Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Yazı Detayı
24 Mayıs 2020 - Pazar 18:44
 
ANILARLA ESKİ VAN’A DOĞRU BİR YOLCULUK
Nedim İlikçi
 
 

Değerli okurlar;  Ümit Kayaçelebi Abimiz Van ile ilgili kitaplar okumayı, bilgiler toplamayı, gözlemler yapmayı kendine yaşam gayesi edinmiş bir büyüğümüzdür. Bu çabalarının semerelerini, kitapları, gazete yazıları ve sosyal medya aracılığı ile biz okuyucularla paylaşır. Bizlerin Van’ın tarihi, kültürü ve sanatı hakkında bilgi sahibi olmamıza vesile olur.

Ümit Abimiz Gençlerin tarihi birikime sahip olmalarını önemser. Davet edildiği okullara giderek sohbet ve konferansları ile gençlerimize Van’ı anlatır. Yerel gazetelerde yazdığı yazılar ile yetkili mercilerin dikkatlerini tespit ettiği sorunların çözümüne çekmeye çalışır.  Yerel ve ulusal radyo programlarına katılarak Van’ı anlatır.

Radyolarda ve televizyonlarda bizzat programlar yaparak ilimizin dertlerine merhem olmaya çalışır.  Van’da kültür-sanat ile ilgili her toplantılara katılmaya ve destek olmaya ehemmiyet verir. Sahip olduğu fotoğraf, sinema ve müzik arşivinden paylaşımlar yaparak gençlerimizin kültür hafızalarını zenginleştirmeye çalışır. Kısacası Van’da binlerce yılda oluşmuş kültür hazinelerinden derleyebildiklerini bizlerin bilgisine sunar.

Ümit Abi’nin başka kitapları olmakla beraber “Anılarla Eski Van’a Doğru Bir Yolculuk” isimli bir kitabı vardır. Bu kitabında Van’da yetişmiş ve çeşitli alanlarda nam yapmış hemşerilerimizden bir kaçının hayat hikâyelerini işlemiş. Van’da kız isteme, nişan düğün, gelin kaynana ilişkileri, doğum, ölüm, taziye, komşuluk ilişkileri ve özel günlerde yapılan etkinlikleri konu edinmiş. Eski Van’da çocukluk yaşamı, ramazan ve dini bayramlarda yaşananlar, eski Van’da sinemalar ve sinemalara atfedilen önem, Vanlıların özellik ve davranışları gibi birçok alanda bilgiler vermiş. Kitabına aldığı şiirlerinde Vanlıların gelenek, görenek, inanç, davranış, yemek, içmek vs. ile ilgili alışkanlıklarını okuyucularla paylaşmış.   “Kaç Kişi Kaldık” ve “Kimler Geldi, Kimler Geçti” başlıkları altında yazmış olduğu şiirlerinde ise bu gün hayatta bulunan-bulunmayan hemşerilerimizin isimlerini anmış ve onların belirgin özelliklerini birer mısra ile okuyucularla paylaşmıştır.

Yazarımız “ Çocukluk Günleri” başlığı ile yazdığı şiirinin bir dörtlüğünde:”/Mama yok! Annemiz besledi bizi,/Ak kundaklara da beledi bizi,/Ninnilerle pış pış eyledi bizi,/Nerde kaldı o çocukluk günleri…/ diyor ve eskiden çocukların hangi koşullarda büyütüldüklerini yeni gençliğin bilgisine sunuyor.

 “Türkiye’min Uğruna” isimli şiirinin bir dörtlüğünde Türkiye’ye duyduğu sevgiyi anlatırken”/Havasını koklayıp toprağını ektiğim,/Ben ölürüm Türkiye’min uğruna./Yeryüzünde yalnız cennet dediğim,/ Ben ölürüm Türkiye’min uğruna./diyor ve gençlere vatanın ve milletin kıymetini bilmeyi salık veriyor.

Van’da eski bayramları anlattığı “Van’da Bayram” isimli şiirinin bir dörtlüğünde”/Toprak evler tertemizdi her zaman,/Hele bayramlarda görseydin aman,/Misafir kaynayıp taşardı her an,/Çok güzeldi Van’da eski bayramlar./ diyor ve Van’da eski bayramları tasvir ediyor. Bayramların barış, yardımlaşma ve kaynaşma günleri olduğunu, tatil olarak algılanmasının bayramların ruhuna aykırı olduğunu anlatıyor. Eskiden yaşanan bayramlara özlemini dile getiriyor.

 “Van’a Bakarken” ismi ile kaleme aldığı şiirinde “/Niye pis olmuş bilmem bu ahali,/Kirletip duruyor bu güzel ili,/Netsin belediye, ne etsin Vali,/ Van’ın şu haline bakar ağlarım./ diyor ve Vanlıların şehrin temizliğine yeterince dikkat etmediklerinden yakınıyor. Kamu görevlilerinin yaptıkları temizlik hizmetlerine vatandaşların da şehri kirletmeyerek katkı sağlamaları gerektiğini anlatıyor.

”Anam” isimli Van şivesi ile kaleme aldığı şiirinin bir dörtlüğünde” Yığılmış esvapları teşte  goyardi,/Biraz çivit, biraz da perek  gatardi,/Dağ gibi esvapları nasıl yığardi,/Bağçada şiritlere  sererdi anam./ diyor ve teknolojik araçlar evlerimize girmeden evvel ev hanımlarının yaşadıkları zorlukları bu günün nesline aktarmaya çalışıyor.

Yaşamın bu günkü kadar kolay yaşanmadığını bu şiiri okuyan gençlerimiz fark etsinler diliyorum. Kırk elli yıl önce günlük hayatımızda kullandığımız nesnelerin isimlerine sözlükten bakma zahmetinde bulunsunlar istiyorum. Teknolojinin yaşam şeklimizi değiştirdiği gibi günlük hayatta kullandığımız birçok nesneyi ve kelimeyi de hayatımızdan çıkardığını unutmasınlar diye arzu ediyorum.

 “Anılarla Van’a Doğru Bir Yolculuk” isimli kitap Ümit Kayaçelebi tarafından yazılmış. Van Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından Van’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılı anısına 2017 yılında bastırılmış ve 292 sayfadan ibarettir. Kitabının arka kapağında  “annem, babam, nenem ve dedem kadar Van’ı seviyorum” diyen Ümit abimizin yazdığı bu kitabı okumakla Van’ımızı daha iyi tanıyacağınızdan kuşkunuz olmasın.

Kalın sağlıcakla….

 
Etiketler: ANILARLA, ESKİ, VAN’A, DOĞRU, BİR, YOLCULUK,
Yorumlar
Diğer Yazılar
ALİ İHSAN SABİS HARP HATIRALARIM BİRİNCİ DÜNYA HARBİ
KİLİM
VAN'DA GÖÇ HAREKETLERİ
Alıntılar ve Fotoğraflarla 1914 ÖNCESİ ERMENİ KÖY HAYATI
V. ULUSLARARASI VAN GÖLÜ HAVZASI SEMPOZYUMU
Sultan II. Abdulhamid Döneminde Van Vilayeti
Van Kent Araştırmaları
Yakın Tarihimizde Van Uluslararası Sempozyumu
VAN VE ÇEVRESİNDE ERMENİ İSYANLARI(1896-1916)
İngiliz Konsolos James Brant'ın Gözüyle Doğuda Değişim Yılları (1836-1852)
Doğu Anadolu ve Urartular
Görenlerin Gözü ile Van'da Ermeni Mezalimi
Van yatırları ve menkıbeleri
Van Mutfak Kültürü
Van Efsaneleri
Osmanlı Arşiv Belgelerinde Van
Ermeniler ve 1915 Tehcir Olayı
Van Tarihi ve Kürtler Hakkında Tetebbuat
Van Demek Vatan Demek
Evliya Çelebi Seyahatnamesi
Van Tarihi
Van Üçlemesi Gülü Astım Duvara
Hatıralarım "Ermeni Olaylarının İçyüzü"
Van Gölü'nün gemileri Tatvan'dan Bodrum'a yelken peşinde bir yaşam
Anadolu'da Amerikan Misyonerliği ve Misyon Hastaneleri (1880-1934)
Yakın tarihin canlı tanığı ZEVE
Arşiv Vesikalarıyla Ermeni Mezalimi ve Ermeniler
Kazım Karabekir Hayatım
XVI. ve XVII. Yüzyıllarda Van (1548-1648)
Ermeni Komitelerinin A'mal ve Harekât-I İhtilaliyyesi
GEÇMİŞTEN GELECEĞE VAN TÜRKÜLERİ-1 (Sözlü Kırık Havalar)
YÜKSEK YAYLANIN BAŞKENTİ VAN-TUŞPA Arkeolojik Rehber
Amerikan Misyonerlerinin Faaliyetleri ve Van İsyanları (1896)
Egido'nun hazin sonu
Ölüm ve sürgün Osmanlı Müslümanlarının etnik kıyımı (1821-1922)
Beş Türk Eyaletine Doğru
20. YÜZYIL DÖNEMECİNDE RUS GENERAL MAYEVSKY'NİN TÜRKİYE GÖZLEMLERİ VAN-BİTLİS VİLAYETLERİ ASKERİ İSTATİSTİĞİ
Ah Tamara
YIKILAN BİR ŞEHRİN ANATOMİSİ
Doğunun Yıldızı Van
Sefername
Van'da Ermeni Devleti Denemesi -Belgelerle-
Van'da Ermeni Mezalimi (1895-1920)
Cumhuriyet Dönemi'nde Vangölü havzasında yapılan kamu harcamaları ve yatırımlar (1923-1950)
Çeşitli Yönleriyle Van
OSMANLI ORDUSUNDA DÖRT YIL (1915-1919)
Bizim Eller Van
Ermeni Dosyası
Zavallı bir kuşun feryadı
Şark Yıldızı
Sona
Seyahatname-i Hudud
Türkiye'de Ermeni Meselesi
Urartu Tarihi ve Kültürü
Tarihi hakikatler
Seyyahların Gözüyle Van XIX. Yüzyıl
Van Hayatının En Yakın Şahidi: Molla Hamid Ekinci
Vilayat-ı Şarkiye Mültecileri Unutulmuş Bir Göç Trajedisi (1915-1923)
1915 Van'da Ermeni İsyanı
Sadettin Paşa'nın Anıları
Van konulu kitaplar
2 Nisan 2018'in bir Vanlı olarak bana hatırlattıkları
Haber Yazılımı