301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
16 Haziran 2019 - Pazar 17:18
 
Yakın komşumuz 180 yaşında
Jandarma, kuruluşundan Birinci Dünya Savaşı’na, Rusların 1915'te Van'ı işgalinden günümüze kadar Şehit Van topraklarının her köşesinde Bölük, Tabur, Süvari Birliği, Alay, Tümen, Kolordu olarak kahramanca görev yapmış ve derin izler bırakmıştır.
Köşe Yazıları Haberi
Yakın komşumuz 180 yaşında

1914-1918'deki Birinci Dünya Savaşı ile 1919-1922'deki Kurtuluş Savaşı'nda, bir yandan iç güvenlik görevlerini sürdürürken diğer yandan birçok cephede yurt savunmasına katılan; emniyet ve asayiş ile kamu düzeninin korunmasını sağlayan ve diğer kanunların ve Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin verdiği görevleri yerine getiren; silahlı genel kolluk kuvveti olarak 14 Haziran 1839'da kurulan, jandarmanın 180. kuruluş yıl dönümü törenine katıldık. Törenin yapıldığı Van Jandarma Komutanlığı'na giden kışla yolunu adımlarken jandarmaya dair hatırlayabildiğim anılar ve büyüklerden dinlediğim öyküler, olaylar gözümde yeniden canlandı. Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, askerler ve davetlilerin bulunduğu törende jandarmanın başarılar dolu kurumsal öyküsünü dinleyip, ulaştığı noktayı yansıtan sergi ve gösterileri izlerken geçmişe kısa yolculuk yaptım.

 

Duygusal zaman tüneline girmiştim.

 

Türkçe'de jandarma, halk dilinde ise candarma/cenderme şeklinde söylenen jandarmanın gelip geçtiği yolun coşkusunu, kışlanın içinden geçerek buz gibi akan Eski Yengi Kehrizi'ni ve bu kehriz suyunun gücüyle çalışan amcamız İhsan Gündüz'ün çalıştırdığı Topçoğlu değirmenini, doğal çevreyi  gözlerim aradı.

 

Belediye Gazhanesini, kıyafetlerini kehriz suyunda yıkayan askerleri, kerpiçten yapılan çatı eğilimli toprak damıyla ilgi çeken, askerlerin ihtiyacı olan eşyaların ve gıda ürünlerinin satıldığı bahçeli evimizin arkasındaki baraka dükkanı, yaz aylarında askeri kamyon üzerinde geçen jandarma ile çocukça selamlaşmalarımızı, bahçemizdeki elma, armut, kayısıdan askerlere ikramı, Süvari birliği atlarını,  düğün salonu ve otel ruf'larının olmadığından jandarma orduevinde yapılan sivil düğünleri, baloları, asker sinemasına film taşıyanları, jandarma orduevinde 1994 yılında gerçekleşen Vanspor'un 1. Lig'e yükselme kutlamasını ve daha birçok şeyi hatırladım.

 

 

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ...

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yakın, komşumuz, 180, yaşında,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı