301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
11 Mart 2019 - Pazartesi 11:51
 
Vanlılar isteyemez mi?
Van'ın gündemini oluşturan büyük bir ilgi, destek gören haberimiz okunma ve paylaşım rekoru kırdı. Haberimize Van’dan ve Türkiye'nin dört bir yanından telefonlar, mesajlar geldi, sağlıklı değerlendirmeler yapıldı.
Köşe Yazıları Haberi
Vanlılar isteyemez mi?

Gerçekleri yazmak, toplumu aydınlatmak,  Van'ın ve Vanlıların sorunlarını, taleplerini, tepkilerini, sevinçlerini gündeme getirerek takipçisi olmak özgür ve bağımsız olan gazetenin ve gazetecinin asli görevidir. Biz de bunu yapmaya çalıştık ve çalışıyoruz.

 

Önce hafıza tazeleyelim...

 

Van'da üniversite kurulmasının tarihi bir asır öncesinde başlamıştır. Osmanlı Padişahı II. Abdulhamit 3 Ekim 1905 yılında "Eski Hastane adıyla bilinen Van'daki boş arsaya, bir medrese ve tekke inşası için Van Nakibüleşraf Vekili Taha Efendiye izin verildiğine dair emri" talimatında yer almaktadır. Ayrıca "Van'da açılması istenilen darülfünunun (üniversite) inşa masraflarının Evkaf-ı Hümayun Hazinesi'nden karşılanması ve padişahın adıyla anılmasına dair Sadaret'ten Evkaf-ı Hümayun ve Dâhiliye Nezareti'ne gönderilen 3 Temmuz 1913 sayılı yazı" da Van'da kurulması istenen Üniversiteye ayrı bir önem verildiği yazılırdır.

 

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı olarak Van'ı İstanbul, Ankara gibi önemsiyor. Atatürk 1927 yılında Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati Bey'i, incelemeler yapmak üzere Van'a gönderiyor; Mustafa Necati Bey'de, Van'da üniversite kurulmasını gerekli gördüğünü rapor ediyor. 1928 yılında, öğretmen Ferit Nur (Kuran) Bey Van'a gönderiliyor ve mevcut ortaokulun liseye dönüştürülerek, kurulması tasarlanan üniversitenin çekirdeğini oluşturması isteniyor.

 

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ...

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vanlılar, isteyemez, mi?,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı