlendirilmesi için yapılan iyi niyetli bir istekten ibaret olduğu bilinmelidir.

 
Etiketler: Çocuklarda, istismar,
Yorumlar
Haber Yazılımı