Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
22 Haziran 2020 - Pazartesi 09:08
 
Yerden Isıtma Sistemleri
Yaşam Haberi
Yerden Isıtma Sistemleri

Etkili ve verimli bir ısınma sistemi olan yerden ısıtma her geçen gün daha fazla geniş kesim tarafından tercih edilen, yüksek performans sistemine sahip bir ısıtma yöntemidir. Yenilebilir enerjinin en iyi biçimi olan yerden ısıtma sistemleri Desenerji olarak tarafımızdan güvenli, ekonomik, hızlı ve pratik bir şekilde yapılmaktadır. Bu sayede alan genişliği ne olursa olsun etkili sonuçlar elde etmek için en iyi çözümler sunulmaktadır.

Yerden Isıtma Nedir?

Bu etkili ve günümüz ısıtma teknolojisinin tam olarak kavranabilmesi için yerden ısıtma nedir sorusuna yanıt vermek gerekmektedir. Yerden ısıtma ya da yaygın olarak bilinen bir diğer ismi ile alttan ısıtma sistemleri ev, işyerleri, cami, oteller, villalar gibi pek çok alanda kullanılabilmektedir. Temelde zemine enerji taşıyacak özel boruların – kabloların yerleştirilmesi ile çalışma prensibine sahip olan yerden ısıtma, kendi içinde üç ana kısma ayrılmaktadır;

 • Sulu yerden ısıtma,
 • Elektrik kablolu yerden ısıtma,
 • Karbon film yerden ısıtma,

Bunlar arasında en sık tercih edilen sulu yerden ısıtma sistemleridir. Ancak temelde yerden ısıtma sistemleri, diğer ısıtma sistemlerine göre çok daha ekonomik ve enerji tasarrufu sundukları için tercih edilmektedir. Aynı zamanda yerden yayılan ısının tüm alana eşit şekilde dağılması ile birlikte daha dengeli bir ısıtma elde etmek de mümkün olduğu için yerden ısıtma sitemlerinin kullanım alanları artış göstermektedir.

Sulu Yerden Isıtma Nedir?

Yerden ısıtma sistemi seçenekleri arasında yaygın olarak kullanılan sulu yerden ısıtma pek çok alanda kullanmaya uygun ve enerji bakımından yüksek performans gösteren bir sistemdir. Öncelikli olarak sistem döşenecek alana firmamız tarafından gerekli olan incelemeler ve gerekliyse zemin düzeltmeleri yapılır. Ardından uygulama alanın üzerine izolasyon malzemeleri döşenerek, ısıtmayı asıl olarak sağlayacak plastik boruların döşenmesine geçilir. Döşeme yapılan boruların içinden su geçilir, bunu sağlayacak olanlar da kolektörlerdir. Kolektörler yani su toplayıcı ve dağıtıcılar montaj yapılan alanın büyüklüğüne göre farklı adetlerde olabilmektedirler. En sonunda uzman ekibimiz tarafından yapılan test işlemlerinin sonucunda yerden ısıtma işlemi tamamlanmaktadır.

Sulu yerden ısıtma sistemleri gün geçtikçe popüler olan ısıtma alanında son pratik olmalarının yanında uzun ömürlü şekilde kullanılmaları ile de tercih edilen bir sistemdir. Ana dağıtıcıya bağlanan borular, eşit şekilde döşeme yapılmış tüm alana ısı dağıtırken yerden ısınma olduğu için de mesken sakinlerinin daha kolay şekilde ısınmalarına yardımcı olmaktadır. Ayrıca sulu yerden ısıtma sistemleri doğrudan güneş enerjisine de bağlantı yapılabildiği için ekonomik açıdan da son derece elverişli bir yapıya sahiptirler.

Sulu Yerden Isıtmanın Kullanıldığı Alanlar

Sulu yerden ısıtma borusu uzunluk bakımından sınırsız imkân verdiği için pek çok alanda yerden ısıtma kullanılabilmektedir. Polimer yapıya sahip borular ısıtma sisteminin hem uzun ömürlü olmasını hem de daha sağlıklı bir ısıtma yapmasına olanak tanıyorlar. Sistemin temel yapısının kolay olması nedeniyle istenen her türlü alanda; ev, villa, cami, işyeri, fabrika, hastane, hamam, havuz gibi alanlarda kullanılabilmektedir. Özellikle spor salonlarındaki havuzlarda bu sistemin kullanılması müşterilerin istedikleri sıcaklıkta suya girebilmelerini sağladıkları için son derece avantajlıdır. Yerden ısıtma sisteminin döşenmesi için en önemli nokta montaj yapılacak alanın uygun olmasıdır. Uygun hale getirme işlemleri de firmamız tarafından yerine getirildiği için bu durumda herhangi bir ekstra uğraş ya da çaba gerekmemektedir. Dolayısıyla zemin kısıtlaması da söz konusu olmamaktadır. Aynı şekilde zeminin asıl malzemesinin ne olduğu da önemli değildir; bu bakımdan doğal taş, fayans, mermer ya da ahşap parke kaplı zeminlerde de yerden ısıtma sistemi rahatlıkla kullanılabilmektedir. Ahşap parke zeminler için çok merak edilen sistemin parkelere zarar verip vermeyeceği ise borular doğrudan çıplak zemine döşenmediği ve yalıtım malzemesi kullanıldığı için herhangi bir zarar vermedikleri şeklinde yanıtlanabilmektedir. Böylece parkeler kaldırılmadan ya da herhangi bir zarar görmeden sistemin döşenmesi mümkündür.

Sulu Yerden Isıtma Faydaları Nelerdir?

Sulu yerden ısıtma faydaları avantajları olarak görülecek pek çok durum bulunmaktadır;

 • Öncelikle sulu yerden ısıtma her türlü zemin üzerine rahatlıkla uygulanabilen bir yapıya sahiptir.
 • Sistem diğer ısıtma sistemlerine kıyasla çok daha ekonomik olmaktadır. Hem kurulum hem de kullanım sırasındaki maliyetler, benzerlerinin oldukça altında olmaktadır.
 • Yaşam alanının daha sağlıklı ve hijyenik bir yapıda olmasına özen göstermektedir çünkü tamamen zeminde olduğu için etrafına toz gibi benzeri akarların yayılmasını önler.
 • Dengeli bir dağılım yaptığı için döşeme yapılmış tüm alanda eşit sıcaklık değerleri bulunur. Özel olarak kullanılan yerden ısıtma borusu çeşitleri sayesinde de boruların içinden rahatlıkla su geçer ve bölgelerde tıkanma yaratmaz.
 • Diğer ısınma yöntemlerine göre fatura bazında en az yüzde 20’lik bir tasarruf söz konusudur. Bu oran bina yalıtımı ya da kullanım şartlarına göre yüzde 40 gibi bir orana da çıkabilmektedir.
 • Zeminde kaldığı için alanın daha geniş bir şekilde kullanılmasına olanak tanır ve aynı zamanda katlar arasında da daha dengeli bir ısıtma yapılmasına imkân verir.
 • Soğuk mevsimlerde insanın üşümesi en fazla ayak ve yakın bölgelerinde olmaktadır, yerden ısıtma sistemleri ise ayak tabanlarını ideal olan sıcaklıkta tutmaya yardımcı olarak vücudun üşümesinin önüne geçer ve çoğu hastalığın da oluşmasını engeller.
 • DesEnerji.com olarak sulu yerden ısıtma sistemlerinde alanında önemli markaların ürünleri tercih edilmekte ve yapılan işlem sonrasında kurulan sistem çok uzun ömürlü, arıza çıkarmayacak yapıda olmaktadır. Aynı zamanda yerden ısıtma fiyatları da diğer sistemlere göre oldukça uygundur.

Elektrik Kablolu Yerden Isıtma Nedir?

Elektrikli yerden ısıtma sistemleri elektrik enerjisini kullanarak, sistemin kurulduğu alanlarda etkili ve tasarruflu ısınma sağlayan yöntemlerdir. Yerden harika bir konfor sunarken, ısınma maliyetlerinden de tasarruf sağlayan bu sistem odanın en hızlı şekilde ısınmasını sağlamak amacıyla zemin yüzeyine yakın olarak kurulmaktadır. Zemin üzerinde eşit ısı dağılımı sağlayarak konfor ve sıcaklık gibi isteklere iyi sonuçlar veren bir yöntemdir. Termostat üzerinden odada istenen ısı değerleri kolaylıkla ayarlanabilmektedir.

Temelde elektrik kablolu yerden ısıtma sisteminin çalışması, ısıtılması istenen alanın zeminine ısıtıcı kabloların özenli ve güvenli bir şekilde döşenmesi ile olmaktadır. Bu konuda güvenlik konuları merak edilebilir ancak kullanılan kablolar ve yalıtım malzemesi elektrik açısından hiçbir zarar vermeyecek yapıdadır. Daha sonra kabloların bağlandığı termostat sayesinde zemin sıcaklığının kontrol edilmesi sağlanır. En basit ifade ile çalışma prensibi elektrikli battaniyelere benzemektedir. Elektrik akımı sisteme verildiğinde kablolar ısınır ve etrafa ısı yayarlar, elektrik gücü kesildiğinde yani sistem kapatıldığında ise kablolar ısılarını kaybeder. Ancak bunu manuel olarak ayarlamak gerekmemektedir, belirlenen ısı değerlerine ulaştığında sistem kendisini kapatmakta ve böylece tekrar o ısının altına düşüldüğünde otomatik olarak çalışmaya başlamaktadır. Bu durum ise büyük bir kolaylık ve rahatlık sunduğu gibi etkili bir enerji tasarrufu yapmayı da olanaklı hale getirir.

Bilindiği gibi kömür ya da gaz ile ısınmak uzun vadede oldukça masraflı olmakta, özellikle kış aylarının çok sert geçtiği bölgelerde faturalar son derece fazla olabilmektedir. Elektrik diğer enerjilere göre daha ucuz olduğu için elektrikli yerden ısıtma kullanmak da ekonomik olarak büyük yarar sunacaktır. Tüm işlemlerin uzman ekibimiz tarafından en doğru ve dengeli şekilde yapılması sonucunda elektrik gücü sayesinde etkili bir ısınma elde edebilir ve özellikle uzun vadede büyük tasarruflar sağlayabilirsiniz. Elektrikli yerden ısıtma sistemlerinin avantajları için şu maddeler sıralanabilir;

 • Elektrikli yerden ısıtma sistemlerinin döşenmesinde her türlü alan kullanılabilmekte; ahşap, beton, fayans, mermer ve laminat gibi tüm zemin kaplamalarında hiçbir sorun yaratmamaktadır. Kendi koruyucu yalıtımı olduğu için zemine zarar vermediğinden, daha sonra sökülmek istediğinde yine pratik şekilde sökülme işlemi yapılabilmektedir.
 • Toz zeminde kalmadığı ve sıcak hava dalgası sayesinde zeminden uzaklaştırıldığı için zeminlerin daha sağlıklı olmasını sağlar, aynı zamanda da hijyenik bir ortam sunar. Daha az hava akımı da yarattığı için temizlik yapma sürelerinin kısalmasına neden olur.
 • Banyo gibi alanlara kurulduğunda zeminlerin daha kısa sürelerde kurumasına yardımcı olur.
 • Özel olarak geliştirilmiş yapıları sayesinde insan sağlığına zarar vermeyecek elektromanyetik dalgalara sahiptirler.
 • Tüm oda boyutlarına ve biçimlerine uygulanabildikleri için farklı güç çıkışları olarak ayarlanan sistem, güvenli ve uzun ömürlü kullanım sunmaktadır.

Karbon Filmden Yerden Isıtma Nedir?

Karbon film yerden ısıtma sistemleri geniş bir alana; konut, villa, hastane, otel, cami, tarım ürünlerinin kurtulmasında, seralarda, okullarda ve benzeri yerlerde kullanıma sahiptirler. Her türlü zemine rahatlıkla uygulaması yapılabilmektedir. Halı altı şeklinde de kullanıma uygundur. Özellikle parke bulunan zeminlerde etkili bir ısıtma yöntemi olarak öne çıkmaktadır.

Karbon filmden yapılan yerden ısıtmalar dengeli ve homojen bir ısı dağılımı sundukları gibi aynı zamanda odalar arasındaki sıcaklık farklarının da az olmasına neden olurlar. Klasik sistemlerde yaygın olarak görülen tavanda ısı birikmesi gibi durumlar bu sistemde mümkün değildir. Yavaş hava dolaşımı sayesinde ısı kayıpları büyük oranda önlenir ve böylece ısının binanın yapı elemanlarında depolanması sonucunda ani sıcaklık değişimlerinin de önüne geçilir.

Karbon film ısıtmanın çalışma mantığı da elektrik sistemi ile mümkün olmaktadır. Yer zemine parke döşemesi yapmadan önce ya da mevcut parke kaldırılmadan uygulamak olanaklıdır. Her bölge için ayrı bir termostat yardımı ile ısı değerleri kontrol altına alınmaktadır. Kesikli kullanıma uygun olarak öne çıkmaktadır. Halı altından doğrudan kullanılabildiği gibi cami gibi geniş halı yüzeylere sahip alanlarda öne çıkan bir uygulama olarak bilinmektedir.

Uygun Fiyatlı Yerden Isıtma İmkânları

Yerden ısıtma sistemleri fiyatları firmamız tarafından en uygun ve ekonomik bütçe aralıklarında müşterilere sunulmaktadır. Özellikle yetkili bayisi olduğumuz Rehau yerden ısıtma sistemleri hem uzun ömürlü hem de daha verimli ısınma sağlamaktadırlar.

Alternatif ısıtma yöntemleri arayanlara harika bir fırsat sunan yerden ısıtma sistemleri, konut özelliği de göz önünde bulundurularak en hızlı ve pratik şekilde yeterli donanıma ve ekipmana sahip çalışanlar tarafından yapılmaktadır. Yerden ısıtma sisteminin verimli olması için bu uygulamaların alanında uzman olan kimseler tarafından yapılması oldukça önemlidir. Aksi halde sistemlerin uygulanmasında enerji kayıpları, dengesiz ısı dağılımı ve kısa sürede beliren arızalar gibi durumların görülmesi mümkündür. Yerden ısıtma sistemlerinde özellikle binanın inşaat halinde olduğu anda kullanım tercih edilmesi sürecin çok daha hızlı bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olmaktadır. Ancak yaşı çok olan binalarda dahi herhangi bir sorun ya da engel ile karşılaşılmadan yerden ısıtma sistemlerinin kurulumu yapılabilmektedir. Özenli yapılışı ile sadece hanelerde değil, işyerlerinde de avantajlı bir sistem olarak öne çıkan bu sistemler, kullanılan yüksek kaliteye sahip malzemeler nedeniyle de uzun ömürlü kullanım sunarlar ve her durumda, mevsim koşullarından bağımsız olarak ideal ısıtmayı sağlarlar.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yerden, Isıtma, Sistemleri,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı