Yazı Detayı
09 Ekim 2018 - Salı 14:49
 
Bir musibet bin nasihatten iyidir
Cem Öksözoğlu
cemoksuzoglu@hotmail.com
 
 

Van Büyükşehir Belediyespor bu hafta kırılma yaşayabileceği önemli bir maçta Ankara'da Altındağ Belediyespor deplasmanından 3 puanla dönerek kenti büyük bir sevince boğdu.

 

Karşılaşma öncesinde takımımız haftaya 8 puanla zirvenin 2 puan gerisinde girmişti. Rakibimiz Altındağ Belediyespor ise ligde oynadığı 5 maçta aldığı 4 beraberlik ile yenilmesi zor bir rakip imajı çizmekteydi. Ligde son 2 haftada 5 puan kaybeden takımımızın bu maçta kaybedeceği puanlar takımda ve kentte kırılma ihtimalinin olmasını sağlayabilecekti.

 

İşte bu şartlarda hafta boyu çalışmalarını gerçekleştiren takımımız karşılaşmaya; Salih, Serdar, Emre, Burçak, Yakup, Barış, Bilal, Mutlu, Güney, Uğur, Çağrı ilk 11'i ile başladı. İlk dakikalar rakibimiz Altındağ Belediyespor'un atakları ile başladı. Takımımız topu rakibe vererek temkinli bir oyun anlayışı ile mücadelesini sürdürdü. Ancak maçın 7.dakikasına gelindiğinde Barış Sağır'ın sakatlanması takımda soğuk duş etkisi yarattı. Oyuna Soner Birinci dahil oldu. Kısa bir süre sonra Yakup Demir'in de sakatlanması ile 2.oyuncu değişikliği yapmak zorunda kaldık. Deyim yerindeyse 15.dakikada bizim için olabilecek en kötü senaryo gerçekleşmek üzereydi. Maçın hakeminin de bu dakikalarda Çağrı'ya verdiği anlamsız sarı kart takımımızın moral motivasyonunu bir süre olumsuz etkiledi.

 

Yukarıda saydığım etkenler takımı olumsuz etkiler diye beklerken takımımız özellikle 30.dakikadan sonra sahada futbol resitali sundu. Tabii ki bu durumun çeşitli nedenleri bulunmaktaydı.

 

Peki, neydi bu nedenler?

 

-Stoper mevkiine Soner Birinci gibi bu mevkii oyuncularına göre daha çabuk ayakları iyi orta saha oyuncusu özellikli bir futbolcunun girmesi takımın defansı biraz daha öne çıkarmasına neden oldu. Burçak Özkanca'nın da agresif oyunu da bu durumun oluşması açısından oldukça önemlidir. Bu durum takımın boyunun kısalmasına neden oldu. Şampiyonluğa oynayan bir takım için olmazsa olmazlardandır. Maalesef ilk 5 hafta oyuncu özelliklerinden dolayı bunu gerçekleştirememiştik.

 

-Bilal Özhan'ın ön libero mevkiine geçmesi, Oktay Aydın'ın 8 numara mevkiine geçmesi ile takımın atletizminde gözle görülür bir gelişme olduğu gibi takımda pas kalitesinin artmasına, topun 3. bölgeye ulaştırılmasında başarı sağlandı. Bu takım formasyonu Güney Tutçuoğlu'nun 3. bölgede daha fazla kalmasını sağlayarak oyunda daha efektif olmasını sağladı. Güney'in ceza alanı çevresinde daha fazla bulunması Çağrı Tekin'in de performansını olumlu etkiledi.

 

-Takımımızın ilk 5 haftalık performansında en sıkıntılı bölge olarak gözüken sol kanatta maç öncesinde hocamız Feyyaz Uçar ligde ilk defa Emre Toptan'ı oynatırken ilk 5 maçta sol bekte istenilen performansı gösteremeyen Mutlu İlengöz sol açık mevkiinde görev yaptı. Bence sol kanatta bu sezon aldığımız en yüksek verim bu maçta idi. Bu durumda sol kanat formasyonun da yapılan değişikliklerin önemli olduğunu düşünüyorum. Maçı izleyenler dikkat etmiştir. Bu maçta sol kanattan diğer maçlara göre daha az pozisyon verdiğimiz görülecektir.

 

Bu maçta sol kanattan aldığımız verim artınca ilk 5 hafta da deyim yerindeyse mahkûm olduğumuz sağ kanatın yükünün hafiflemesine neden oldu. Bu durum hücum da çeşitliliğin artmasını sağladı. Sanırım Altındağ Belediye takımı bu oyun formasyonunu beklemiyordu.

 

Sakatlık her takım ve futbolcu için şüphesiz kötü bir şeydir. Lakin takım formasyonunda ve oyuncu değişikliklerinde doğruyu bulmamız için bu sakatlıkların hayırlı olduğu kanısındayım. (Bu arada Ahmet, Yakup ve Barış Sağır'a da geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. En kısa sürede aramızda olmaları dileğiyle)

 

Sanırım bir konuda mutabıkız sizinle sayın okuyucularım! Van Büyükşehir Belediyespor taraftarı galibiyetin yanında göze hoş gelen iyi futbolu da talep etmektedir.

 

Bence bu sezon ilk defa takım olarak galibiyet ile birlikte güzel futbolda izledik. Kentte konuştuğum herkes Pazar günü oynanan maçtan sonra çok mutlu idi. Herkes ilk defa bu kadar umutlu idi. Herkes Cumartesi günü oynanacak Kızılcabölük maçını geçen Pazar maç bitiminden yaşamaya başlamıştır.

 

Kızılcabölük maçı bizim için Altındağ maçının anlam kazanması açısından oldukça önemli bir karşılaşma. Ayrıca direk rakibimiz olması hasebiyle 6 puanlık bir maç. Sanırım seyirci rekoru bu maçta kırılabilir. Tribünlerin ful olacağını hatta ve hatta dışarıda insanların kalabileceğini düşünüyorum.

 

Eğer Kızılcabölük maçını alırsak 7 maçta 14 puan alarak 2 puan ortalamasını yakalayacağız. Bildiğiniz üzere bu liglerde 2 puan ortalaması tutturan takımların şampiyonluk şansı oldukça yüksek. İnşallah Cumartesi bu ortalamayı tutturacağız.

 

Yazımın sonunda bu galibiyetin mimarları Van Büyükşehir Belediyespor Kulüp Başkanı Sayın Servet Yenitürk ve Yönetim Kurulunu, Teknik Direktörümüz Sayın Feyyaz Uçar ve teknik ekibini, oynayan veya oynamayan tüm oyuncu kardeşlerimi ve cefakar vefakar Van Büyükşehir Belediyespor taraftarını kutlarım.

 

Darısı bundan sonraki maçlara İnşallah.

 

İyi Okumalar, Kalınız Sağlıcakla!

 
Etiketler: Bir, musibet, bin, nasihatten, iyidir,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Play Off'un Anatomisi
Bir Şampiyonun Anatomisi
Urartularda dini yapıya kısa bir bakış
Han Mahmud İsyanı (1845-1847)
Amerikalı Gazeteci Ermeni olaylarını anlattı
ERMENİLER İTİRAF EDİYOR
Van'a gidiyorsunuz şehirde durum ağır
Doğu ve G.Doğu'nun idari taksimatına dair kısa bir bilgi
Tarihi süreç içinde Van nüfusu hakkında bilgiler
Van ve çevresindeki Hristiyanlık dönemi yapıları
Van ve civarı deprem tarihi üzerine…
Luigi Damato olayının uluslar arası boyut kazanması
Urartu bahçeleri
Van Valisi Hamid Paşa'yı kim öldürdü?
Büyükşehir'de kritik Esenler Erokspor maçı öncesi
Ferit Melen 30 yıl önce aramızdan ayrıldı: Vanlıların kalbinde yaşıyor
Seyahatnamelere Göre Türklerin Van ve Çevresine Yerleşmeleri
1950-1960 tarihleri arasında Van'da demokrat parti
1946-1950 tarihleri arasında Van'da Demokrat Parti
Geçmişte Vangölü isminin kaynağı ve gemicilik
Van Ulu Camii Tarihi Üzerine
Van Gölü civarında Türkler ve Türkçe
Van'da bağcılık tarihi üzerine
Ernis Köy Enstitüsü
Vanlı Müslümanların 1915 Trajedisi
Van'ın İşgali 103 Yaşında
Van Halkevi (1932-1951)
Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde Van'da Basın
Osmanlı Devleti’nin son yıllarında Van’da eğitim
Soykırım yalanı ve gerçekler (6)
Soykırım yalanı ve gerçekler (5)
Soykırım yalanı ve gerçekler (4)
Soykırım yalanı ve gerçekler (3)
Soykırım yalanı ve gerçekler (2)
Soykırım yalanı ve gerçekler (1)
Ermeni Terör Örgütü Asala
2 Nisan Van'ın Kurtuluşu
19.Yüzyılda Ermeni Milliyetçiği ve Ermeni Terör Örgütleri
Van Belediye Başkanı Bedros Kapamacıyan ve Doktor Maltizyanı kim öldürdü?
Van'da Bir Ermeni Komitacı Aram Manukyan
Haber Yazılımı