Haber Detayı
08 Ocak 2018 - Pazartesi 16:09
 
Vergi kutsaldır...!
Vergi önemlidir, Devletin tek gelir kaynağı ise çok daha önemlidir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu yıllarda, ağır şartların olduğunu es geçmeden bir hatırlayalım. Borç gırtlağa kadar. Ne borcu diyenler olabilir, hemen söyleyeyim Osmanlının dış borçları. Bu borçlar yetmemiş , bir de*İngiltere*İtalya*Fransa*Yunanistan *Rusya tarafından İşgal edilen topraklar da geri alınmış. Kim almış bakalım diyenlere de cevap Hazır.
Köşe Yazıları Haberi
Vergi kutsaldır...!

Vergi önemlidir, Devletin tek gelir kaynağı ise çok daha önemlidir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu yıllarda, ağır şartların olduğunu es geçmeden  bir hatırlayalım. Borç  gırtlağa kadar. Ne borcu diyenler olabilir, hemen söyleyeyim Osmanlının dış borçları. Bu borçlar yetmemiş , bir de*İngiltere*İtalya*Fransa*Yunanistan *Rusya tarafından  İşgal  edilen topraklar da geri alınmış. Kim almış bakalım diyenlere de cevap Hazır.

 

M.Kemal Atatürk,  Silah arkadaşları ve Vatansever Halk. Sanırım bu cevap tatmin etmiştir.

 

Evet, Osmanlıdan kalan ağır borç yükü, genç Cumhuriyeti çok zorlamıştır. Buna rağmen ÜRETİM ÜRETİM diyen zihniyet bu borçları ödemiş ve Devrimleriyle Üretken Dinamik bir Devlet olmuştur. Yani tek gelirinin artık Vergiler değil, Üreten bir Devlet iç ve dış piyasaya ürün vererek gelir elde etmiştir. Ticaret yapan müteşebbis için de şöyle söylenmiştir ''Vergilendirilmiş Kazanç Kutsaldır''

 

Yani bir anlamda Halkın üstündeki yükü azaltmıştır. Tabi bunlar ilk 20 yıl için de başarılmıştır.

 

Bu üstün yetenekli Devlet adamlarının Siyasetten çekilmeleri sonrası, temelleri sağlam atılmış olmanın verdiği güç ile yeni yeni Siyasiler ve Politikacıların, ki kimi dışa bağımlı düşünenlerin (teslimiyetci Zihniyetlerin) olmasıyla bu hızlı yükseliş zaman, zaman sekteye uğramıştır.

 

Vergiler dedik;

 

Günümüzde o kadar çoğaldı ki bu vergiler adlarını sayın derseniz sayamayız. Yaşamımızı sürdürebileceğimiz her şeyden Vergi alınıyor. Bir tek soluduğumuz hava kaldı bu gidişle onun da vergisini alacaklar sanırım.

 

Üretimi olmayan  bir Devlet,  ancak halkının sırtına yüklenen Vergiler ile ayakta durabilir. Ama nereye kadar.

 

Dışa bağımlılığın en büyük nedeni KİT'leri  ''Babalar gibi satarız''diyen zihniyetin devamın da,  KİT'leri ve Devlete ait arazileri Özel sektöre satarak Devletin elinde ne varsa bitirdiler. Sonuç tabiki Vergiler..! ve Dışa Bağımlılık.

 

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: Editör:
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı